Skupina C2H, která ovládá zejména firmy Pietro Filipi a Kara Trutnov, je v těžkých finančních problémech. Jak se celá situace vyvíjí a co lze čekat?
O složité situace v této módní skupině se mluvilo na trhu již delší dobu. Přece jen když vaším byznysem je provoz retailové sítě a vaše prodejny jsou zavřené, dobře být ani nemůže.
Na začátku prosince tak začaly na veřejnost prosakovat informace, že skupina zamíří do insolvence. S touto informací přišel jako první server Finsider.cz a asi s týdenním zpožděním o ní začala informovat i další média, jako je například server E15. Potvrzením této informace byl dopis obchodním partnerům a věřitelům, kde majitel skupiny C2H Michal Mička přiznává, že jediným řešením situace je reorganizace firem či konkurz.
Začátek února pak přinesl rozuzlení celé situace, když byly publikovány insolvenční návrhy na firmy Pietro Filipi a Kara. V těchto insolvenčních návrzích je jako hlavní důvod uveden COVID. To je ilustrováno na obratu Pietro Filipi, který za loňský rok dosáhl výše 227,5 milionu korun, přičemž o rok dříve to bylo 434 milionů korun. Je však důležité připomenout informaci, že minimálně Pietro Filipi mělo již na konci roku 2019 závazky po splatnosti vůči dodavatelům přes 70 milionů korun a neplnilo podmínky financujících bank. Tedy dříve, než globální pandemie a s ní spojená opatření přišla. Je tedy na místě se domnívat, že COVID celou situaci eskaloval, ale nebyl jejím jediným důvodem.
Hlavní společnost pietro filipi, s.r.o. tak podle informací z insolvenčního návrhu k 25.1.2021 eviduje závazky za 368 milionů korun, 1,43 milionu EUR a 25,5tis USD. Pietro filipi stores s.r.o., která pro značku zajišťuje obchodní prostory, pak ke stejnému datu dluží 40,9 milionu korun a 579 tisíc EUR.
U Kary je pak situace obdobná. K 25. lednu letošního roku eviduje závazky za 245 milionů korun, 581 tisíc EUR a 48 tisíc USD. Největším zajištěným věřitelem je pak Česká Spořitelna s částkou přesahující 52 milionů korun.
Potvrzují se tak dosavadní odhady, že celkové dluhy jsou ve vyšších stovkách milionů korun. Situace skupiny C2H a jejích dluhopisových věřitelů, kteří jí napůjčovali přes 400 milionů korun, je tak nezáviděníhodná. Je totiž téměř jisté, že v insolvenci v blízké budoucnosti skončí celá tato skupina.
Analytik serveru Dluhopisář.cz. V minulosti připravoval či řídil dluhopisové emise za jednotky miliard korun. Je tedy spíše praktikem, než teoretikem.