Vybrané insolvenční příběhy posledních let

Na českém trhu korporátních dluhopisů zkrachuje každý třináctý emitent. V letech 2013-2023 takto skončilo v insolvenci 125 emitentů, kteří předtím na dluhopisech vybrali dohromady kolem 19 miliard korun. Co je horší, statistika krachů se v čase zhoršuje: v posledním roce šly do insolvence dluhy za 5,4 miliardy korun, což je více než v letech 2013-2020 dohromady. A aby toho nebylo málo, emitenti se často nedopouští pochybení jen při správě vybraných prostředků, ale i nekalého jednání po zahájení insolvence. Zde je výčet těch nejzajímavějších krachů z posledních let, kde k takovému jednání existují minimálně důvodná podezření.

 

skupina Premiot Group

  • první insolvence: jaro 2023
  • objem vydaných dluhopisů = cca 2,9 mld. korun (upsaná částka může být nižší)

 

Pozadí celé story kolem této skupiny jsme loni věnovali samostatný článek, který tuto kauzu mapuje od A do Z. Tady ve zkratce: Premiot byla primárně developerská skupina, kterou tvořila složitá síť téměř stovky firem. Za nimi stál dvaačtyřicetiletý podnikatel Ondřej Spodniak, který Premiot v roce 2014 založil.  Dluhopisy skupina vydávala prostřednictvím několika společností, do kterých investovalo více než 3 000 investorů, přičemž dle současných odhadů upsala skupina dluhopisy za více jak 2 mld. korun.

V insolvenčním řízení se snaží dosáhnout reorganizace, avšak u věřitelských skupin existují obavy, že dochází k majetkovým transakcím znevýhodňujícím věřitele a záměr reorganizace tak může být nepoctivý. Například jeden z nejvýše oceněných majetků skupiny, developerský projekt Skalka na Praze 5, propadl zajištěnému věřiteli ze Slovenska, společnosti Koruna Finance. Podle insolvenčních správců neposkytují společnosti PREMIOT obchodní a PREMIOT realitní v rámci řízení dostatečnou součinnost.

V případě mateřské Premiot Group dokonce vstoupilo do insolvenčního řízení státní zastupitelství. To se děje v případech, kdy existuje podezření, že se úpadce dopustil trestné činnosti. A i pokud se trestné jednání emitenta a jemu blízkých osob neprokáže, jde o varovný signál, že jeho hospodaření nemuselo být čisté jako lesní studánka. Kauza Premiot navíc není zdaleka jediné insolvenční řízení, kde se muselo angažovat státní zastupitelství. Jen od roku 2021 zasáhlo do insolvenčních řízení u 22 dluhopisových emitentů.

 

 

skupina REALITY INVESTING

  • první insolvence: 2021
  • objem vydaných dluhopisů = min. 480 mil. korun

 

Tuto skupinu asi třiceti navzájem propojených společností spojuje jméno brněnského podnikatele Jiřího Slezáka. Firmy v této skupině si od roku 2014 šly na dluhopisový trh pro vyšší stovky milionů korun, za které nabízely dluhopisy na bázi tzv. diskontu, kdy nakoupíte dluhopis za nižší cenu, než je výše jistiny na konci. Tedy dluhopisy bez vyplácení průběžných úroků. Ona „sleva“ činila 33 % až 50 %, což odpovídalo zhruba pětiprocentnímu ročnímu úroku, což se v době prakticky neúročených spořicích účtů prodávalo samo. Splatnosti však byly nastaveny na osm a více let.

V insolvenci začaly první společnosti končit v roce 2021. Poškozenými věřiteli jsou drobní investoři, kterých je podle právníků více než 1000. Dluhopisy vydané firmami kolem Reality Investing přitom zaujaly i množství potenciálně erudovaných investorů. Častými investory byli podle insolvenčního rejstříku vysokoškolsky vzdělaní lidé včetně lékařů či výše postavení manažeři. Třicítka firem jim má dle médií dlužit kolem 640 milionů korun. Ve skupině přitom zůstal jen nemovitý majetek v odhadní ceně mírně přesahující sto milionů korun, který lze podle znalců zpeněžit jen za zhruba 60 % odhadní ceny. A zatímco všechny emise prodávaly firmy ze skupiny jako zajištěné, posléze se ukázalo, že alespoň částečně zajištěny nemovitostmi jsou pouze tři. Na společnosti ve skupině mělo být podáno minimálně 24 trestních oznámení. Po majiteli Slezákovi se mezitím slehla zem.

 

 

ExploR Capital a.s.

  • insolvence od: leden 2023
  • objem vydaných dluhopisů = min. 171 milionů

 

Tato česká firma, za kterou stál podnikatel Martin Černoušek, si od dluhopisových investorů napůjčovala nejméně 171 milionů korun na projekty v Rusku (ještě před vypuknutím války na Ukrajině). Nejdříve chtěla stavět farmu na chov jeseterů, aby po čase změnila názor a přišla s plánem na továrnu na průmyslové trhaviny. Tedy úplný guláš. Oba plány byly fiasko a firma se ocitla v insolvenci, do které věřitelé přihlásili pohledávky za více než 350 milionů korun. Mezi věřiteli jsou především fyzické osoby, přičemž pro některé jsou ve hře životní úspory za miliony. Firmě půjčilo ale i několik korporací a třeba také Slezská církev evangelická augsburského vyznání. Z napůjčovaných stovek milionů se jim ale nejspíš vrátí jen minimum, protože prakticky jediným majetkem této firmy jsou podíly ve dvou ruských firmách, které měly projekty vlastnit:

  • Bionika (48 %)
  • RussVzryv (15 %)

 

Bionika měla podle ruských webů ještě v roce 2017 zisk 31 milionů rublů, od té doby je ale ztrátová, přičemž v roce 2021 prodělala více než 9 milionů rublů (=cca 2,6 milionu korun). Ruské zpravodajské weby informovaly, že v roce 2022 nabízela k prodeji areál teplárny za 250 milionů rublů (=přibližně 93 milionů korun při tehdejším kurzu). Pak je tu společnosti RussVzryv, která měla v Rusku vystavět továrnu na průmyslové trhaviny. Místo klasického TNT chtěla produkovat emulzní trhaviny s pomocí technologií z Německa. Firma RussVzryv byla podle ruského webu v roce 2021 ve ztrátě 21 milionů rublů (okolo 6 milionů korun).

Současná hodnota podílů držených společností ExploR je však i vzhledem k aktuálním vztahům s Ruskou federací v podstatě nezjistitelná. Není ani jasné, v jakém stavu jsou projekty, do kterých měly stovky milionů téct.

Společnost Explor Capital založil Černoušek v roce 2015. Předtím sbíral dlouhé roky zkušenosti na vysokých manažerských postech v českém průmyslu, třeba ve firmě Austin Detonator, která vyrábí rozbušky, nebo v někdejší stavební firmě PSG International. V roce 2014 jej navíc turecký velvyslanec, tehdy i za účasti jihomoravského hejtmana Michala Haška, uvedl do funkce honorárního konzula Turecka. Tato funkce obnáší rozvíjení vztahů mezi oběma zeměmi.

Insolvenční návrh na společnost ExploR byl podán v lednu 2023 a v prosinci 2023 byl na majetek společnosti vyhlášen konkurz. Majitel Černoušek se sice nezdary snažil svést na pandemii a ruskou invazi na Ukrajinu, část nesplacených dluhopisů ale byla splatná již v roce 2021. Věřitelé jsou skeptičtí a mluví o „prázdných slibech a úhybných manévrech“. Jako příklad uvádějí třeba tvrzení Černouška, že dokáže získat peníze z Ruska pomocí tureckých kontaktů. I samotný insolvenční soud vyjádřil pochybnosti nad tím, nakolik jsou vlastně projekty společnosti reálné. V březnu 2023 na sebe podal insolvenční návrh se žádostí o oddlužení i sám Černoušek. V návrhu přiznává dluhy celkem za 15 milionů, a to i vůči jednomu ze svých dlouholetých přátel.

I u této společnost je ve hře státní zastupitelství, konkrétně krajské státní zastupitelství v Brně. O jeho angažmá požádal kromě věřitelů i soudce.

 

 

skupina Fair Credit

  • první insolvence: říjen 2022
  • objem vydaných dluhopisů: prospekty schválené na 1,6 mld. korun

 

Skupina Fair Credit, která se zabývala poskytováním nebankovních spotřebitelských úvěrů klientům s nižší bonitou (krátkodobé půjčky za vysoké úroky), měla historicky schválené dluhopisové prospekty v celkovém objemu až 1,6 mld. korun. Založili ji byznysmeni Petr Stuchlík a Martin Nejedlý. Když Stuchlík v roce 2018 kandidoval za ANO na pražského primátora, svůj podíl prodal.

Odstartovalo to v říjnu 2022, kdy na sebe sama podala insolvenční návrh firma Cepo Green3, která se ještě týden předtím jmenovala Fair Credit International. Společnost, která žila z poskytování vysoko úročených spotřebitelských půjček, věřitelům dlužila 685 milionů korun. Kapitál na svou činnost přitom získávala hlavně ze směnek a dluhopisů. Problémy této firmy se objevovaly už v roce 2020, kdy před sebou tlačila kumulovanou ztrátu z předešlých let ve výši 1,6 miliardy korun a její vlastní kapitál byl 769 milionů v minusu. Většinový majitel Nejedlý v září 2022 pro média uvedl, že za problémy skupiny může výběr investorských peněz během pandemie covidu, pokles poptávky po úvěrech a historická ztráta vzniklá odchodem firmy ze Slovenska.

Fair Credit International původně usiloval o získání licence České národní banky na poskytování spotřebitelských úvěrů. Žádost však ČNB v lednu 2018 zamítla. To pro firmu znamenalo v podstatě konec fungování na trhu nebankovních půjček. Samotná skupina ale vyřešila problém s licencí tím, že v březnu 2018 koupila licencovanou firmu M-Profin. Ta se přejmenovala na Fair Credit Czech a stala se novým pilířem holdingu. Problémem však bylo, že Fair Credit International zůstaly nemalé dluhy, mimo jiné také kvůli nepovedené expanzi na Slovensko.

Co začala Fair Credit International, na to později navázaly další firmy z holdingu. Šňůru insolvencí završila právě společnost Fair Credit Czech, která loni na podzim dlužila asi 650 milionů korun, z toho většina půjček byla už více než rok po splatnosti. Většina dluhů firmy připadá na úvěry, které si vzala od společnosti CFH investiční fond SICAV na financování spotřebitelských půjček, jež poskytovala.

 

Kdy padly jednotlivé firmy:
Fair Credit International, SE

(dnes nesoucí název CEPO Green3 SE)

v insolvenčním řízení od října 2022

v konkursu od ledna 2023

Concord Financial Holding s.r.o. v insolvenčním řízení od listopadu 2022

v konkursu od srpna 2023

Concord Financial Invest s.r.o. v insolvenčním řízení od června 2023

v konkursu od srpna 2023

Fair Credit Holding a.s.

(dnes nesoucí název CEPO Green4 a.s.)

v insolvenčním řízení od června 2023

v konkursu od srpna 2023

Fair Credit Czech s.r.o. v insolvenčním řízení od října 2023

 

Na emise dluhopisů existovala v rámci skupiny i účelová firma Concord Financial Invest, za kterou zbyly jen skupinové pohledávky za firmami v insolvenci. Tato firma vydala v roce 2020 emisi dluhopisů do výše 200 milionů korun se splatností v roce 2024. Objem pohledávek přihlášených věřiteli do insolvenčního řízení činil k 16. 1. 2024 více než 91 milionů korun. Správce neeviduje žádný majetek, ze kterého by mohly být uspokojeny pohledávky věřitelů. Podle vyjádření insolvenčního správce neposkytuje Concord Financial Invest žádnou součinnost a správci nebylo předáno ani její účetnictví.

 

 

mCZECH industry s.r.o.

  • insolvence od: říjen 2023
  • objem vydaných dluhopisů: 201 mil. korun

 

Tato firma je v insolvenci od října loňského roku. Vznikla v roce 2020, aby za dluhopisové peníze investovala do údajně „pečlivě zvolených zlevněných podílů v českých malých a středně velkých perspektivních společnostech“. Co je také zajímavé, že tuto firmu vlastnila společnost Nemetrix, která je zároveň spoluvlastníkem firmy Centrum Dluhopisů, která provozuje online tržiště Dluhopisy.cz.

V letech 2020-2022 pustila do světa tři emise celkem za 175 milionů korun, z nichž upsala kolem 57 milionů. Za ně nakoupila podíly v následujících českých společnostech:

  • CEMENTO DESIGN s.r.o. (podíl 25 %, později zvýšen na 35 %)
  • CEMENTO EKOBETON s.r.o. (podíl 35 %)
  • TENA EDM s.r.o. (podíl 50 %)
  • TENA EDM Development s.r.o. (podíl 50 %)
  • FARMPONIC FLOWERS s.r.o. (podíl 20 %)
  • FARMPONIC CANNABIS s.r.o. (podíl 20 %)

 

Kromě jiného jim poskytovala také půjčky, které tyto firmy nesplácely. U firmy CEMENTO DESIGN činí nesplacená jistina necelých 16 milionů a u firmy TENA EDM eviduje nesplacené dluhy asi za 9 milionů. Na majetek první zmíněné společnosti byl ale 16. ledna letošního roku vyhlášen konkurz, stejně jako na firmu CEMENTO EKOBETON. A podle informací v insolvenčním návrhu je i druhá zmíněná firma (TENA EDM, mimo jiné také dluhopisový emitent) ve finanční tísni.

mCZECH industry si dala dvě a dvě dohromady a vyšlo jí, že kvůli problémům dceřiných firem ji čeká sekundární platební neschopnost a dluhopisy nezvládne splácet. Jediným východiskem bylo podání insolvenčního návrhu na sebe sama.

 

 

Přehled všech zkrachovalých emitentů:

Následující tabulky znázorňují přehled emitentů dluhopisů se zahájeným insolvenčním řízením, rozčleněné na nadlimitní a podlimitní emise (tj. emitenti se mohou vyskytovat v obou skupinách). Částky jsou v milionech korun. Tabulky jsou převzaté z analýzy Surveillegence, odkud data pocházejí.

Největší zahájené insolvence pro nadlimitní emise:

 

Objemem menší insolvence pro nadlimitní emise do 250 milionů:

 

Zahájené insolvence pro podlimitní emise (celkem alespoň nad 25 milionů):

 

 

Zdroje:

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedna odpověď

Komentáře jsou uzavřené.