Co se stalo: Dražba majetku Premiot, Saunia stále předlužená, auditor GFF ve střetu zájmu, EAG chce vyměnit dluhopisy za fondy

V této rubrice vám budeme přinášet aktuální informace o firmách, se kterými se na dluhopisovém trhu setkáváme.

 

Zastavený majetek Premiotu čeká dražba

Není to ani rok, co luxusnímu bytovému projektu Skalka od skupiny Premiot Group na Praze 5 na pomezí Smíchova a Motola propůjčili tváře a jména tenistka Karolína Plíšková a herci manželé Petr Štěpánek a Zlata Adamovská. Z pozice patronů byli totiž spolu s představiteli realitní skupiny u poklepání na základní kámen developerského projektu. Herecký pár dokonce projektu a skupině natolik věřil, že sám zainvestoval do jejích dluhopisů.

Z Premiotu se mezitím stal kandidát na největší letošní krach (o celé kauze píšeme v tomto podrobném článku). Projekt Skalka mezitím převzala společnost Koruna finance. Velký věřitel ze Slovenska, který na stavbu projektu půjčil 11 milionů eur, tedy asi čtvrt miliardy korun. Projekt dostal do zástavy, a ten mu po zahájení insolvenčního řízení připadl. Ještě v létě přitom zakladatel a majitel Premiotu Ondřej Spodniak vlastníky dluhopisů ujišťoval, že propadnutí developerského projektu slovenskému věřiteli ještě nic neznamená. V té době měla totiž jednat o vstupu investora, který by zástavního věřitele vyplatil. V současnosti to ale vypadá, že z jakýchkoliv plánů sešlo.

Stavbu projektu s luxusními byty zastavila najatá stavební firma kvůli neplacení faktur od Premiotu již na začátku letošního roku, tedy krátce pro prvním kopnutí do země. Premiot tehdy ještě argumentoval vlivy počasí. Lukrativní parcely se nyní firma rozhodla prodat v dražbě, která se má uskutečnit 22. září a podle zveřejněné dražební vyhlášky se nabídnou za vyvolávací cenu 189 milionů korun. Stejný osud potkal i projekt rozestavěných horských apartmánů Karolína Harrachov v Krkonoších, na kterém Premiot zastavil práce v únoru chvíli po stopce projektu Skalka. Projekt na Harrachově ale narozdíl od Skalky neměl nikdo v zástavě a Premiot tam dokázal prosadit insolvenční reorganizaci.

Přes dluhopisy půjčilo firmám v této skupině kolem 3300 drobných investorů. Zpátky dostanou přinejlepším malý zlomek toho, co investovali. A případů bankrotujících dluhopisových emitentů, kteří jsou financováni drobnými investory, v letošním roce přibývá. Kromě nich krachují i společnosti dle §15 ZISIF (samozvané alternativní fondy) nespadající téměř pod žádnou regulaci. Příkladem jsou kauzy Growing Way, WCA International nebo J.O. Investment. Ve větším krachují i firmy obchodující s kryptoměnami. Před oběma zmíněnými typy firem opakovaně varuje i Národní centrála proti organizovanému zločinu.  Chystaná novela na návrh ministerstva financí alespoň nově počítá s tím, že společnosti fungující podle § 15 budou muset nově do svého názvu přidat pojem „osoba rizikového kapitálu“. Zakáže také výslovné použití slova „fond“ včetně překladů nebo odvozených slov. Dosud pravidla těmto společnostem sice zakazovala označovat se jako „investiční fond“, ale výraz „alternativní investiční fond“ už prošel.

 

Pale Fire zveřejnila čísla za uplynulý rok

České investiční skupině Pale Fire Capital, která investuje do technologických inovací, se loni finančně dařilo. Obrat skupiny meziročně stoupl z 1,6 na 3,6 miliardy korun. Čistý výsledek hospodaření se po dvoumilionové ztrátě z roku 2021 dostal do zelených čísel a skončil v zisku 378 milionů korun. Majetek celé skupiny byl v účetnictví vyčíslen na necelých 5 miliard korun, přičemž v závěru loňského roku majitelé přiznali, že chtějí do roku 2025 spravovat alespoň 20 miliard korun. PFC vlastní podíly ve firmách jako Aukro, Semantic Visions, teamIT, Extra Online Media, Agdata, Coweo Technologies a řadě dalších. Loni v listopadu se také skupina rozhodla vyčlenit část aktiv do nového fondu Pale Fire Capital SICAV.

Přestože post-covidová doba e-commerce moc nepřála, největšímu českému online tržišti Aukro se dařilo růst druhý rok po sobě a firma má s projektem již připravenou expanzi na Slovensko a do dalších evropských zemí. V počtu uživatelů rostla také indoor cyklistická aplikace Rouvy, údajně o vyšší desítky procent. Díky dynamicky rostoucí platformě Mubi se firma již v roce 2023 stane jedničkou na polském trhu v oblasti insurtechu. Společníci navýšili také podíl v portálu JenPrace.cz na 80 procent. Obměnili tým, zavedli nové procesy a tržby meziročně vyrostly o 250 procent.

 

GEEN získala úvěr od Komerční banky

Solární skupina GEEN vlastní elektrárny o celkovém výkonu o výkonu 33 megawattů. V Česku je jich čtrnáct, po třech jich má na Slovensku a v Chorvatsku a dvě v Gruzii. Největší zastoupení má solární energie, pak větrná a malou část tvoří elektrárny na spalování biomasy. V současnosti chystá postavit další o výkonu 32 megawattů.

GEEN nedávno úspěšně refinancovala své závazky vůči investičnímu fondu IFIS, který na počátku letošního roku převzal pohledávky, které skupina měla za padlou Sberbank. GEEN na jedné straně dlužila bance 160 milionů korun, současně zde měla vklady na účtech ve výši zhruba 80 milionů korun. Řešení s využitím vzájemného zápočtu však odmítala insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřiny Lužové. Proto do hry vstoupil fond IFIS, aby GEEN z nepříjemné situace vyprostil. Tento převzatý dluh, na kterém zbývalo uhradit zhruba 107 milionů korun, teď mohla skupina jednorázově splatit díky půjčce v objemu 230 milionů korun od Komerční banky. Jen necelá polovina ale šla na úhradu závazku vůči fondu IFIS. Zbytek Komerční banka poskytla nad rámec vyplacení fondu IFIS na financování nových projektů. Úvěr je zajištěn podílem ve společnosti GEEN Obnovitelné zdroje, která úvěr refinancovala.

Pokud jde o dluhy celé skupiny, na konsolidované úrovni byla skupina GEEN k 31.12.2021 předlužená. Výkazy za rok 2022 ještě nebyly zveřejněny, ale ke konci roku 2021 měla záporný vlastní kapitál. Z toho bankovní úvěry v celkové výši 1 miliardy korun a dluhy z vydaných dluhopisů ve výši 2,25 miliardy korun, přičemž většina je splatná letos a příští rok. Ocenění majetku skupiny se ale výrazně liší v případě jeho vykazování v českých a mezinárodních účetních standardech. V případě IFRS je díky přeceňování dlouhodobých aktiv celkový majetek firmy podstatně vyšší a má dosahovat 5,7 mld. korun. V minulém roce navíc holdingu pomáhal růst cen energií a také růst tržeb po úplném zprovoznění elektráren v Chorvatsku, jejichž plnohodnotné výsledky ještě konsolidované výkazy roku 2021 nezohledňují. Zakladatel Aleš Mokrý si ale svojí firmu neužívá, v roce 2021 byl odsouzen na šest let k odnětí svobody v takzvané kauze firmy Mandre, kdy s dalšími dvěma lidmi v letech 2008 až 2012 od státu podvodně vylákal dotační příspěvky na zaměstnávání postižených. Zaměstnanci prý museli s firmou podepsat dohody například ohledně kurzů angličtiny, na pronájem elektroniky atd. a ve finále jim měla na účtech přistát zhruba jen třetina ze sumy, která byla uvedena na žádostech o dotace. Pachatelé měli způsobit škodu v celkové výši 335 milionů korun. Mokrý svůj podíl ve firmě převedl na manželku Marcelu.

 

Finep sází na nájemní bydlení, kupce hledá v institucionálních investorech

Developeři, kteří částečně přesedlali na nájemní bydlení, nacházejí kupce stále častěji v investičních a rezidenčních fondech. To platí i pro developerskou společnost Finep, která v říjnu za necelou jednu miliardu korun prodala rezidenčnímu fondu Mint hloubětínský bytový dům s 168 byty. Bývalá budova Veltexu v ulici Poděbradská v Praze 9 nabídne zejména menší byty, nejčastěji garsonky, ale i dvoupokojové a třípokojové byty.

Finep už dříve veřejně prohlásil, že chce více stavět projekty nájemního bydlení. Za cíl si dal a do pěti let postavit na pět tisíc nájemních bytů nejen v Praze, ale například i v Kralupech nad Vltavou. Ochlazení na hypotečním trhu a přeneseně na trhu vlastního bydlení nutí k přechodu i další developery. Zatímco někteří zatím pouze odkládají projekty novostaveb, jiní už staví a provozují vlastní nájemní bytové domy. Prodeje projektů insititucionálním investorům preferuje Finep dlouhodobě. Pro developera jde o devátý takto prodaný projekt.

 

Saunia publikovala hospodářské výsledky, hlásí rekordní ztrátu

V září zveřejnila Saunia své hospodářské výsledky za účetní rok od srpna 2021 do srpna 2022. Podle nich měla k srpnu 2022 bilanční sumu 552 milionů korun a záporný vlastní kapitál -198 milionů korun. Stále je tedy výrazně předlužená, tentokrát ještě více než před rokem. Investory neuklidní ani výsledek hospodaření. Firma v daném časovém období prodělala rekordních 126 milionů korun a meziročně svou ztrátu navýšila o cca 34 milionů. K tomu má přes 300 milionů nakumulovaných ztrát z loňských let.

Kromě A je ale potřeba přidat i B, a to, že firma patřila k těm byznysům, které byly covidovými restrikcemi zasaženy nejvýrazněji, a proto si v tomto ohledu zaslouží určitou shovívavost. Sama to uvádí jako hlavní důvod hrozivých hospodářských výsledků, kdy údajně 35 % klientů nemělo možnost saunové světy navštěvovat. Podle majoritního vlastníka Saunie Bohumila Píšeho vzrostl během posledního roku, kdy už firma nebyla omezována vládními nařízeními, obrat o více než 90 % a čísla se obrátila dramaticky k lepšímu.

V číslech by se mělo podle majitele jednat o 163 milionů korun, čísla o zisku ale dále neupřesnil. Píšeho zhruba třetinový podíl v Saunii je, stejně jako podíly ostatních společníků, od léta 2022 zastaven proti dluhům s limitem 6 milionů eur (necelých 150 milionů korun) ve prospěch polské investiční skupiny CVI, poskytovatele nebankovních úvěrů ve střední Evropě pro malý a střední byznys. Dříve v letošním roce také vyšla zpráva, že společnost Saunia expanduje do Vídně. V současné době začínají ve městě projekční práce a po získání povolení se začne stavět. Výstavba poboček by měla zabrat asi dva roky.

 

Střet zájmů: GFF vlastní svého auditora

Brněnská skupina GFF je plná ztrátových a předlužených firem, které zkouší podnikat v různých odvětvích. Nejznámější jsou projekty akvaponických farem společnosti Future Farming, které financuje dluhopisy. Za svou existenci už vydala bondy za jeden a půl miliardy korun a další emise se dál valí na trh. Firmu jsme dříve tento rok podrobili analýze, ze které nevyšla úplně lichotivě.

Nyní vyšlo najevo, že audit dluhopisových prospektů této skupiny dělá firma Audit Morava, kterou ale přes firmu RVO Group spoluvlastní samotná GFF. Podle údajů na obchodním rejstříku vlastní skupina RVO Group auditorskou společnost Audit Morava od října 2021. Následně tato společnost dělala audit společnosti GFF Invest pro potřeby vydání nového dluhopisového prospektu.

Zákonná povinnost auditora přitom je být kvůli zamezení střetu zájmů na auditované firmě zcela nezávislý. Audit ve firmě navíc provádí jednatřicetiletý Pavel Halamíček, který je současně členem statutárního orgánu. Muž, který byl v roce 2015 pravomocně odsouzený za nepravdivý znalecký posudek a křivé výpovědi. Následně v roce 2019 obdržel od kárné komise Komory auditorů ČR pokutu ve výši 60 tisíc korun kvůli tomu, že nepostupoval v souladu s platnými pravidly pro auditory.

Tato pravidla vyžadují, aby s kontrolovanými firmami neměli nic společného. To kvituje i prezident Komory auditorů ČR Ladislav Mejzlík, dle kterého provádí auditor svou činnost ve veřejném zájmu, a proto auditorské předpisy vyžadují, aby byl auditor nezávislý na účetní jednotce, která je předmětem auditu. Nezávislost na účetní jednotce je zárukou, že auditor bude moci formulovat svůj výrok, aniž by při tom byl ovlivňován faktory, které by jeho výrok mohly zpochybnit. Informacemi o auditu účetní závěrky společnosti GFF Invest auditorskou společností Audit Morava budou prověřovat orgány Komory auditorů ČR.

 

Raškův Natland se chystá zastupovat poškozené v obří zahraniční kauze

Investiční skupina Natland se zaměřuje na investování do soukromého kapitálu, kde se specializuje na středně velké společnosti ve složité ekonomické situaci, od složitých obchodních či vnitropodnikových vztahů až po adaptaci na nové tržní nebo legislativní podmínky. Takto uzdravit pomohla například e-shop Zoot, který byl ještě v roce 2019 blízko krachu. V březnu tohoto roku se rozhodla značku Zoot spolu s dalšími svými e-shopy Bibloo, Different a Urbanstore nadobro prodat slovenské společnosti Across e-commerce. Ta už před rokem odkoupila majoritu ve firmě Digital People, která e-shopy vlastní, a letos jí Natland prodal i zbývající menšinový podíl. Odprodejem těchto firem tak skupina Natland skončila své čtyřleté angažmá v módním průmyslu.

Skupina, jejíž zakladatelem a dominantním akcionářem je Tomáš Raška, na trhu mimo jiné platí za specialistu na obchod a vymáhání pohledávek a financování obchodních sporů. Angažovala se například v kauze krachu skupiny Arca, která za sebou nechala dluhy za 20 miliard korun. Nyní přes svůj fond finančního trhu a pohledávek vstupuje do německé společnosti Financialright Claims a tím i do kauzy cenového kartelu mezi největšími výrobci nákladních vozů v Evropě. V roce 2016 udělila Evropská komise výrobcům Daimler, MAN, Volvo/Renault, DAF, Iveco a Scania, kteří se měli domlouvat na cenách vozů, pokutu zhruba čtyři miliardy eur A právě společnost Financialright Claims zastupuje zhruba 160 tisíc poškozených, kteří v letech 1997 až 2016 od zmiňovaných automobilek nakoupili kamiony. Většinou jde o autodopravy a logistické společnosti. Poškození se dožadují u zahraničních soudů náhrady škody v souhrnné výši 1,4 miliardy eur, tedy asi 35 miliard korun. FFTP má firmám pomoci s takzvanou litigací, tedy s financováním sporů, a koordinací jednotlivých právních týmů. Podle Rašky mohou spory trvat od dvou do pěti let.

 

EAG chce být méně financována dluhopisy, zakládá dva nové fondy

Tuzemská investiční skupina Portiva je známá hlavně svými investicemi v automotive, ale po Česku vlastní také portfolio čtrnácti fotovoltaických a větrných elektráren o celkovém výkonu 30 MW. Je to právě energetika, kde má tato firma svoje prapůvodní kořeny: v roce 1995 vznikla společnost ELDACO, předchůdce Portivy, jako provozovatel větrných elektráren v ČR. A od letošního roku přestává omezovat pouze na Česko a pokukuje také po dalších evropských státech. Od roku 2019 mohou společně s Portivou investovat kvalifikovaní investoři, a to prostřednictvím fondu PORTIVA FONDY SICAV a.s. se svým podfondem WATT & YIELD investujícím do větrných a fotovoltaických elektráren. Od založení v roce 2019 po srpen 2023 nashromáždil majetek za 569 milionů korun. Fond spravuje Conseq a k 31. srpna 2023 se zhodnotil o 9,41 % za 12 měsíců.

Po pozitivní zkušenosti s fondem WATT & YIELD přichází skupina s dalšími dvěma fondy. Jeden zelený spojený právě s obnovitelnými zdroji, druhý technologický z oblasti automotive. První se jmenuje WATT & BUILD a bude investovat do developmentu nových obnovitelných zdrojů, přičemž kvalifikovaným investorům slibuje cílový výnos 12-14 procent ročně. Tímto krokem si společnost hodlá mimo jiné podpořit expanzi své energetické divize do Evropy. Ze zemí si nejvíce vyhlídla Španělsko, Itálii a Srbsko, především kvůli tamním příznivým zeměpisným podmínkám pro instalaci fotovoltaických a věterných elektráren. Chybět ale nebudou ani česká aktiva. V této chvíli již má fond rozpracované projekty o velikosti 20-30 megawattů a do roka chce postavit zdroje o celkovém výkonu 50 megawattů. Cílová velikost fondu WATT & BUILD odpovídá dle skupiny jedné miliardě korun. Po dosažení této hranice se má fond externím investorům uzavřít.

Druhý fond ponese název EAG Digital Automotive a bude investovat do stávajících i nových projektů EAG, která vlastní portfolio softwarových a IT firem, se kterými buduje komplexní celoevropský ekosystém digitálních služeb pro automobilový průmysl. V závislosti na vybrané třídě akcií nabídne fond roční zhodnocení 10-15 procent. Skupině EAG má pomoci urychlit její růst. Prostředky podle vyjádření výkonného ředitele Pavla Svoreně použije jednak na spolufinancování nových akvizic a jednak také na snižování podílu dluhopisového financování, které chce postupně splácet a utlumovat.

 

 

 

 

 

Odkazy:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-developerovi-luxusnich-bytu-dosly-penize-parcely-na-skalce-ceka-drazba-235925
https://www.penize.cz/podilove-fondy/438963-fondy-ve-kterych-zmizely-miliardy-dostanou-prisnejsi-pravidla 
https://www.lupa.cz/aktuality/pale-fire-capital-majitel-aukra-ci-grouponu-se-loni-dostal-do-zisku-a-vyrazne-zvysil-trzby/
https://ekonomickydenik.cz/geen-ziskal-ctvrtmiliardovy-uver-od-komercni-banky-mohl-tak-splatit-zavazky-vuci-fondu-ifis/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-ustavni-soud-potvrdil-tresty-za-dotacni-podvod-s-prispevky-na-postizene-203521
https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/transakce-za-miliardu-finep-prodal-najemni-byty-v-praze-fondu-mint-1411047
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-skupinu-s-farmarskymi-dluhopisy-kontroluje-auditor-ktereho-firma-vlastni-237732
https://archiv.hn.cz/c1-67249200-raskuv-natland-vstupuje-do-sporu-o-predrazene-nakladaky-za-1-4-miliardy-eur-poskozene-napric-evropou-bude-zastupovat-radek-snabl
https://cc.cz/natland-opousti-modni-byznys-uzdravil-zoot-a-ted-skupinu-e-shopu-za-stovky-milionu-prodava/
https://www.euro.cz/clanky/obnovitelne-zdroje-a-automotive-k-tomu-ceska-investicni-skupina-portiva-se-rozroste-o-dva-nove-fondy-doufa-v-rust-i-expanzi/
https://www.e15.cz/dluhopisy/saunia-trati-uz-pres-400-milionu-dluhopisare-ma-zachranit-navrat-zakazniku-1410844