Co se stalo: Alemar spouští výrobu kávového oleje, ČMN prodává kancelářskou budovu v Karlíně a CZG ve velkém investuje v Americe

 

ALEMAR nezůstává jen u konzerv, nově bude vyrábět kávový olej

Alemar je skupina vyrábějící krmivo pro psy a kočky, kterou prakticky z nuly vybudoval Martin Koštál v roce 2016. Specializuje se na výrobu krmiva pro ty náročnější zákazníky. Přišla s vlastní technologií výrobního postupu, kterým dokáže masové konzervy vyrábět bez použití želatiny, chemických konzervantů, ale i jakýchkoliv jiných aditiv, a zvýšit tak podíl masa ve složení. Na Ukrajinu firma zároveň vyváží vlastní značku konzerv, které je určená pro lidi. S tou chce brzo vstoupit i na český trh. V posledním roce a půl do podnikání masivně investuje mimo jiné i skrze kapitál z dluhopisů, díky kterým na investice získala již střední stovky milionů korun.

Do toho všeho stíhá rozjíždět i nový byznys. Nově chce vyrábět kávový olej na vaření, vůbec první na trhu na celém světě. Kávový olej se sice již nyní používá jako kosmetický produkt, ale Alemar jej chce začít nabízet jako potravinu. Údajně má jednat o silně aromatický olej vhodný zejména na sladké pokrmy. Má být vyráběný extrakcí z použitých kávových logrů, které bude zdarma odebírat od velkých řetězců kaváren. Ty z toho mají těžit také, jelikož jsou nuceny se tohoto odpadu zbavovat ekologicky. S jedním řetězcem má firma údajně již předběžnou smlouvu

K nápadu začít vyrábět potravinářský olej z kávy se Koštál dostal náhodou, když údajně v baru zaslechl o možnosti extrakce z odpadních surovin. Napadlo ho, jestli by nešlo z kávy vyextrahovat potravinářský olej. Zaměstnal na to chemika, a ten vymyslel produkt, který teď chce Alemar začít prodávat. Hlavní předností nového oleje má být to, že oproti výrobě ostatních potravinářských olejů na trhu se nemusí pěstovat žádná rostlina, což zatěžuje zemědělskou půdu. Tento olej má být vyráběn čistě z odpadu. Zakladatel Koštál v tom dle svých slov vidí obrovskou podnikatelskou příležitost a do budoucna. Produkt si od Úřadu průmyslového vlastnictví nechal dokonce patentovat.

A jak bude tento nový projekt financován? Opět dluhopisy. Pro novou investici si firma stanovila rozpočet do 100 milionů. Podobnou částku upisují i nejnovější emise z letošního dluhopisového prospektu, které mají financovat právě projekt kávový olej. Investorům za jejich peníze nabízí Alemar výnos skoro 14 % ročně. Má ale i dražší emise s úrokem přesahujícím 15 %. Velké plány do budoucna se firmě určitě nedají upřít. Zatím ale stále platí, že si za cizí peníze z dluhopisů zkouší nové podnikatelské nápady, což není nejvhodnější použití dluhopisů a jedná se tak o velmi rizikovou záležitost.

 

ČMN prodala jednu ze svých budov, napřesrok chystá nové nákupy

Administrativní budova Zirkon Office Center už nepatří skupině Českomoravská Nemovitostní (ČMN). Kancelářský komplex v pražské čtvrti Karlín byl součástí portfolia této investiční skupiny od roku 2021 a byl zároveň jednou ze dvou budov, které ČMN vlastnila napřímo. Tou druhou je nemovitost v horní části Václavského náměstí, kterou získala do vlastnictví až v loňském roce. Zbytek portfolia, které čítá dalších 7 kancelářských budov, vlastní skupina nepřímo skrze držení podílových listů v lichtenštejnských fondech NEMO a CORE, které založila. ČMN je realitní skupina Radka Stachy a Josefa Eim, která vznikla v roce 2016. V Praze vlastní necelou desítku lukrativních kancelářských objektů v hodnotě přes 14 miliard korun a patří mezi největší pronajímatele kancelářských ploch v Praze.

Budovu Zirkon Office Center, která se v Praze nachází u metra Křižíkova a k pronájmu nabízí přes 11500 metrů čtverečních kancelářských ploch, získala do svého portfolia dva roky nazpět jako součást balíku tří nemovitostí v pražském Karlíně od londýnské společnosti Revetas Capital, a to spolu s budovami Corso a Apeiron. Kupní cena za všechny tři nemovitosti tehdy přesáhla dvě miliardy korun. Budovu Zirkon Office Center měla ČMN podle říjnové tiskové zprávy údajně prodat za vyšší stovky milionů korun americkému investorovi a developerovi komerčních nemovitostí Lincoln Property Company a startupu Upvest. Obě firmy společně chystají rekonstrukci objektu. V případě Lincoln Property Company jde o stejný model, na který vsadil v roce 2018. Tehdy získal budovu Palác Karlín jen pár stovek metrů od Zirkonu, kterou kompletně zrekonstruoval a obsadil novými nájemníky.

Právě nutnost redevelopmentu budovy je důvod, proč se jí ČMN zbavila. V rámci hlavní náplně své činnosti se věnuje pouze držbě a správě nemovitostí a celkovou modernizaci tak přenechala jiným investorům. Pod novými majiteli čeká na Zirkon Office Center citlivá rekonstrukce se zachováním hlavní kancelářské funkce s významným vylepšením standardu a aktivace retailové funkce. S tím souvisí mimo jiné vytvoření reprezentativní lobby budovy.

Dle výše prodejní ceny měla skupina prodejem objektu Zirkon svou investici významně zhodnotit. Zbývající dvě budovy (Corso a Apeiron) zůstávají součástí nemovitostního fondu NEMO. Skupina je z velké části financována dluhopisy, v minulosti vydala již několik programů řádově v miliardách korun.  Využívá ale i bankovní financování, v rámci kterého byla zastavena právě i budova Zirkon. ČMN uvádí, že se v příštím roce sama chystá na nové akvizice. Chce využít absence zahraničního kapitálu i celkové nejistoty na trhu, která ji v roce 2020 umožnila výhodně nakoupit budovy CityWest a Churchill Square.

 

Czechoslovak Group posiluje své aktivity v obranném průmyslu

Český holding Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada se začíná stále více angažovat v obranném průmyslu. V loňském roce, který byl pro skupinu finančně nejúspěšnější v historii s tržbami přes 25 miliard korun a provozním ziskem EBITDA přes 5 miliard, zrealizovala svůj zatím nejvýznamnější investiční projekt, když si za více než 12 mld. korun koupila 70% podíl v italské společnost Fiocchi, jednoho z největších a nejstarších výrobců munice na světě s výrobou v Itálii, Velké Británii a USA. Holding Czechoslovak Group je přitom známý především výrobou dopravních prostředků.

Ve svých investicích v obranném průmyslu pokračuje CZG i letos. Na podzim 2023 podepsala s americkou firmou Vista Outdoor smlouvu na koupi její muniční divize Sporting Products, jejíž součástí je řada značek a výrobců malorážové munice a jejích komponentů v USA. Za firmu CZG zaplatí 1,91 miliardy dolarů, tedy asi 45 miliard korun. Prodej je výsledek záměru rozdělit Vista Outdoor na dva subjekty. Firmu Sporting Products získá skupina CSG a druhá divize se přejmenovala na Revelyst a po ukončení obchodu se stane samostatnou společností.

CSG se díky této akvizici stane jedním z nejvýznamnějších výrobců munice na světě s komplexním portfoliem všech ráží. Vista Outdoor patří mezi největší výrobce malorážové munice na světě a je největším dodavatelem munice pro civilní trh i policejní a bezpečnostní složky v USA. V rámci zisku EBITDA vydělala akvírovaná divize Sporting Products za poslední hospodářský rok přes půl miliardy USD (cca 13,5 miliardy korun). Jedním z významných kontraktů získaných v posledním roce je zakázka na munici pro americkou armádu v hodnotě 114 milionů dolarů.

S Českou zbrojovkou, která se letos přejmenovala na Colt CZ Group, spadá holding CZG do trojice největších českých zbrojařských skupin. Trojici uzavírá uskupení STV Group Martina Drdy. Všechny tři firmy loni utržily v součtu bezmála 50 miliard korun se ziskem 10 miliard. CZG a Colt CZ Group jsou navíc významnými emitenty dluhopisů. Obě skupiny vydaly v letošním roce prospekt, každá na obří dluhopisovou emisi – CZG na 3 miliardy a Zbrojovka na 1,9 mld. korun.

 

Krachuje firma, ve které Natland letos prodal svůj podíl

Milevská společnost Ekoklima, která vznikla už v roce 1989, dodávala vzduchotechniku, topení nebo chladicí systémy velkým developerským projektům. Součástí skupiny Natland se stala v rámci dohody o vyrovnání vzájemných vztahů s holdingem PSJ v roce 2020. Skupina Natland z této investice letos po třech letech vyskočila, kdy v první polovině roku prodala svůj podíl ve výši 34%. Ten po přeprodeji získala společnost SKY PROPERTY INVESTMENT.

Firma Ekoklima ale letos na podzim zamířila do konkursu. Rozhodl o tom krajský soud v Českých Budějovicích. Společnost kvůli nesplácení zastavila provoz a propustila všechny zaměstnance, kterým dosud stále dluží za mzdy, a to stovky milionů korun. Soudu původně předložila reorganizační návrh, v říjnu ho ale stáhla. Negeneruje totiž žádný zisk, propustila zaměstnance, a chybí ji kapitál na rozjezd nových zakázek. Zákazníci navíc ukončují spolupráci a noví nemají kvůli nejistotě zájem spolupracovat. Soud o reorganizačním návrhu začátkem října odmítl rozhodnout také s odkazem na to, že návrh může sledovat nepoctivý záměr a později rozhodl o úpadku. Ekoklima měla loni čistý obrat 287,3 milionu korun a ztrátu 54,8 milionu. Ztrátu tak meziročně zčtyřnásobila, předloni prodělala „jen“ 14 milionů korun.

Hospodaření Ekoklimy poznamenal úpadek akcionáře PSJ v roce 2018, který pro firmu představoval významného odběratele. Firmě vznikly velké nedobytné pohledávky a Ekoklimu spolu s dalším majetkem PSJ následně získala právě skupina Natland. Další ranou pro byznys Ekoklimy měly být klesající příjmy kvůli pandemii i nepříznivému vývoji ve stavebnictví. Na konci minulého roku dlužila firma 192 milionů korun proti aktivům ve výši 214 milionů korun. V insolvenčním návrhu, který na sebe sama podala, vyčíslila pohledávky zajištěných věřitelů na 57,7 milionu a pohledávky nezajištěných věřitelů na 125,3 milionu. Dle svého vyjádření firma zároveň eviduje pohledávky u jiných dlužníků za 126 milionů..

 

 

 

Zdroje:

https://cc.cz/koupili-a-opravili-palac-karlin-ted-chteji-se-startupem-komercni-banky-udelat-to-stejne-se-zirkonem/

https://lawyersandbusiness.cz/na-prazskou-burzu-vstoupil-investicni-nemovitostni-fond-csnf/

https://forbes.cz/vytvarime-novou-branzi-rika-cesky-podnikatel-vyrabi-ekologicky-kavovy-olej/

https://podcasts.apple.com/cz/podcast/forbes-brandvoice-064-martin-ko%C5%A1%C5%A5%C3%A1l-alemar-food-group/id1228652112?i=1000628604274

https://www.e15.cz/podcasty/e15-cast/nejvetsi-potencial-je-v-lidech-ridit-zahranicni-investice-z-prahy-by-ale-byla-chyba-rika-sef-drfg-1411091

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/soud-poslal-do-konkurzu-ekoklimu-ze-skupiny-natland-firma-nema-ani-na-vyplatu-mezd-1411409

https://www.natland.cz/aktuality/spolecnost-ze-skupiny-prodala-podil-v-ekoklime/

https://czechoslovakgroup.cz/novinka-csg-podepsala-smlouvu-na-koupi-nejvetsiho-americkeho-vyrobce-malorazove-munice

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/czechoslovak-group-vista-outdoor-cesko-amerika-vyroba-zbrane-michal-strnad.A231016_144906_ekonomika_ihal

https://archiv.hn.cz/c1-67254860-nejvetsi-ceska-investice-v-usa-strnadova-czechoslovak-group-kupuje-za-temer-dve-miliardy-dolaru-dalsi-municku

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-top-10-nejvetsich-ceskych-zbrojaru-kdo-nejvic-vydelal-na-ukrajine-237522