ČNB zamítla schválení dluhopisového prospektu společnosti ATT investments

Dluhopisový prospekt je něco, z čehož vychází většina analýz na tomto webu. Jedná se o informační a právnickým jazykem napsaný dokument nejčastěji na 50-150 stran, který musí vydat každý, kdo chce na českém dluhopisovém trhu veřejně nabízet dluhopisy v objemu vyšším než 1 milion eur (nebo korunový ekvivalent) za každých 12 měsíců. Přestože většina investorů si jej ani neotevře, je pro investiční rozhodnutí naprosto zásadní. Kromě emisních podmínek obsahuje část o emitentovi informace, které nelze najít z jiných veřejně dostupných zdrojů. Firma v něm musí v docela velkém detailu popsat svou historii, majetkové vztahy, vlastnickou strukturu, finanční situaci, podnikatelský záměr a tak dále.

Po budoucích emitentech jej vyžaduje Česká národní banka a vzhledem k jeho informační obsáhlosti jde o poměrně komplexní záležitost, na kterou si firmy běžně najímají právní kanceláře nebo poradenské společnosti. Jde o běh na několik měsíců a náklady na přípravu mohou vyjít na stovky tisíc korun, vždy ale záleží na složitosti a velikosti firmy. ČNB to dělá proto, protože jednou z jejích kompetencí je kromě monetární politiky i finanční stabilita, což se dá přeložit jako snaha o to, aby příliš peněz neskončilo ve špatných investicích.

Protože ale centrální banka nemůže o investicích rozhodovat za investory, jediné co jí zbývá, je maximálně zajistit transparentnost investic. Tedy aby měly pro investiční rozhodnutí pokud možno alespoň kompletní informace. V Americe, kde jsou finanční trhy asi stokrát komplexnější než u nás, tuto činnost třeba centrální banka ani neobstarává a je na to vyčleněna samostatná instituce (Komise pro cenné papíry). A v rámci emisí dluhopisů a akcií má v Česku k vyšší transparentnosti sloužit právě dluhopisový prospekt.

ČNB dělá dobrou práci, protože prospekty bývají velice kvalitní informační zdroj, který vám často, jak jsme psali, prozradí víc, než všechny ostatní veřejné zdroje dohromady. Možná až tak kvalitní, že někdy překračuje mez toho, co jsou o sobě někteří emitenti, kteří chtějí naraisovat třeba i stovky milionů korun, schopni nebo ochotni vůbec zveřejnit. Třeba nedávno firma Att Investments Financial Group, která je součástí skupiny ATT Investments. Ta se přes deset let zabývá především obchodem s drahými kovy. Klientům do nich zprostředkovává investice, a to i retailové klientele. Jde přitom o firmu, která má za sebou i pár zvučných jmen. V minulosti byl její tváří třeba Jaromír Jágr nebo česká tenisová špička.

Její prospekt neobsahoval některé důležité informace. ČNB po firmě chtěla doložení i mezitimní účetní závěrky za první půlrok 2024, chyběl výrok auditora k výkazu peněžních toků a firma v prospektu zároveň přiznává, že by mohla půjčovat prostředky získané z emise dluhopisů společnostem, které vykonávají činnosti uvedené v § 1 odst. 3 zákona o bankách. Půjčování těchto peněz těmto společnostem by mohlo být považováno za činnost podobnou bankovním službám, které mohou vykonávat jen licencované banky.

Společnost byla na nedostatky upozorněna už v ledna tohoto roku. Následně hrála s ČNB bezmála celý rok takový „ping pong“, kdy vždy několikrát žádala o prodloužení lhůty k doplnění informací, aby následně informace doplnila a ČNB jí dokumenty vrátila pro neúplnost.

Případů zamítnutí dluhopisového prospektu na našem trhu moc není. Naposledy (a pokud nás paměť neklame i poprvé v historii) to byla před rokem skupina GFF, Třeba se s firmou ATT Invesments ještě na dluhopisovém trhu setkáme po doplnění informací.

 

 

2 Responses

  1. Toto je potěšující zpráva. Doufáme, že ČNB také ví a sleduje, že společnost ATT dluží klientům i několik měsíců již zaplacené zlato, ale také nemalé peníze. Majitel Miroslav Zadák nevyplácí správně dle sepsaných a podepsaných smluv s klienty peníze jak u produktu Zlato s jistotou, tak i z výkupů drahých kovů. Klienti musí většinou trapně vše urgovat a reklamovat, aby pan Miroslav Zadák dostál milostivě svým závazkům. Následně jen vyhrožuje a svádí vinu na svoje okolí.

  2. ano . připojuji se. pan Zadák nám nevyplatil peníze hned jednorázově, jak měl, vyplácel nám peníze postupně několik měsíců, až jsme museli pohrozit právníkama a potom se v rychlosti splátek polepšil
    už nikdy více att !!!!