Prosinec na dluhopisovém trhu

V prosinci vyšly dluhopisové prospekty pouze třem firmám.

 

J&T ENERGY HOLDING

Společnost J&T ENERGY HOLDING, která vlastní 44 procent v energetické společnosti EPH Daniela Křetínského, přišla po srpnové emisi na trh s dalším prospektem dluhopisů.

Tentokrát je emise na 750 milionů korun s možností navýšení do maximální výše 2,25 miliardy korun a nese úrok 8,5 % p.a.. JH jednoho dluhopisu činí 10 tisíc Kč. Jako účel využití výtěžku je uváděno refinancování závazků vůči spřízněným společnostem. Stejně jako srpnová emise není ani tato nijak zajištěná, obsahuje ale závazky na omezení budoucího financování, zajištění, distribucí (výplata podílů na zisku) aj. Emisi připravila J&T IB and Capital Markets a prodává J&T Banka.

Podle neauditované konsolidované zprávy měla EPH v prvním pololetí 2022 rekordní finanční výsledky. Tržby jí vzrostly na rekordních 15,1 miliardy eur (meziročně o 260 procent) a hodnota EBITDA se vyšplhala na 41 miliard korun (meziročně růst o 60 procent). Za rekordními tržbami a zisky jsou podle skupiny především vysoké ceny energií na burze, díky kterým rostly v prvním pololetí tržby i konkurenční ČEZ. Výsledky EPH podpořil i obchod s plynem a přeprava a prodej elektřiny.

CZ0003546871, 8,5 % p.a., 750 000 000 Kč, 13.02.2023 – 13.08.2026 (3 roky 6 měsíců)

 

CFG Real Estate

Další prospekt přišel v prosinci od firmy CFG Real Estate, která spadá pod českou investiční skupinu CFG. Ta se věnuje řadě podnikatelských aktivit: poskytování investičních služeb, licencovaných spotřebitelských úvěrů, výkup pohledávek, advokátních služeb nebo investování na nemovitostním trhu, na který se specializuje právě CFG Real Estate. Cílem této firmy je skupovat české nemovitosti (nebo pohledávky zajištěné nemovitostmi) se zaměřením na nemovitosti s právní vadou, které nakupuje se slevou. Tyto nemovitosti chce následně rekonstruovat, upravovat a se ziskem prodat nebo dlouhodobě pronajímat.

Pokud jde o dluhopisy, v minulosti vydala dvě podlimitky, přičemž tu první splatila letos v červnu částečně refinancováním druhou emisí. Nyní přišla s prospektem na desetiletý dluhopisový program na půl miliardy korun. Výtěžek z něj má sloužit na rozšíření nemovitostního portfolia, konkrétní účel se ale dozvíme až v podmínkách konkrétních emisí. Ta zatím nevyšla žádná. Dluhopisy budou nezajištěné a bez kovenantů.

CFG je větší skupina firem, která má ve vydávání dluhopisů delší historii. Celý jejich seznam najdete v analýze jejího podnikání, kterou si můžete přečíst zde.

 

Aequitas Capital Investment

Se zpožděním vyšel v prosinci prospekt také firmě Aequitas Capital Investment, která podniká na realitním trhu. Tato firma vydala aktualizovaný prospekt na loňský dluhopisový program do výše jedné miliardy korun, kterým financuje své nemovitostní projekty horských apartmánů. Nový prospekt mění emisní podmínky programu: nově obsahuje celou řadu kovenantů.

Celou analýzu firmy si můžete přečíst zde.