Září na dluhopisovém trhu

Za září vyšly prospekty čtyřem firmám. O třech z nich jsme již v minulosti psali, čtvrtá je na trhu nová a budeme se jí ještě věnovat. Emise vyšla pouze jediná a vydala ji společnost PASSERINVEST.

REDSTONE

Realitní developer REDSTONE podnikatele Richarda Morávka se na trhu v září objevil s čtvrtým dluhopisovým programem zřízeným v letošním roce. Program je na dvě miliardy korun, zatím bez emise. Ve společných emisních podmínkách najdeme řadu kovenantů, jako je omezení zadlužení nebo povinnost zdržet se zajištění. Dluhopisy budou také chráněny ručením mateřské společnosti REDSTONE REAL ESTATE. Emitentem dluhopisů je účelová akciovka na sběr kapitálu REDSTONE INVEST.

Skupině REDSTONE se loňský rok dařilo, konsolidovaný majetek vzrostl na 4 miliardy korun se ziskem 300 milionů. Výtěžek z nové emise má financovat jak konkrétní současné developerské projekty, tak i ty budoucí. Mezi ty současné patří v Olomouci administrativní budova, logistický areál, zdravotnické zařízení, univerzitní kampus nebo celá městská čtvrť. Další projekt firma chystá v centru Pardubic, kde vznikne městský blok s obchodními, kancelářskými i rezidenčními budovami. Vlastní také pozemky ve vinařské oblasti Bordeaux ve Francii.

Této firmě jsme věnovali jednu z prvních analýz na webu.

Fidurock

Fidurock je česko-nizozemská investiční skupina z roku 2014, která se investuje především do retail parků. Na konci loňského roku měla konsolidovaná aktiva ve výši bezmála 3 miliardy korun s čistým ziskem 205 milionů korun.

V září skupina přišla s novým dluhopisovým programem na 2 miliardy korun. Ten je zatím bez emise. Programu chybí zajištění, dluhopisy jsou ale opatřeny několika kovenanty jako např. zákaz zajištění budoucích dluhů nebo změna kontroly. Výtěžek má putovat na refinancování dosavadních úvěrů, financování akvizic nových nemovitostí nebo rekonstrukcí již vlastněných a v omezené míře i na financování běžného provozu. Emitentem je firma Fidurock Project Financing.

I tuto skupinu jsme loni podrobili recenzi.

PASSERINVEST

Passerinvest je česká developerská skupina patřící podnikateli Radimu Passerovi. Je známá především kancelářskou čtvrtí Brumlovka na Praze 4, která je jedním z největších projektů jediného developera ve střední Evropě. Skupina zde na ploše 25 hektarů vlastní deset administrativních budov o celkové ploše přes 190 tisíc m2. Vedle toho se soustředí také na území městské části Roztyly v pražské Michli Prahy 11, kde od roku 2006 skupuje pozemky k projektu Nové Roztyly. Konsolidovaná aktiva skupina činila na konci loňského roku 19,2 miliardy korun a svůj zisk ve výši 513 milionů korun skupina meziročně více než zčtyřnásobila.

  1. září 2022 vyšel této skupině nový prospekt dluhopisů na tuto emisi:

CZ0003544371, pohyblivý, 50 000 000 eur, splatné 2029 (6,5 let)

Jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu činí 2 tisíce eur a celkový objem ve výši 50 milionů eur může být navýšen až na trojnásobek. Dluhopisy ponesou pohyblivý úrokový výnos stanovený jako součet referenční sazby EURIBOR a marže ve výši 4,5 %. Budou zajištěny ručením mateřské společnosti do výše 175 % jejich souhrnné jmenovité hodnoty. Dále je emise opatřena kovenanty jako omezení zadlužení, zákaz distribuce nebo zajištění jiných dluhů. Výtěžek půjde na refinancování dluhů a investicím do udržitelnosti.

Na tuto emisi jsme již v září stihli vydat celou recenzi.

Sir Anton´s Manufacture

Nováčkem na trhu je akciová firma Sir Anton´s Manufacture, která se zaměřuje se na vývoj a výrobu doplňků stravy produktů vlastní značky Sir Anton’s Secret. Firma vznikla loni v říjnu a svoji podnikatelskou činnost dosud nezahájila. Potravinové doplňky plánuje vyrábět a distribuovat na evropský trh. Firmu založila česká společnost Genesys Europe s.r.o., která byla dosavadním výrobcem doplňků značky Sir Anton’s Secret a nově je bude této společnosti licencovat. Sir Anton´s Manufacture vlastní čtyři osoby: Petr Semrád, Hynek Gloser, Aliaksandr Zhyrnou, Olga Šolcová.

Pro financování svého podnikání vydala v září základní prospekt na 6 milionů eur, který je zatím bez emise. Dluhopisům, které nabízí, chybí zajištění, nebo jiné ošetření rizik v podobě kovenantů. Konkrétní investice, na které má výtěžek z bondů jít, v prospektu neuvádí.

Této firmě se ještě podíváme na zoubek.