Nové dluhopisy – listopad 2023

V říjnu se na dluhopisovém trhu stala dlouho nevídaná věc, kdy nevyšel prospekt ani jedné firmě. Listopad už byl ale na nové prospekty opět bohatý a proto je tu další měsíční přehled.

Po prázdném říjnu se na nás v listopadu jako lavina navalilo hned 9 firem. Úplným nováčkem byl jen Dr. Max (přestože skupina Penta do které tato firma patří, není). Kvalita dluhopisů se dost liší, k vidění byly i tříleté dluhopisy s pětiprocentním výnosem. U které firmy vás pravděpodobně překvapí.

Na některé listopadové prospekty jsme se již podívali zblízka v jednotlivých analýzách, na které v textu odkazujeme.

 

Euro Holiday House s.r.o.

S touto mladou firmou jsme se poprvé na trhu s dluhopisy setkali v květnu 2022, kdy vydala prospekt na svůj první dluhopisový program na deset let a na 1,5 miliardy. Penězi chtěla nakupovat nemovitosti v přímořských oblastech Evropské unie za účelem krátkodobého pronájmu. V současnosti pronajímá čtyři takové nemovitosti ve Španělsku. Společnost vznikla v listopadu 2021, není součástí žádné skupiny a má jediného vlastníka Roberta Prchala (nar. 19. dubna 1969). Na konci minulého roku vlastnila aktiva za 35 milionů korun, měla obrat 581 tisíc a prodělala 4,5 milionu.

Na prospekt z minulého roku vydala čtyři dluhopisové emise v souhrnném objemu 112 milionů korun, ze kterého upsala cca 27 milionů. Na to, že se jednalo o čtyřleté a šestileté dluhopisy, nabízela vzhledem k riziku opravdu směšný úrok. U čtyřletých dokonce jen 3,5 % p.a.. Není divu, že u této emise neupsala ani korunu. Ani u zbytku to ale nebylo moc lepší, zbylé emise byly na šest let a nabízely úrok 5,5 % a 7 %.

Na nový prospekt vyšla v pořadí pátá emise, která nabízí tříleté dluhopisy za 5,00 % ročně. Za tolik si dnes lidé fixují úrok na státních dluhopisech nebo dokonce bankovních vkladech. Dluhopisový program je bez kovenantů i zajištění, a jinak tomu není ani u nového prospektu.

ISIN Datum emise Výnos (p.a.) Objem Datum splatnosti
CZ0003552911 1. 12. 2023 5,00 % 25 mil. Kč 1. 12. 2026

 

 

JTPEG Financing CZ I

V listopadu přišla s novým dluhopisovým prospektem skupina J&T, a to přes svou novou společnost JTPEG Financing CZ I. Jedná se o účelovou firmu na získávání kapitálu přes dluhopisy a dceřinou společnost letos vzniklého českého fondu JTPEG INVESTMENTS FUND I SICAV, který je určen kvalifikovaným investorům. Tento fond byl založen 16. června 2023 a jeho největším aktivem je 0,30% podíl ČEZ v hodnotě 1,628 mld. korun. Dále drží velké množství cenných papírů vydaných společnostmi ze skupiny J&T.

Prospekt je na dluhopisový program na 5 miliard korun nesplacených dluhopisů. Konkrétní plány na využití peněz podle dluhopisového doplňku známy nejsou, obecně by ale měly financovat investiční činnost fondu. Společné podmínky obsahují ručení fondu JTPEG INVESTMENTS FUND I SICAV (do částky 7,5 mld. korun) i řadu kovenantů, mezi které patří povinnost nezřídit zajištění, nezvýšit zadlužení na úrovni emitenta a na úrovni celé skupiny udržovat celkové zadlužení v maximální výši 60 %.

Venku se již dostala první emise na 1 miliardu korun na 5 let, která se nabízí za úrok 8,0 % ročně. Dluhopisy se budou prodávat od 15. listopadu 2023 do 14. listopadu 2024 a splatné se stanou v červnu 2028. Náklady přípravy emise se vyšplhaly na 2,6 % a náklady na distribuci by neměly přesáhnout 2 % z celkové upisované hodnoty. Dluhopisy jsou předčasně splatitelné, s předčasným splacením je ale spojen mimořádný výnos.

Kompletní analýzu tohoto prospektu naleznete zde.

 

 

POLYMER NANO CENTRUM

Dalším staronovým emitentem se minulý měsíc stala AG CHEMI GROUP, konkrétně dceřiná firma POLYMER NANO CENTRUM, která si loni ještě pod názvem NANO CENTRUM AG nechala schválit dluhopisový program na 480 milionů korun. Ten jsme analyzovali zde. Teď k němu vydává aktualizovaný prospekt.

Tato firma vznikla v roce 2004, kdy začínala jako dodavatel chemických surovin pro různá hospodářská odvětví. Dnes se zabývá výzkumem a vývojem průmyslových produktů na bázi nanotechnologií, které jsou využívány na zlepšení fyzikálních vlastností polymerů (hlavně plastů a pryskyřic). Při této činnosti spolupracuje s řadou českých i zahraničních výzkumných institucí.

Na investice do vlastní výroby nanostrukturovaných produktů (pořízení výrobní linky apod.) slouží právě dluhopisy. Na dluhopisový program loni vyšly dvě emise, na nový prospekt ale zatím žádná. Dluhopisy jsou nezajištěné a bez kovenantů.

Na konci loňského roku vlastnila firma aktiva za 33 milionů korun a měla obrat 9 milionů korun se ziskem 1,2 milionu. Firma je součástí skupiny AG CHEMI GROUP, která působí v oblasti importu, exportu a zpracování chemických surovin a kterou vlastní podnikatelé Irina a Igor Ševčenko.

 

 

Aequitas Capital Investment

Prospekt vydala také společnost Aequitas Capital Investment. Ta vznikla v lednu 2020 jako dceřiná společnost investičního fondu kvalifikovaných investorů stejného názvu. Fond, který obhospodařuje DELTA Investiční společnost, držel na konci září 2023 majetek za 69 milionů korun.

Podnikat chce na realitním trhu v Česku, kde chce vyhledávat vhodné pozemky / existující budovy, provést na nich development / rekonstruovat je, a prodat se ziskem. Zaměřit se chce jak na rezidenční, tak na komerční a průmyslové budovy. Na každý konkrétní projekt zakládá projektovou společnost, která jej realizuje.

Aktuálně cílí na menší luxusní rekreační a rezidenční projekty v horských oblastech, kde má rozpracované tři projekty, z nichž už jednoho již dokončila výstavbu. Projekty pomáhaly financovat předchozí emise.

  1. Apartmány Herlíkovice – výstavba nového domu o 30 apartmánech v Krkonoších v těsné blízkosti tamního ski areálu. Stavba byla dokončena v říjnu 2023, kdy byla zkolaudována. Ke konci října 2023 bylo zasmluvněno smlouvami o smlouvách budoucích 18 z celkového počtu 30 apartmánů, představujících zhruba 50 % celkové prodejní plochy.
  2. Rezidence pod Portáškami– sedm nových apartmánových domů o více než 110 apartmánech na ploše cca 7 100 metrů čtverečních v Peci pod Sněžkou. Firma podala žádost o vydání stavebního povolení a předpokládá, že bude vydáno na do konce roku 2023. První etapa by se měla začít stavět na jaře 2024. Celková prodejní hodnota celého projektu by měla přesáhnout 1,5 mld. korun.
  3. Aparthotel V Ráji – pozemek v Zadově s původní stavbou a platným stavebním povolením na celkovou rekonstrukci objektu a jeho přestavbu na komplex apartmánových budov.

V listopadu vydala aktualizovaný prospekt na dluhopisový program z roku 2021 na 1 mld. korun. Dluhopisy jsou nezajištěné, přičemž některé emise mohou být vydávány i jako podřízené. Prospekt ale obsahuje kovenanty jako účelové využití prostředků nebo konkrétní podmínky, za kterých může emitent půjčovat ostatním společnostem ze skupiny (např. výnos z půjček nikdy nesmí být nižší než jaký je na dluhopisech), stejně jako povinnost dodržovat určitá finanční omezení. Emise zatím nevyšla žádná.

 

 

SOLEK HOLDING SE

SOLEK je mezinárodní energetický holding podnikatele Zdeňka Sobotky, který má počátky v roce 2010. Skupina na dluhopisech vyrostla a do dnešního dne si od veřejnosti vypůjčila několik miliard korun. K listopadu 2023 připojila solární elektrárny o celkovém výkonu 257 MW a do roku 2027 cílí na to dokončit 2 GW instalovaného výkonu.

V listopadu vyšel mateřské firmě SOLEK HOLDING SE na dluhopisový program z roku 2020 aktualizovaný prospekt. Na ten zatím nevyšla žádná emise. V minulém roce došlo k úpravě společných emisních podmínek, kdy nové emise jsou nově částečně zaručeny společností SOLEK Czech Services. Tato firma se zavazuje k ručení za všechny nové dluhopisy do maximální výše 50 %. S programem se také pojí řada kovenantů včetně povinnosti omezit míru zadluženosti.

Kompletní analýzu nového prospektu naleznete zde.

 

 

Dr.Max Funding CR

Síť lékáren se značkou Dr. Max je s 2,7 tisíc lékárnami největší svého druhu ve střední a východní Evropě. Mezinárodní holding vlastní středoevropská investiční skupina Penta.

Dluhopisy lékárna vydává na financování dalších akvizic a investic v rámci probíhající expanze sítě Dr. Maxe na evropském trhu. Konkrétní účel využití dluhopisových peněz ale nebyl upřesněn a část z nich může investovat také mimo lékárenský byznys Penty. Dle prospektu je totiž dovoleno půjčit je akcionářům ručitele, tedy mimo holding Dr. Max.

Dluhopisový prospekt je na jedinou emisi, ve které si mezinárodní lékárenský řetězec jde pro 2,5 miliardy korun. Bondy jsou na pět let a firma za ně nabízí 8,5 %. V případě velkého zájmu o dluhopisy (který lze předpokládat) si firma vyhradila možnost navýšit objem emise na dvojnásobek.

ISIN Datum emise Výnos (p.a.) Objem Datum splatnosti
CZ0003556177 21. prosince 2023 8,50 % 2,5 mld. Kč (možností navýšení až na 5 mld. Kč 21. prosince 2028

Kompletní analýzu nového prospektu naleznete zde.

 

 

Direct Financing

VIGO Investments je česká investiční skupina, kterou v roce 2013 založil Pavel Řehák. Její vlajkovou lodí je jednoznačně pojišťovna Direct, která nabízí různé druhy neživotního pojištění jako např. pojištění auta, majetku, živnosti nebo cestovní pojištění. Pojišťovna Direct vznikla v roce 2015 přeměnou pojišťovny Triglav, kterou skupina VIGO rok předtím odkoupila.

Direct pojišťovna byla loni v zisku 100 milionů a za první letošní půl rok vydělala 28 milionů. Na pojistném letos v prvním pololetí vybrala přes miliardu korun. A její majitel s ní má velké plány. V loňském roce proto začala vydávat na svůj růst dluhopisy.

Historicky první dluhopisy vydala v únoru 2022, kdy si šla na trh pro 650 milionů, kvůli čemu vydala čtyřleté dluhopisy za 6,85 procenta. Poté přidala ještě druhou emisi za 200 milionů. Obě emise upsala v plné výši. Peníze tehdy šly na vybudování uživatelsky přívětivé pojišťovny pro mobilní telefony, zlepšení klientského zážitku a rozšíření dodatečných non-insurance služeb jako Direct auto, nabízející vedle pojištění vozidel rovněž jejich prodej, servis i opravy po nehodách.

Nyní chce skupina VIGO dluhopisy v rámci rozvoje Direct pojišťovny financovat zejména realitní akvizice. V listopadu vydala prospekt na nový dluhopisový program na půl miliardy korun. S ní i první emisi na 200 milionů. Emise opět nabízí čtyřleté dluhopisy, tentokrát za výnos 8,6 %. Minimální výše investice činí jako minule deset tisíc korun. Bondy se budou prodávat do 25. listopadu 2024 a prodávat je bude WOOD & Company Financial Services. Podle společných podmínek budou obchodovatelné na burze. Podle emisních podmínek může být za koupi dluhopisů účtován investorům poplatek ve výši 1 %.

Emise obsahuje řadu kovenantů. Ve prospěch věřitelů jsou dále zajištěny všechny akcie Direct pojišťovny a akcie VIGO Finance a 100 % podíl v emitentovi Direct Financing.

ISIN Datum emise Výnos (p.a.) Objem Datum splatnosti
CZ0003556458 19.12.2023 8,60 % 200 mil. Kč (možnost navýšení na 250 mil. Kč) 19.12.2027

 

 

FIDUROCK Nemovitosti a.s.

Developerská společnost Pavla Valenty a Davida Hauerlanda se zaměřuje na retail parky v Čechách a na Slovensku a rezidenčních nemovitostí v centru velkých měst měst (Praha, Bratislava, Brno nebo Olomouc). Vlastní 18 rezidenčních a 14 komerčních nemovitostí v celkové hodnotě 5,8 miliardy korun. Mezi její nájemce patří desítky známých maloobchodních značek (Tesco, OBI, Albert, Billa, Mountfield, atd.). Její poslední recenzi jsme přinesli zde.

Na českém trhu s dluhopisy patří Fidurock mezi ty středně velké emitenty. Doposud si na dluhopisy do roku 2019 napůjčovala kolem 900 milionů korun v několika emisích, které jsou zatím všechny před splatností. Jedna splatnost se ale blíží, 30. ledna příštího roku má firma splatit emisi za 450 milionů, kterou vydala jako první v lednu 2019.

K tomu vydává emisi novou, a to rovnou na 700 milionů (kterou může navýšit i na miliardu). Dluhopisy jsou do roku 2028 a nabízejí se za 8,60 % p.a., tedy o tři procentní body více než úrok u dluhopisů v roce 2019, které byly také pětileté. Výtěžek půjde prioritně na refinancování tohoto dluhu. Dále na splacení jistiny úvěru poskytnutého J&T BANKA ve výši 250 milionů korun. V případě že dojde k navýšení objemu emise, bude firma dodatečných 300 milionů investovat do nových projektů. Bondy prodává J&T BANKA.

Jeden dluhopis si budou zájemci moci koupit za 10 tisíc korun. Prodej dluhopisů poběží do 31. října příštího roku. Úrokové výnosy se budou vyplácet k 29. červnu a 29. prosinci každého roku, přičemž prvním dnem výplaty je 29.6.2024. Dluhopisy se budou prodávat na pražské burze. Na nákladech za distribuci zaplatí firma 2,5 % objemu emise. Dluhopisy chrání kovenanty jako zákaz zřídit zajištění, finanční kovenanty (poměr CF/zadluženost, poměr tržní hodnoty nemovitostí/zadlužení) atd. Ve prospěch vlastníků dluhopisů se zároveň zastavují akcie FIDUROCK Nemovitosti a.s.

ISIN Datum emise Výnos (p.a.) Objem Datum splatnosti
CZ0003556441 29. 12. 2023 8,6 % 700 mil. Kč (možnost navýšení na 1 mld. Kč) 29. 12. 2028

 

 

WOOD SEEDS s.r.o.

Tato firma přišla na trh v roce 2019, aby mohla za peníze z dluhopisů nakupovat lesní pozemky, na kterých by těžila kulatinu, kterou by dále zpracovávala ve svých areálech. Doposud s tím ale stále nezačala: lesní pozemky nakupuje už skoro pátým rokem a oba areály čeká modernizace.

V listopadu přišla s aktualizovaným prospektem na jeden z jejích dluhopisových programů, který nenabízí žádné kovenanty ani zajištění. Na nový prospekt ještě žádná emise nevyšla, celkem má ale firma z dluhopisů napůjčováno už 642 milionů korun. Letos musela splácet bondy za 111 milionů, ale upsala nové za více než 200 milionů. Její podnikání tedy stojí a padá na tom, kolik dluhopisů je schopná prodat.

Kompletní analýzu nového prospektu naleznete zde.

 

 

 

 

 

Jedna odpověď

  1. Úplně jsem nějak nepochopil to, že žádné firmě nevyšel prospekt. Vždyť o tom je trh, a že se nevyplní očekávání jen potvrzuje nevyzpitatelnost trhu..

Komentáře jsou uzavřené.