Za tři roky fungování tohoto webu jsme se setkali se spoustou rizikovějších emitentů včetně toho nejhoršího, co český dluhopisový trh nabízí. Spousta těchto emitentů přišla v letech 2021-2022 jen s jedním prospektem a od té doby o sobě vědět moc nedali. Někteří z nich si přitom šli na trh i pro vyšší stovky milionů korun.
Finanční výkazy za rok 2022 vyšly spoustě z nich teprve na konci loňského nebo začátkem letošního roku. Přijde nám tedy fér se na ně znovu podívat a zkusit zjistit, kolik na dluhopisech vybrali a jak se jim daří či nedaří.
Podvodníci z Národní energie a RAMFIN Group[1][2][3]
Národní energie přišla na trh v březnu 2022. Měla působit jako dodavatel elektřiny a plynu se zaměřením na české domácnosti a malé a střední podniky. Založena byla v prosinci 2020 a svoji podnikatelskou činnost zahájila v červenci 2021. Prospekt se kterým v roce 2022 přišla na trh byl na 480 milionů korun, firma ale naštěstí vydala jen dvě emise za celkem 50 milionů.
Podle výkazů za rok 2022 měla na jeho konci závazky z dluhopisů celkem za 32 milionů korun. Ty ale nemusí pocházet jen z prospektovaných emisí, zkušenosti má i s těmi podlimitními. Podle posledních výkazů z roku 2022 měla tato firma v daném roce tržby 14 milionů korun a prodělala 6,8 milionů. Vlastník kapitál byl 7,6 milionů v minusu a výše celkových dluhů převyšovala hodnotu majetku o 21 %.
Pak je tu firma RAMFIN Group, která se na trhu objevila v listopadu 2021 se schváleným dluhopisovým programem na půl miliardy korun. Vydala tři emise za 88 milionů korun. Výkazy za rok 2022 v rejstříku nenajdeme. Ve skupině pak figurovalo dalších pět firem, které mají výkazy jen do roku 2020. Z finančního hlediska tedy opět naprostý blackbox. RAMFIN byla ovšem skupina skládající se z více než desítky firem, její dluhopisové zatížení je tedy mnohem větší.
Obě firmy, Národní energie i RAMFIN, měly společné ovládající osoby a jejich činnost by vydala na samostatný článek. Jsou totiž spojeny s podvody, které když se potvrdí, půjde o jeden z největších podvodů na starých lidech v Česku. Začalo to skupinou RAMFIN, která si podle policie nezákonně vypůjčila od seniorů přes tři sta milionů korun.
Tato skupina se měla věnovat více činnostem, od realitního developmentu až po obchod se dřevem. Mezi její aktivity patřilo také poskytování rozmanitých služeb pro seniory, jako jsou například řemeslné nebo úklidové práce, právní služby nebo finanční služby. Tuto činnost vykonávala dceřiná firma Celostátní česká služba.
Několik spřátelených firem z tohoto holdingu sídlilo v kancelářích brněnského obchodního domu Vichr. Právě sem si pro rady ohledně řemeslníků, advokátů nebo pro slevové karty chodily denně desítky seniorů. Podle kriminalistů je jednatelé těchto firem okradli o 350 milionů korun, které jim senioři napůjčovali. Právě těm totiž po získání jejich důvěry skrze nabízení daných služeb nabízeli své prašivé dluhopisy, a to často za úplně směšný úrok přes dvě procenta. Takto podvést měli přes propracovaný systém přes 1200 seniorů. Ti jim často svěřili i celoživotní úspory v řádech milionů korun, přičemž v některých případech jde o opravdu smutné příběhy. Mnoho z nich si muselo ve starém věku vzít práci, aby přežili.
Případ už kriminalisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu zaměstnává skoro dva roky. Majitelé těchto firem podle nich stovky milionů „na investice“ buď utopili v hazardních hrách, nebo použili na svou osobní spotřebu. Kriminalistům se do března minulého roku podařilo zabavit majetek v řádu desítek milionů korun. Většinou šlo o rodinné domy a pozemky.
Která jména za celou kauzou stojí? Klíčovou postavou je Miloslav Kufa, který si nechal změnit jméno na Honek. Ten byl nejpozději od dubna 2019 řídící osobou celé skupiny RAMFIN. Vyšetřovaní jsou také Miloslav Kufa mladší, Michael Pokiser a Tomáš Kunc. Ti všichni zastávali v holdingu manažerské pozice.
A jak v celém případu figuruje společnost Národní energie? I ta měla podle kriminalistů z lidí vylákat další desítky milionů korun. Až na jednu výjimku ji ovládali totožní lidé jako holding RAMFIN. Stala se tak součástí vyšetřování a stejně jako RAMFIN už podle všeho nepodniká. Nefungují ji ani webové stránky. Z více než 72 % ji vlastnil právě Miloslav Kufa (Honek). Mezi další spoluvlastníky patřil i další obviněný v případu RAMFIN Tomáš Kunc.
Za povšimnutí také stojí, jak obvinění chytře nazývali své společnosti, aby nebohé důchodce přesvědčili. Národní energie, Celostátní česká služba.. názvy vyvolávající dojem, že jde snad o státní nebo se státem spojené organizace, a tedy o něco důvěryhodného.
PFC Invest
Tyto junk bondy se nabízely v dubnu 2021, kdy si PFC Invest nechala schválit program na 377 milionů korun. Poté pustila do světa emisi za 47 milionů, ze které ale upsala jen 1,5 milionu. Ty má vrátit letos. O rok později si nechala program aktualizovat novým prospektem, dalších emisí ale trh ušetřila. Nulová ochrana, nulová historie i zkušenosti, téměř žádná ekvita. Ještě dříve (v roce 2020) si zkusila půjčit necelých 17 milionů přes podlimitní emisi, i z té ale vybrala jen 2,4 milionu.
PFC Invest vznikla v lednu 2020. Majitelé této firmy si chtěli za prostředky z dluhopisů zkusit development. Svůj byznys pak dál chtěli okořenit i investicemi do start-upů.
Kolik dlužila na konci roku 2022 nevíme, zkrácená rozvaha neprozradí strukturu majetku ani dluhů. Víme jen, že výše cizích zdrojů dosahovala 5,5 milionu. Alespoň sem se tak jedná o nevýznamného emitenta. Webové stránky jsou sice i dnes aktivní, ale zdají se být zamrzlé v čase. Na hlavní straně se například stále propaguje investice do zmíněné emise z roku 2021, která je letos splatná. O projektech a nějaké reálné aktivitě společnosti se investor nedozví nic nového, informace o nich zamrzly v roce 2021.
Bortero SE
Tato firma svou návštěvou poctila dluhopisový trh v březnu 2022, kdy vydala svou první veřejnou emisi, a to rovnou na 200 milionů korun. Ještě předtím vydala dvě podlimitní emise, ze kterých vybrala celkem 16 milionů. Kolik upsala z dvousetmilionové emise nebo kolik dnes celkem dluží na dluhopisech je záhadou.
Jde totiž o další firmu, která se neobtěžuje zveřejňovat jakékoliv výkazy. Dceřiná firma Bortero Investments je to samé. Druhá dcera, EcoOneWash, má dokonce v rejstříku poslední výkazy k roku 2019. Nepomohou ani webové stránky, kde výsledky za rok 2022 investor také nenajde. Nenajde tam vlastně vůbec nic. Opět tedy další černá skříňka.
Co se ale ve sbírce listin společnosti EcoOneWash 30. listopadu 2023 objevilo byl exekuční příkaz, kterým oprávněná Ing. Markéta Ihmová vymáhá po Bortero SE pohledávku ve výši něco přes půl milionu korun. Soud tím exekutorovi dovolil zastavit podíl v EcoOneWash i Bortero Investments a prodat je ve dražbě. V insolvenci tak firma (alespoň prozatím) není, protože tam zákon vyžaduje podmínku alespoň dvou věřitelů. Ani exekuce ale určitě nevěstí pro dluhopisové věřitele nic dobrého.
JP Houses Prague
Firma vzniklá v lednu 2021 s milionem v základním kapitálu a ničím jiným. Na trh si ve stejném roce šla v prospektované emisi pro 390 milionů na development. Kolik upsala se dá i zde jen hádat. Její webové stránky dnes už neexistují a v roce 2024 nejsou venku výsledky ani za rok 2022. Opět tedy úplný blackbox.
Wero Finance
Tato firma přišla na trh v prvním pololetí 2021, aby si vydala dvě dluhopisové emise. Kolik upsala nevíme, v obchodním rejstříku nenajdeme novější výkazy než za rok 2019. Firma se tedy vůbec neobtěžuje své věřitele jakkoliv informovat.
Do skupiny pak patřily ještě tyto čtyři firmy:
- Wero Holding a.s.
- Wero Energy a.s.
- Wero Water Management s.r.o.
- Wero Water Service s.r.o.
Ty ani k 30.6.2020 neměly nijak oslnivé hospodaření. Jenže to už jsou data stará tři a půl roku (a i tehdy šly najít jen v prospektu). Jediná firma, která má finanční výkazy až do roku 2022, je Wero Holding. Což je ironické, protože tato firma vůbec nic nevlastní a podle všeho ani nevykonává žádnou činnost. K 31.12.2022 měla jen základní kapitál ve výši 2 milionů. Žádné tržby, žádné zisky. Zbylé tři společnosti mají stejně jako Wero Finance nejnovější výkazy k roku 2019. Mimo obchodní rejstřík člověk nepochodí ani na jejích webových stránkách.
Po třech letech od prospektů jde tak jako u ostatních emitentů v tomto článku o naprostý blackbox. O to větší problém je, že její dvě prospektované emise byly každá na půl miliardy korun, tedy celkem si firma šla pro miliardu. Nevím kolik peněz upsala, snad pouze minimum. Víme ale, že má zkušenosti i s podlimitními emisemi. Celkové zadlužení i finanční stav těchto firem je tak po třech letech jeden velký otazník.
Obě půlmiliardové emise jsou splatné na začátku roku 2026. Snad zde pro investory vše dobře dopadne.
EFG (ENERGY FINANCIAL GROUP)
Na tuto skupinu jsme sice psali analýzu teprve před půl rokem, mezitím jí ale vyšly výsledky za rok 2022 (které ještě v půlce 2023 nebyly k dispozici). Navíc jde o jednoho z těch větších z řad rizikových emitentů.
Jedná se o skupinu, která od roku 2016 podniká v obnovitelných zdrojích energie. Konkrétně se věnuje zpracování biologicky rozložitelných odpadů a jejich přeměně na bioplyn, teplo, elektrickou energii a biometan.
Prospekty tato skupina vydala v minulosti dva. Nejprve v roce 2020, kdy se jednalo prospekt na emisi ve výši 350 milionů korun splatnou v únoru 2026. V dubnu minulého roku si nechala schválit prospekt na dluhopisový program, na který vyšla korunová emise opět na 350 milionů korun a eurová emise na 15 milionů eur (tedy rovněž cca 350 milionů korun).
První prospekt z roku 2020 emitovala mateřská společnost Energy financial group. Ta měla na konci roku 2022 závazky z dluhopisů celkem za 1,49 mld. korun, z toho 1,273 miliardy byly dluhopisy s dlouhodobou splatností (splatné po roce 2023). Druhý prospekt vydala v loňském roce firma EFG Acquisitions & development. U té máme výkazy pouze do roku 2022, zjistit tedy kolik upsala z dvou loni vydaných emisí v celkové výši cca 700 milionů korun (po přepočtu z eur) nelze. Pokud by se jí podařilo upsat emise v plné výši, má tato skupina dluhopisovou expozici přes 2 miliardy korun.
A co ekonomika? Celá skupina zahrnuje přes 20 společností. Pokud vyřadíme emitenty dluhopisů, kteří sami žádnou podnikatelskou činnost neprovozují, měly firmy ze skupiny za rok 2021 v nekonsolidovaném součtu bilanční sumu 974 milionů korun, vlastní kapitál ve výši 324 milionů korun a souhrnnou ztrátu -112 milionů korun.
Ztrátová je skupina už od roku 2019. V polovině loňského roku jsme v analýze na tuto firmu vyjádřili naději, že výsledky za rok 2022 by mohly s ohledem na loňskou energetickou krizi a zvýšený zájem o biometan (který má potenciál nahradit část ruského plynu) konečně přeměnit ztrátové hospodaření v úspěšný byznys.
Jak to dopadlo? Nijak oslnivě. I za rok 2022 prodělala skupina jako celek na základě dat z tabulky níže -62 milionů korun. Vlastní kapitál kvůli tomu dále klesl o 71 milionů na 253 milionů korun.
[1] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-obrali-seniory-o-stovky-milionu-ktere-koncily-i-v-hazardu-tvrdi-policie-227583
[2] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-seniorum-ukradli-ctvrt-miliardy-utoci-sprateleni-smejdi-dal-198432
[3] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-v-kauze-obrich-podvodu-na-seniorech-stiha-policie-dalsiho-dodavatele-energii-239842
Redakční články jsou ty, který vznikají jako unikátní obsah pro naše čtenáře a jsou vytvářeny zcela a pouze naší redakcí. Veškerá finanční data a informace byly získány z veřejných zdrojů jako je server Justice.cz, ČNB, webové stránky, účetní podklady a výroční zprávy jednotlivých společností.