Bondshow: Dr. Max pouští do světa dluhopisovou emisi za 2.5 miliardy korun

Na českém dluhopisovém trhu se představuje síť lékáren se značkou Dr. Max. Jednička v Česku a na Slovensku, dvojka v Polsku a Rumunsku, která je s 2,7 tisíc lékárnami ve střední a východní Evropě největší svého druhu v daném regionu. Mezinárodní holding vlastní středoevropská investiční skupina Penta založená v roce 1994. V Česku také vlastní například sázkovou kancelář Fortuna nebo na Slovensku Primabanku. Podniká také v realitním developmentu, který dluhopisy v Česku financuje dlouhodobě. V regionu CEE zaměstnává přes 40 tisíc lidí a patří zde k největším zaměstnavatelům.

 

Něco málo k historii:

Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, zakladatelé a majoritní vlastníci skupiny Penta, začali svou podnikatelskou dráhu počátkem 90. let dovozem textilních výrobků z Číny do Československa. Za vydělaný kapitál založili v roce 1994 s dalšími třemi společníky obchodníka s cennými papíry Penta Brokers, kterému se podařilo velmi rychle zbohatnout na hromadném skupování a následném přeprodávání akcií v rámci slovenské kuponové privatizace. Tím získala kapitál na budování svých dalších byznysů, které v roce 1999 přešly pod jeden holding s mateřskou společností na Kypru.

Historie Dr. Max:

Úmysl investovat do zdravotnictví začala Penta poprvé realizovat v roce 2004, kdy za několik desítek milionů korun koupila 50% podíl ve společnosti Česká lékárna, což byl v té době třetí největší provozovatel lékáren v tuzemsku. Penta tím do portfolia získala síť 33 lékáren umístěných v areálech hypermarketů Kaufland, které později začala provozovat právě pod značkou Dr. Max.

Vstup Penty do odvětví se dal pochopit, oproti zahraničí bylo v té době v Česku podstatně méně lékáren na jednoho obyvatele a tuzemským lékárenským byznysem protékalo stále více peněz. Jedničkou na trhu byly v té době Lékárny Lloyds, které Penta o osm let později koupila také. V akvizicích pokračovala tempem 20-30 lékáren ročně. V roce 2010 už jich měla přes 300 a rok nato byla českou lékárenskou jedničkou. V začátcích byla na trhu některými českými lékárníky nařčena z toho, že si za léky účtuje nelegální predátorské ceny, tedy ceny, které si běžná lékárna nemůže dovolit, a to díky finančnímu dotování z jiných byznysů Penty. Tím měla z trhu vytlačovat konkurenci.

Dnes Penta pod značkou Dr. Max provozuje v Česku, na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Itálii dohromady 2,7 tisíce lékáren. To z ní dělá největší síť lékáren ve střední a východní Evropě a druhou největší v celé Evropě. Jen v Česku měla k září 2023 celkem 495 lékáren a zaměstnávala tu skoro 4 tisíce lidí. V Česku je také samozvanou jedničkou online trhu, byť přímé srovnání je obtížné, protože každý z obchodníků do vykazovaných čísel zahrnuje jiné podklady

V roce 2011 přidala skupina prodej produktů pod vlastní značkou Dr. Max, aby nabídku v roce 2020 rozšířila o generické léky na předpis. Ve výrobě léků pod privátní značkou je rovněž největší ve střední a východní Evropě. V ČR, SK a Rumunsku podniká Penta v lékárenství kromě maloobchodu i ve velkoobchodu. V Česku pod značkou Via Pharma provozuje velkoobchodní distribuční síť, kterou v roce 2013 koupila od skupiny Celesio.

Do budoucna se chce zaměřit na další rozšiřování nabídky zboží pod privátní značkou, rozvoj digitalizace svých služeb a další expanze a rozšiřování sítě lékáren, zejména ve státech, ve kterých již podniká. Expandovat by chtěla ale i mimo středoevropský region. V hledáčku má jižní Evropu a pobaltské státy.

Dr. Max v Polsku, Srbsku, Itálii a Rumunsku:

 

Chcete znát veškeré detaily o této firmě? Vyzkoušejte prémiový obsah.

Závěr:

Po výrobci stavebnin Dek jde letos na dluhopisovém trhu o dalšího nováčka z řad známých zavedených firem. Pro investory dobrá šance na významného a kvalitního emitenta s dlouhou historií, dominantním postavením na několika evropských trzích a dobrými finančními výsledky. Navíc ze zdravotnictví, stabilního sektoru který bude do budoucna kvůli stárnutí populace růst.

Jeden můj kamarád říká, že „i slepá veverka občas najde oříšek“. Na dluhopisovém trhu je velké množství dluhopisů, které nedávají vůbec žádný smysl. O to příjemnějším překvapením je, když světlo světa spatří dluhopis, který splňuje úplně všechno, co kvalitně připravený dluhopis splňovat má. Nabízený výnos 8,5 % na pět je lákavým oříškem pro klienty, kteří si chtějí fixovat hezký výnos na delší dobu. Podobný totiž v současnosti nabízejí mnohem menší a rizikovější firmy. Že se jedná o velmi dobře připravené dluhopisy s dobrým ekonomickým základem je pak jen bonus navíc.

 

 

 

 

 

Zdroje z internetu:

https://www.denik.cz/z_domova/drmax_lekarnici20080115.html

https://www.lidovky.cz/byznys/lekarny-zaplavily-cesko-prisel-cas-regulace.A110811_173737_firmy-trhy_nev

https://archiv.hn.cz/c1-14181910-financnici-z-penty-koupili-sit-33-lekaren

https://www.mediar.cz/kam-se-riti-lekarensky-trh-v-cesku/

https://archiv.hn.cz/c1-66972670-lekarny-vysly-z-pandemie-jako-vitezove-i-pres-pocatecni-problemy-hlasi-nebyvale-trzby