Nové dluhopisy – prosinec 2023

V prosinci se v databázi ČNB objevilo pět nových prospektů. Jaké dluhopisy nadělil vánoční měsíc?

 

SOLEK

Této skupině, která je lídrem v solární energetice v Chile, vyšel jeden dluhopisový prospekt už v listopadu. Jednalo se o aktualizovaný prospekt na bondový program z roku 2020, který v rámci skupiny vydala společnost SOLEK HOLDING. Na listopadový prospekt jsme napsali tuto analýzu. V prosinci pak vyšel prospekt firmě SOLEK Czech Services. Ten navazuje na první dluhopisový program této společnosti z roku 2022, přičemž je až do výše 750 milionů korun. Za dluhopisy ručí mateřská SOLEK HOLDING SE a program je také opatřen několika kovenanty. Prospekt je zatím je bez emise.

Skupina na dluhopisech vyrostla a do dnešního dne si od veřejnosti vypůjčila několik miliard korun. K listopadu 2023 připojila solární elektrárny o celkovém výkonu 257 MW a do roku 2027 cílí na to dokončit 2 GW instalovaného výkonu. Na konci června 2023 měla skupina bilanční sumu v hodnotě 7,5 mld. korun s vlastním kapitálem ve výši 210 milionů korun. Za první pololetí minulého roku inkasovala výnosy za 594 milionů korun a za dané období skončila ve ztrátě -523 milionů korun. Pokud započteme i výnosy z přecenění solárních elektráren v portfoliu skupiny, celková ztráta se sníží na -205 milionů korun.

 

FIDUROCK

Po SOLEKU druhá skupina, které po listopadiu vychází prospekt i v prosinci. Po firmě FIDUROCK Nemovitosti, která si v listopadu nechala schválit dluhopisovou emisi na 700 milionů korun, přichází s prospektem i finanční SPV Fidurock Project Financing. Prospekt aktualizuje dluhopisový program z roku 2022, na který může firma vydat dluhopisy až do výše dvou miliard. Nový prospekt je zatím bez emise.

Na českém trhu s dluhopisy patří Fidurock mezi středně velké emitenty. Doposud si tato skupina na dluhopisy od roku 2019 napůjčovala kolem 900 milionů korun v několika emisích, které jsou zatím všechny před splatností. Jako první vydala v lednu 2019 dluhopisovou emisi za 450 milionů korun právě společnost Fidurock Project Financing. A tato emise má na konci tohoto ledna splatnost.

 

UNICAPITAL

Skupina UNICAPITAL patřící vlivnému podnikateli Pavlu Hubáčkovi má investice zejména v realitách (65 %) a energetice (21 %). V Praze vlastní třeba dvě kancelářské budovy nebo rozlehlý areál v Letňanech. Pod její kontrolu spadá i několik set let starý Grandhotel Pupp v Karlových Varech. Druhá část realitního segmentu představuje rezidenční development, a to jak byty k prodeji, tak na pronájem. Podrobněji jsme se o této skupině rozepsali v naší červencové analýze z minulého roku.

V závěru roku přišla tato skupina s novým dluhopisovým programem. Prospekt vydala firma UNICAPITAL INVEST VI, která už si loni nechala jeden dluhopisový program schválit. Na něj vydala dluhopisy za 1,8 miliardy, které upsala v plné výši. Nový program, který je zatím bez emise, je na jednu miliardu a stejně jako ten minulý je nezajištěný. Kovenanty nabízí dva: povinnost nezřídit zajištění a zákaz půjčování peněz třetím osobám.

Skupina je poměrně výrazným dluhopisovým emitentem. Bondy vydává devět společností, které k 1. prosinci 2023 dlužily na dluhopisech dohromady 9,038 mld. korun. Necelých 80 % bylo zainvestováno do realit, dalších 14 % do energetiky.

 

Nemomax SICAV

Prospekt vydal také dluhopisový fond kvalifikovaných investorů. Developerský fond Nemomax existuje na trhu od roku 2017. Zaměřuje se na rezidenční a rekreační projekty. Aktuálně má rozpracované čtyři projekty, a to v Praze, Vrchlabí, v Mladé Boleslavi a na Lipně.  K 30. říjnu 2023 v něm měli investoři uloženo 907 milionů korun. V roce 2022 jim fond přinesl 7,83 % a loni do srpna 6,66 %, přičemž od založení v roce 2017 vynáší průměrně 8,08 %. Za fondem stojí Marek Unčovský, který nad ním má jako 100% vlastník zakladatelských akcií plnou kontrolu. Tento podnikatel je také majoritním vlastníkem skupiny AVANT Financial Group (dříve RN Solutions), která se také financuje dluhopisy.

Nový prospekt je na jedinou emisi. V ní se nabízí pětileté dluhopisy v objemu 200 milionů za 9 % ročně, přičemž jeden dluhopis si investor pořídí za 50 tisíc korun, koupit si ale musí alespoň dva. Bondy jsou nezajištěné, jsou s jimi ale spojena určitá omezení jako účelové použití, finanční omezení a jiné.

ISIN Datum emise Výnos (p.a.) Objem Datum splatnosti
CZ0003554347 13.12.2023 9 % 200 mil. Kč 13. 12. 2028

 

 

Info Detective Company

Prosincovým nováčkem se stala společnost Info Detective Company. Ta existuje od roku 2008 (přestože neformálně se datuje až do roku 1997) a cca dalších deset let od založení se věnovala hlavně obchodování s problémovými pohledávkami a nabízení detektivních služeb. Firma ale v posledních letech zabředává také do vod realitního developmentu. V roce 2018 za tímto účelem vydala podlimitní emisi a v roce 2021 druhou, aby si vyzkoušela několik menších projektů.

Nyní přichází s prvním dluhopisovým programem na 200 milionů korun. Dluhopisy jsou zatím bez emise, investoři se ale nedočkají ani zajištění, ani jiné ochrany před riziky. Původní dvě podlimitní emise z let 2018 a 2021 nabízely tříleté dluhopisy za roční úrok kolem 9 %. První emisi firma úspěšně splatila, druhá v objemu 15 milionů je splatná v letošním roce. Na konci roku 2022 měla firma majetek za 25 milionů korun se záporným vlastním kapitálem -2,7 milionů korun. V realitách má majetek za cca 8 milionů.