Saunia Finance
Saunia se v září vrátila na trh po necelých dvou letech, v srpnu si nechala schválit dluhopisovou emisi na 200 milionů korun za 8 % ročně. Nový investiční kapitál jí přijde vhod, protože ve stejné době musela splácet stamilionové jistiny, z toho přes šedesát milionů věřitelům už dříve vydaných dluhopisů firmy. Nové dluhopisy si lze pořídit za 10 tisíc korun, investor jich ale musí koupit minimálně pět. Čas má až do 6. srpna příštího roku.
Saunii také krátce po zveřejnění prospektu vyšly finanční výsledky. Firma, která končí své poslední hospodářské období v srpnu 2023, zaznamenala v daném období růst tržeb meziročně o celých 76 % na 314 milionů korun. Provozně sice stále skončila ve ztrátě -27 milionů korun, obnovená návštěvnost v saunových světech jí ale dovolila tuto ztrátu meziročně snížit o 48 milionů, tedy o cca 65 %. Jakkoliv se ale firmě podařilo vylepšit jádro svého podnikání, i nadále ji stahují náklady na financování jejích dluhů, které v čase bobtnají. V posledním účetním období již nákladové úroky vyrostly na 73 milionů korun. I proto se její finanční ztráta navýšila o 30 milionů na celkem -81 milionů korun.
Vysoké dluhové břemeno této společnosti tak zabránilo, aby mohla celková ztráta za dané období klesnout na nižší číslo než bylo konečných -109 milionů korun. Saunia tak k srpnu 2023 navýšila svou nashromážděnou ztrátu z předchozích let na -555 milionů korun. Její záporný vlastní kapitál se tím ještě prohloubil, a to z -198 milionů na konci srpna 2022 nově na -308 milionů. Celková bilanční suma ovšem i přes vysoké ztráty klesla meziročně jen o 2 miliony na 550 milionů korun. Čistý přírůstek celkových závazků této firmy totiž ve stejném období činil 116 milionů korun, tedy něco přes 16 %.
Celý prospekt jsme již analyzovali.
Trigema Real Estate Finance
Pražský developer Trigema přišel po delší době na dluhopisový trh s novou emisí na 500 milionů. Skupina, která loni prodala 223 bytů a zároveň dokončila svůj projekt nájemního bydlení, raisuje prostředky z dluhopisů přes firmu Trigema Real Estate Finance od roku 2017. Do roku 2020 vydala dvě, již splacené emise. V letech 2021-2023 vydala další tři, dohromady za 1150 milionů korun, z toho 700 milionů je splatných napřesrok v lednu, tedy za pár měsíců.
Nyní Souralova skupina posílá na trh další dluhopisy. Zkraje září přišla se zelenou emisí, díky které chce od investorů vybrat půl miliardy korun a když bude o bondy zájem a firmě to bude málo, tak i miliardu. Za peníze nabízí investorům pětileté dluhopisy za 7,35 % ročně. Nabízet se budou skrze banky ČSOB a Komerční banku do září příštího roku a investor je pořídí za 10 tisíc korun. Za bondy se zaručila mateřská společnost Trigema Real Estate, a to do výše 2 miliardy korun. Na konsolidované úrovni se dále skupina zavazuje k mnoha kvalitním kovenantům.
Celý prospekt jsme již analyzovali.
Stachonie Investment
Stachonie Investment je česká společnost polských majitelů, která se nám v loňském roce ukázala s dluhopisovým programem na 475 milionů korun. Za tyto peníze chce v polské obci a významné turistické oblasti Zakopane postavit 220 bytů. Jedná se o developerský projekt pod taktovkou polského developera MMG, se kterým v minulosti spolupracovala třeba i DRFG. Projekt měl původně získat stavební povolení do konce minulého roku, očividně ale nabral zpoždění, jelikož dle nového prospektu se získání stavebního povolení očekává v průběhu druhé poloviny toho letošního. V Polsku je i přesto povolovací proces oproti tomu českému rychlejší a jednodušší.
Na loňský prospekt vyšlo pět emisí v objemu 250 milionů korun, ze kterých se ale do letošního září upsalo jen asi 11 milionů, a to i přes zajímavý nabízený výnos až 14 %. Letošní prospekt na loňský program navazuje, žádná nová emise ale zatím nevyšla. Dluhopisy jsou i nadále nezajištěné, program ovšem nabízí sedm kovenantů, z nichž nejdůležitější je omezení zadluženosti a účelové využití výtěžku. Omezení zadluženosti se vztahuje na projektovou společnost Pewitt (která projekt napřímo vlastní a realizuje), jejíž úvěrové financování nesmí překročit 70 % výše aktuální predikce celkových nákladů.
QSC finance
Tato firma v Česku plánuje vybudovat franšízovou síť autoservisů z kontejnerů umístěných k nákupním centrům nebo čerpacím stanicím. Na dluhopisovém trhu si před rokem střihla premiéru s prospektem na 300 milionů korun, který si nechala letos v září obnovit. Z prospektovaných dluhopisů zatím celá tato skupina vydala a upsala 25 milionů a dalších cca 35 milionů v podlimitních emisích.
Ani tyto dluhopisy ničím příliš nezaujmou. Start-upové firmy pak nenalákají ani na ekonomiku se záporným vlastním kapitálem, přičemž nejhůře je na tom firma, na které to celé stojí. Byznys má navíc mnohem pomalejší vývoj, než se původně předpokládalo a čím dál více se zdá, že nesežene dostatek franšízantů. Touto dobou už měla mít společnost podle původních plánů svými autoservisy pokryté celé Česko a další pobočky měly stát v sousedních státech. Realita je, že má dnes 13 poboček a vypadá to, že ze svých cílů snižuje. Na webových stránkách vyměnila cíl 400 konečných poboček za 200.
Celý prospekt jsme již analyzovali.
FI Realitní Investice
Tato česká společnost, která vznikla v listopadu 2019 se na českém realitním trhu věnuje „house flippingu“ – nákupu, držení (případně ještě rekonstrukci) a prodeji nemovitostí se ziskem. Svou činnost financuje hlavně dluhopisy, a to již pátým rokem (tedy od svého založení). Dluhopisový program ale vydala poprvé až předloni a loni i letos si jej nechala aktualizovat.
Na tento doposud jediný dluhopisový program vydala od roku 2022 přesně 10 dluhopisových emisí ve vydávaném objemu 320 milionů korun, ze kterých od investorů získala 92 milionů. Jedná se o firmu financovanou prakticky pouze na dluh, jejíž hospodářství se od naší loňské recenze ještě zhoršilo. Provozní VH skončil loni na hodnotě -12 milionů korun a celková ztráta dosáhla -16 milionů. O stejné číslo se do záporu dostal i její vlastní kapitál. Celkové dluhy firmy mezitím vyrostly z 93 na 135 milionů korun, z toho dluhopisové závazky z 58 na 117 milionů.
Nový prospekt je tedy stejně jako loni jen další update jediného dluhopisového programu z roku 2022. Samotné emisní podmínky nezaznamenaly větších změn, bondy ani tentokrát nenesou žádné zajištění ani kovenanty. Dluhopisy pak nekompenzuje ani dvojciferný výnos, který firma loni nabízela u pětiletých obligací. Firmu už navíc dohání první dluhy, kterým od loňského roku nabíhá splatnost. Zatím se však jedná pouze o menší, podlimitní dluhopisy, ze kterých ani moc neupsala. V letech 2025-2028 musí splácet 92 milionů korun.
free heating
Tento start-up bohužel nemá, svému názvu navzdory, recept na teplo zdarma. Firma free heating, která vznikla v roce 2020 a kterou od loňska vlastní bechlínský podnikatel Dušan Juhaniak, se zabývá pronájmem a prodejem takzvaných „mobilních“ kotelen. To jsou snadno přemístitelné kotelny využívané jako náhradní zdroj tepla například při haváriích, rekonstrukcích, sezónních událostech nebo v případě výpadku běžného topného systému.
Firma sází na to, že u nás trh s mobilními kotelnami téměř neexistuje, na rozdíl třeba od sousedního Německa nebo Rakouska, kde je velmi rozšířen. V Čechách nabízí mobilní kotelny jen pár firem, ty je ale nemají skladem a nabízejí je většinou zprostředkovaně od německých firem. Firma je chce za účelem získání konkurenční výhody prodávat přímo, za peníze z dluhopisů tak bude investovat i do skladovacích prostor.
Letos již první takové kotelny začala vyrábět a dodávat a dnes 5 mobilních kotelen pronajímá. Ty jsou na různé druhy paliva, přičemž nejčastější variantou je zemní plyn či bioplyn z bioplynové stanice zákazníka. Kromě této hlavní činnosti také dováží hořáky a ohřívače na použité, recyklované a topné oleje, se kterými také obchoduje. Dnes má portfolio cca 500 stálých odběratelů, které zásobuje a provádí u nich také obměnu a servis starých hořáků a ohřívačů.
Prospekt na dluhopisy vydává firma vůbec poprvé. Je na dluhopisový program na 500 milionů korun, který nabídne nezajištěné dluhopisy. V prospektu se objevují tři závazky: mít dostatek hotovosti na účtech, neposkytovat ručení a informovat investory o případném neplnění těchto povinností. O první bondy této firmy ale nejde, firma má z minulosti jednu podlimitní emisi, za kterou nabídla výnos 14 % na 2 roky. Pokud jde o ekonomiku, firma měla na konci minulého roku majetek za 37 milionů, z toho 27 byl vlastní kapitál. Loni utržila 9 milionů a vydělala +3 miliony korun.
ENERGO-PRO Green Finance
Energo-Pro je energetická firma provozující vodní elektrárny v mnoha zemích světa. Jako původně česká firma postupně expandovala do Bulharska, Gruzie, Turecka a do Kolumbie. Zabývá se také distribucí a prodejem elektřiny, provozuje velké distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s miliony zákazníků. Zabývá se také mezinárodním obchodem s elektřinou. Je dceřinou společností firmy DK Holding Investments, kterou vlastní Jaromír Tesař.
Dluhopisy vydává ENERGO-PRO Green Finance, která na českém dluhopisovém trhu zatím vydala jedinou emisi v roce 2020. Tehdejší emisi o objemu 650 milionů korun, která byla splatná loni v říjnu, prodávala J&T Banka a investoři za ní dostávali 6,5 % ročně. Mateřská společnost DK Holding Investments za emisi ručila.
Nová emise je skoro čtyřikrát větší, firma poptává na trhu 2,5 mld. korun (a může si říct i o 3,5 mld. korun). Nabídkou za to jsou pětileté dluhopisy za 7,50 % ročně, za kterými je i tentokrát J&T Banka. Emise je i tentokrát zajištěna ručením mateřské DK Holding Investments a přidána je i hromada kovenantů. Bondy jsou zelené a financovat by měly nepřekvapivě vodní energetiku. Jsou připravené v souladu se standardy GBP a GLP a jejich serióznost má dokazovat i nezávislý posudek od ratingové agentury S&P. Kromě J&T Banky půjdou zakoupit i v bance UniCredit, a to za 10 tisíc korun.
ISIN | Datum emise | Výnos (p.a.) | Objem | Datum splatnosti |
CZ0003565723 | 25. října 2024 | 7,50 % | 2,5 mld. Kč | 25 října 2029 |
REDSTONE
Richard Morávek, kterému patří developerská skupina Redstone, vydával dluhopisy poměrně nedávno se skupinou firem vlastnící největší komerční nemovitost v Olomouci, obchodní centrum Šantovka. Realitní skupina Redstone, která stojí odděleně, přišla naposledy s várkou dluhopisů před rokem v pátém dluhopisovém programu.
Nyní si nechala zřídit nový dluhopisový program, v pořadí tedy již šestý. Tenhle je na 2 mld. korun a opět přináší dluhopisy zajištěné ručením mateřské společnosti Redstone Real Estate. Z kovenantů je nejdůležitější omezení míry zadlužení, které nesmí překročit hranici 90 % hodnoty majetku. Další kovenant, který se týká zákazu zajištění majetku, se už se kromě ručitele vztahuje i na emitenta Redstone Invest. Projektových společností, které jsou přímými vlastníky nemovitostí se ale netýká. K dalším kovenantům patří omezení distribuce (zákaz výplat zisku) a omezení přeměn. Dluhopisy nejsou určeny na konkrétní projekty.
Skupina Redstone svoje developerské aktivity soustředí hlavně do Olomouce, ve kterém kromě Galerie Šantovky stojí za skladovacím areálem East Park, kde vznikne nová průmyslová zóna se sedmi halami. Pracuje také na sanatoriu zaměřeném na dlouhodobou ošetřovatelskou péči. Kromě Olomouce se orientuje také na Prahu a Pardubice, kde má další projekty.
DRFG IG Corporate Bonds
Skupiny DRFG Investment Group a DRFG Assets se na dluhopisovém trhu ukázaly opět po pár měsících. V první polovině roku vydaly hned několik dluhopisových prospektů (nejdříve DRFG Investment Group dva prospekty a pak i DRFG Assets jeden v květnu) a nyní vydává skupina DRFG Investment Group další. Tentokrát prostřednictvím DRFG IG Corporate Bonds, firmy založené před měsícem, která vydává nový dluhopisový program na 3,75 mld. korun. Skupiny nesoucí v názvu jméno Davida Rusňáka se tak letos podepsaly již pod čtyři dluhopisové emise na českém trhu. A v „čekárně“ mají další, na schválení ze strany ČNB totiž čeká prospekt od Czech Home Capital, kterou pro změnu vlastní DRFG Assets.
Nový program z konce září je zatím bez emise. Za bondy se zaručila mateřská společnost DRFG Investment Group, což je příjemná změna oproti minulosti, kdy dluhopisy žádné zajištění nenesly. Program obsahuje i kovenanty včetně omezení zadluženosti definované jako podíl vlastního jmění minimálně 10 % celkových závazků na konsolidované úrovni. Zde také došlo ke zlepšení, protože dříve se podobné omezení vztahovalo pouze na emitenta. Způsob využití prostředků není definován.
DRFG Investment Group dříve existovala jako dvě entity, DRFG a.s. a sesterská DRFG Telco 5G, která jako mateřská společnost zastřešovala telekomunikační divizi. Loni proběhla fúze, ve které se obě holdingové firmy sloučily a splynutím vznikla akciová společnost DRFG Investment Group. Podle zahajovací rozvahy měla tato nová společnost k 1.7.2023 aktiva ve výši 5,24 mld. korun s vlastním kapitálem 597 milionů korun a celkovými závazky 4,639 mld. korun.
CFIG SE
Investiční skupina CFIG, která se kromě realitní činnosti věnuje i poskytování půjček, e-commerce, investicím do umění a řadě dalších aktivit, přišla na trh s dluhopisy poprvé v roce 2021. V rámci skupiny vydává dluhopisy hned několik společností s různými činnostmi. Jedním z emitentů je i mateřská CGIF SE, která v roce 2022 vydala prospekt na desetiletý program, na který může postupně vydat dluhopisy do výše jedné miliardy korun.
Loni i letos nechala onen program aktualizovat. Na ošetření rizik se ale nic nezměnilo, bondy stále vycházejí bez zajištění i kovenantů. Celá skupina měla na konci minulého roku konsolidované závazky z dluhopisů ve výši 87 milionů korun, celkové konsolidované závazky 580 milionů a kons. majetek 1,3 mld. korun. V loňském roce celá skupina utržila 88 milionů korun a prodělala -26 milionů před zdaněním, čímž si meziročně výrazně pohoršila oproti loňskému roku, ve kterém vydělala +125 milionů korun před zdaněním. Na skupinu jsme loni publikovali celou analýzu.
Na schválení ještě čeká:
- EBM Partner a.s. – prospekt na 1 mld. korun
- Organic technology s.r.o. – emise na 150 milionů
- Czech Home Capital, a.s. – prospekt na 1 mld. korun
Redakční články jsou ty, který vznikají jako unikátní obsah pro naše čtenáře a jsou vytvářeny zcela a pouze naší redakcí. Veškerá finanční data a informace byly získány z veřejných zdrojů jako je server Justice.cz, ČNB, webové stránky, účetní podklady a výroční zprávy jednotlivých společností.