Bondshow: Pale Fire Capital

Pale Fire Capital SE (PFC) je investiční společnost, která byla založena v červnu 2015. Investuje do technologických společností a technologických inovací. Zaměřuje se zejména na projekty v oblasti e-commerce s potenciálem expanze do zahraničí.

Současní akcionáři spolupracovali na různých projektech již od roku 2008. Jejich nejúspěšnější projekt byla firma NetBrokers Holding a.s. (dnešní Srovnejto.cz a.s.), která zahrnovala internetové cenové srovnávače jako ePojisteni.cz, Superpoistenie.sk nebo Tarifoma. V letech 2016–2018 prodali své podíly ve firmě německé mediální skupině Bauer Media Group a prostředky z prodeje investovali do projektů skupiny PFC.

Akcionáři společnosti Pale Fire Capital:

Jméno Podíl na ZK (%) Podíl (%) na hlasovacích právech
Dušan Šenkypl 39 39,47
Jan Barta 39 39,47
David Holý 20 20,24
Petr Krajíček 0,8 0,81

Zbývající podíl na základním kapitálu (1,2 %) vlastní sama společnost Pale Fire Capital.

Pale Fire Capital vlastní podíly v desítkách společností a celkovou hodnotu portfolia sama odhaduje na 3,5 miliardy korun. Z hlediska objemu tržeb považuje za nejvýznamnější tyto firmy:

Název společnosti Vlastnický podíl (%)
Semantic Visions 80
FAVI 64,6
Aukro 82,6
UptimeRobot 49,96
Skupiny Digitics 22,4

Aukro

Společnost Pale Fire Capital koupila v roce 2019 ve společnosti Aukro majoritní podíl ve výši 59,7 %, který tento rok navýšila na 82,6 %.

Společnost Aukro provozuje na svých webových stránkách největší české internetové tržiště, které slouží k prodeji nového/použitého zboží, a to buď formou aukce nebo prodejem za pevné ceny. Kromě fyzických osob využívají služby této platformy také některé e-shopy, které zde inzerují použité zboží, nebo orgány státní správy ke dražbě použitého a vyřazeného majetku.

V roce 2020 službu využívalo v průměru 123 tisíc aktivních uživatelů měsíčně a za celý rok bylo zveřejněno přes 20 milionů aukčních nabídek, v nichž se vydražily předměty za více než 2,5 miliardy korun. Společnost svým majitelům vydělává peníze kombinací různých poplatků, např. za vystavení nabídky, za promo a zviditelnění nabídky, poplatek ze zprostředkovaného prodeje apod.

FAVI

FAVI je internetový vyhledávač nábytku a dekorací, na kterém může každý prodejce s nábytkem bezplatně nabízet své výrobky konečným zákazníkům. Společnost takto sdružuje nabídky od desítky různých online nebo kamenných obchodů a zákazníkům tak umožňuje najít vše na jednom místě a snadněji porovnávat ceny.

Zákazníci jsou po vybrání zboží přesměrováni přímo na webové stránky obchodu, kde si zboží můžou zakoupit. Společnost FAVI dostává zaplaceno za toto přesměrování zákazníka na web prodejce bez ohledu na to, jestli zákazník nákup nakonec uskuteční nebo ne. Firmy tedy platí pouze za tyto „kliky“.

Na platformě se inzeruje cca 2,2 milionu produktů od více než tisíce obchodů s nábytkem a dekoracemi. Kromě České republiky působí společnost také v dalších osmi zemích Evropy: v Chorvatsku, Maďarsku, Polsku, Itálii, Rumunsku, Slovensku, Švédsku a ve Velké Británii. Měsíční návštěvnost celkem ve všech zemích dosahuje cca 24 milionů návštěvníků, v České republice pak 9 milionů. Podle společnosti Deloitte patří FAVI mezi nejrychleji rostoucí internetové společnosti v Evropě.

Skupina Digitics

Společnost Digitics provozuje v Polsku internetovou platformu MUBI, která na jednom místě shromažďuje a srovnává nabídky různých typů autopojištění a umožňuje tak řidičům vybrat si tu cenově nejvýhodnější. Děje se tak formou dotazníku, který řidič vyplní a na základě svých odpovědí dostane obratem tu nejvýhodnější nabídku. Při výběru je k dispozici také tým odborníků a pojišťovacích agentů, kteří poskytují telefonickou nebo e-mailovou podporu. Díky této službě může řidič ušetřit až 54 % z konečné ceny a pojištění koupit během pár minut.

Platforma spolupracuje s předními pojišťovnami na polském trhu a na výši cen pojištění nemá žádný vliv. Peníze vydělává právem na podíl z ceny každého pojistného, které klient prostřednictvím této služby uzavřel. Webové stránky mají návštěvnost až milion řidičů měsíčně, platforma tak poskytuje pojišťovnám online marketing, díky kterému se jim tato spolupráce vyplatí. Momentálně je MUBI dvojkou na polském trhu.

UptimeRobot

Společnost UptimeRobot poskytuje nezávislý monitoring provozuschopnosti webových serverů, tzn. software, který monitoruje chod webových stránek a sleduje dobu jejich odezvy, aby mohl včas ohlásit výpadky a majitel webu mohl ihned sjednat nápravu. UptimeRobot funguje též jako mobilní aplikace, která na výpadky upozorňuje push notifikacemi.

Základní variantu této služby poskytuje společnost zdarma, tato verze však nabízí omezenou škálu funkcí a monitoring každých pět minut. Za poplatek nabízí pokročilejší verze, z nichž nejpopulárnější je varianta PRO, která nabízí monitoring každou minutu a řadu dalších funkcí, včetně monitorování problému a možnost notifikací formou SMS zpráv. Společnost patří v tomto segmentu mezi tři nejvýznamnější firmy na světě a momentálně ji využívá více než 1,2 milionu uživatelů.

Semantic Visions

Společnost Semantic Visions nabízí inteligentní software pro detekci určitých podnikatelských rizik. Tento software provádí analýzu obsahu socioekonomických, politických, technologických a business zpráv na internetu, a to až ve dvanácti světových jazycích včetně čínštiny, arabštiny a ruštiny. V reálném čase dokáže projít a zanalyzovat přes 900 tisíc zpravodajských webů, tedy cca 90 % celkového zpravodajského obsahu na internetu a vytáhnout z nich informace podstatné pro danou firmu a její podnikání, případně i předvídat potenciální rizika a příležitosti.

Zákazníky této služby jsou zejména nadnárodní korporace, které tím pro své manažery získávají důležité informace o svých dodavatelích. Těch mají často tisíce, a prostřednictvím tohoto softwaru o nich dokážou získat včas nové informace a lépe tak činit manažerská rozhodnutí, předcházet možným rizikům, popřípadě získat konkurenční výhodu. V současnosti má společnost více než 250 mezinárodních zákazníků, pro které zjišťuje informace o šesti milionech dodavatelů z celého světa. V roce 2018 se největším odběratelem služeb Sematic Visions stala společnost SAP, která je největším dodavatelem softwaru pro řízení podniku. K dalším činnostem Semantic Visions patří boj proti dezinformačním webům.

Pale Fire Capital má dále v portfoliu:

DaVinci TS

DavinciTS je online platforma v segmentu B2B určená pro cestovní kanceláře, když pro své klienty chtějí udělat skupinové rezervace ubytování u příslušných hotelových sítí. U této služby odpadá potřeba telefonické komunikace a celý proces bookingu se zjednodušuje, zrychluje a zlevňuje. Společnost tuto službu poskytuje po celé Evropě a spolupracuje s více než 10 tisíci hotely.

Munipolis

Projekt Munipolis (dříve Mobilní rozhlas) je komunikační služba pro komunikaci obcí s občany. Informuje například o výpadcích elektřiny, kulturních akcích nebo pohřešovaných lidech. Zároveň dává občanům možnost nahlašovat své občanské podněty. Služba existuje také ve formě mobilní aplikace a dnes již funguje ve více než 1 300 českých obcí. V letošním roce proběhla změna názvu kvůli mezinárodní expanzi do Německa a do dalších zemí Evropy.

Zuri

Zuri je společnost, která se zabývá projekcí, výrobou a provozem letadel s vertikálním startem určených pro fyzické osoby. Letadla pojmou až čtyři pasažéry a umožní lidem cestovat po Evropě samostatně bez nutnosti navštěvovat letiště. Pale Fire Capital vlastní podíl v této společnosti od roku 2018. Tento projekt se trochu vymyká obvyklým investicím skupiny PFC, ale majitelé jej vnímají jako ambiciózní projekt s velkým potenciálem.

Agdata

Služba Agdata je určena pro podniky v zemědělských oborech. Tato služba nabízí propojení všech podnikových složek v jeden ucelený systém, digitalizaci administrativy a možnost komplexního a efektivnějšího řízení podniku jako celku. Platformu Agdata používá přes 2 000 českých farem.

DayTrip

Daytrip je další investicí společnosti Pale Fire Capital v oblasti cestování. Jedná se o mezinárodní online platformu, která zajišťuje turistům meziměstské cestování s místními řidiči. Společnost byla založena v roce 2015 a působí ve více než 60 zemích na 6 kontinentech včetně USA. V roce 2019 službu využilo přes sto tisíc zákazníků.

Poptávej.cz

Webová stránka Poptavej.cz má za cíl propojovat poptávku zákazníků po určitých specifických službách s příslušnými firmami, které je nabízejí. Lidé na webu zadávají své požadavky na určitý typ služby a ty jsou poté rozesílány mezi firmy, které je jsou schopny realizovat. Na webu jsou uveřejňovány také veřejné zakázky.

TeamIT

TeamIT je společnost, která formou outsourcingu poskytuje ICT specialisty nejvýznamnějším společnostem na českém trhu. Mezi její zákazníky patří banky, pojišťovny, leasingové firmy, mobilní operátory, vývojová centra nadnárodních korporací a ICT společnosti. V prvním roce svého fungování dosáhla společnost na obrat zhruba 150 milionů korun.

Scuk

Internetové tržiště Scuk umožňuje svým zákazníkům nakupovat potraviny přímo od lokálních farmářů, které tím zároveň podporuje. Společnost spolupracuje s prověřenými malými a středními výrobci potravin a potravinami zásobuje přibližně 500 sousedských komunit ve všech krajích České republiky.

Valuo

Valuo je služba na výpočet cen nemovitostí. Dokáže najít podobné již prodané nemovitosti, poskytnout o nich široké spektrum informací a na základě toho určit doporučenou cenu. Kromě koncových klientů využívají službu Valuo také banky, realitní kanceláře a odhadci.

Sportlito

Sportlito je globální platforma rychlého sportovního zpravodajství, určená zejména pro mladé fanoušky. Umožňuje jim sledovat vizuální příběhy nejzajímavějších okamžiků svých oblíbených hráčů a klubů. Ty jsou vytvářeny živě pomocí algoritmu, který zohledňuje preference každého fanouška. Příběhy jsou aktualizovány v reálném čase a snadno sdíleny s ostatními.

ROUVY

ROUVY je česká společnost, která nabízí softwarovou aplikaci pro indoor cyklistiku. Aplikace cyklistům nabízí zážitek v podobě rozšířené reality, tzn., při jízdě aplikace na displeji promítá prostředí z mnoha lokací po světě, do kterých cyklistu v reálném čase digitálně umístí. Dále nabízí rozličné tréninkové programy, analýzu dat z jízdy a další. Společnost ROUVY má mezinárodní přesah, uživatele si našla například v USA, Kanadě, Francii a Španělsku.

V letošním roce založila společnost Pale Fire Capital seed fond s názvem Purpose Venture, který je zaměřen na tzv. seed investice, tedy investice do rozvoje začínajících start-up společností. Fond se orientuje na investice do českých a slovenských technologických startupů s potenciálem expanze do zahraničí. Investice směřují do oblastí udržitelného prostředí, zdraví člověka a lidského kapitálu. Investiční kapitál fondu činí 100 milionů korun.

Společnost Pale Fire Capital se dále věnuje dobročinné činnosti. Za minulý rok podpořila neziskové organizace částkou 50 milionů korun a tuto finanční pomoc chce do budoucna navyšovat, do roku 2030 na minimálně 200 milionů korun ročně. Organizacím v neziskovém sektoru poskytuje rovněž manažerskou a strategickou podporu. Finanční podpora směřuje do oblastí vzdělávání a životního prostředí a organizacím, které usilují o to zefektivnit fungování daňového a legislativního systému a posilovat demokracii, státní transparentnost a antikorupční prostředí.

Společnost podniká především v oblasti e-commerce. Celosvětově činil v roce 2020 růst maloobchodních tržeb realizovaných prostřednictvím internetu 28 % oproti 20 % v roce 2019. V České republice dosáhl tento růst meziročně rovněž 28%. Celkový obrat internetových obchodů činil v roce 2010 39 miliard korun, o deset let později se dostal na pětinásobek této hodnoty.

Růst e-commerce v České republice umožnil především rozvoj technologií. V roce 2010 mělo 56 % domácností přístup k internetu, o deset let později to bylo již 82% domácností. Roste také používání internetu na mobilních telefonech – v roce 2010 se pouze 4 % uživatelů starších 16 let připojovala z mobilního telefonu k internetu, v roce 2019 to bylo již 66 % těchto uživatelů. Přestože k meziročnímu růstu v oblasti e-commerce výrazně přispěla pandemie covid-19, může mít tato změna spotřebitelského chování trvalý efekt.

 

Organizační struktura holdingu PFC:

 

Dluhopisy:

Skupina PFC si jde na dluhopisový trh o peníze žádat poprvé a jedná se o vůbec první externí financování této skupiny. Doposud své aktivity financovala výlučně z kapitálu svých akcionářů.

Dluhopisy emituje dceřiná společnost Pale Fire Financing a.s., která 16. září 2021 vydala dluhopisový prospekt na emisi pětiletých dluhopisů v předpokládané jmenovité hodnotě 500 milionů korun s možností navýšení na 750 milionů. Jednotlivé dluhopisy jsou vydávány ve jmenovité hodnotě 10 000 korun a úročeny pevnou sazbou 5,75 % ročně. Činnost administrátora a manažera dluhopisů zajišťuje J&T BANKA.

Za dluhopisy ručí mateřská společnost Pale Fire Capital SE finanční zárukou až do výše 1,2 násobku celkového objemu vydaných a nesplacených dluhopisů. Dluhopisy jsou dále zajištěny zástavním právem k akciím emitenta a ručitele a zástavním právem k pohledávkám z vnitroskupinových úvěrů a pohledávkám z vázaného bankovního účtu, který zřídí za účelem plnění některých kovenantů (omezení).

Kovenanty se společnost zavázala dodržovat až do splacení dluhopisů. Zde je jejich výčet:

  • poměr LTV nepřesáhne hodnotu 0,5
  • půjčky akcionářům budou podřízeny jiným dluhům (současným i budoucím)
  • povinnost zdržet se zřízení dalšího zajištění
  • zákaz dalšího zadlužení portfoliových společností zahrnutých do valuace, jestliže poměr čisté zadluženosti na EBITDA přesáhne hodnotu 1,5
  • zadlužení emitenta nebo ručitele se nezvýší, ledaže nové dluhy budou podřízené nebo rovnocenné závazkům z těchto dluhopisů a budou mít pozdější splatnost
  • omezí výplaty akcionářům: max. 25 milionů ročně, max. do 40 % LTV
  • prostředky z prodeje aktiv budou uloženy na zřízený vázaný účet
  • o důležitých změnách nebo nových skutečnostech bude vlastníky dluhopisů včas informovat

Do současného dne nemá společnost žádné externí dluhy, pouze závazky vůči svým akcionářům v podobě nesplacených zápůjček ve výši 958 568 000 korun.

Parametry dluhopisů:

Emitent: Pale Fire Financing a.s.
Název dluhopisů: PALE F. F. 5,75/26
ISIN: CZ0003534596
Jmenovitá hodnota jednoho dluhopisu: 10 000 Kč
Celková jmenovitá hodnota dluhopisů: 500 000 000 Kč (s možností navýšení až na 750 000 000 Kč)
Datum emise: 12. 10. 2021
Lhůta pro upisování: od 16. 9. 2021 do 15. 9. 2022
Úroková sazba: 5,75 % p. a.
Výplata úroků: pololetně
Den konečné splatnosti dluhopisů: 12. 10. 2026
Ručitel: Pale Fire Capital SE

Finanční prostředky z prodeje dluhopisů využije společnost na rozvoj skupiny PFC (nové akvizice nebo navyšování účasti ve stávajících portfoliových společnostech). Konkrétní projekty nebo cíle ale nebyly specifikovány.

 

Ekonomika:

Emitent, společnost Pale Fire Financing a.s., vznikla 8. července 2021 a nemá žádnou ekonomiku. Jedná se o účelovou společnost, která byla založena pouze pro emise dluhopisů.

Za dluhopisy ručí mateřská společnost Pale Fire Capital SE. Aktiva této společnosti dosahovaly na konci loňského roku 1,1 miliardy korun. Majetek je tvořena zejména účastmi v portfoliových společnostech (40 %) a poskytnutými zápůjčkami (39 %). Společnost není financována z externích zdrojů, veškeré závazky firmy tvoří půjčky od majitelů. Výnosy firmy tvoří zejména přijaté dividendy a úroky z půjček od portfoliových společností. Za loňský rok dosáhla společnost Pale Fire Capital na čistý zisk ve výši 71,7 milionů korun.

 

Důležité finanční údaje z individuálních účetních závěrek Pale Fire Capital SE:

Hodnoty v tis. Kč 2020 2019 2018
Aktiva celkem 1 119 123 805 869 310 047
Dlouhodobý finanční majetek 1 097 618 802 620 278 554
Vlastní kapitál celkem 159 176 88 775 97 527
Dlouhodobé závazky – půjčky od akcionářů 958 568 717 000 207 395
Výnosy z dlouhodobého finančního majetku 141 146 9 866
Finanční výsledek hospodaření 73 314 – 2 419 – 1 494
Výsledek hospodaření po zdanění 71 704 – 5 130 – 2 790

 

Přehled ekonomiky nejvýznamnějších firem v portfoliu:

AUKRO

Společnost AUKRO s.r.o. vznikla 1. září 2016 a Pale Fire Capital v ní v roce 2019 nabyl podíl ve výši 59,72 % a provedl její vnitřní restrukturalizaci a rekapitalizaci. Během roku 2020 narostly tržby společnosti Aukro meziročně o 33 % na 124,7 milionů korun a firma Pale Fire Capital v letošním roce navýšila svůj podíl v této firmě na 82,6 %.

Finanční výsledky AUKRO s.r.o.:

Hodnoty v tis. Kč 2020 2019 2018
Tržby 124 704 94 088 83 626
Růst tržeb y.o.y. 33 % 13 % -27 %
EBITDA 37 768 23 024 20 664
Provozní výsledek hospodaření 22 390 12 023 2 760
Hospodářský zisk za účetní období 13 799 2 147 – 3 737
Aktiva celkem 173 197 184 886 185 059
Vlastní kapitál celkem 87 543 73 399 36 442

 

FAVI

FAVI vznikla 29. února 2016 a v loňském roce dosáhla na tržby ve výši 656 milionů korun. Růst tržeb od roku 2018 byl způsoben zejména expanzí do jednotlivých zemí, zvyšováním tržního podílu na těchto trzích a zvýšením kvality produktu. Společnost neměla v roce 2020 žádný externí dluh.

Finanční výsledky FAVI:

Hodnoty v tis. Kč 2020 2019 2018
Tržby 656 227 480 723 300 836
Růst tržeb y.o.y. 37 % 60 % 282 %
EBITDA 91 523 34 556 16 890
Provozní výsledek hospodaření 91 369 32 210 16 390
Hospodářský zisk za účetní období 73 233 24 489 12 476
Aktiva celkem 120 675 103 007 52 605
Vlastní kapitál 42 513 49 280 24 791

 

Skupina Digitics:

V loňském roce dosáhla skupina Digitics na tržby ve výši 16,8 milionů polských zlotých (PLN), což je meziroční růst tržeb o cca 1 215 %. EBITDA skupiny činila -24,4 milionů PLN. Skupina Digitics neměla v loňském roce žádný externí dluh.

Finanční výsledky skupiny Digitics:

Hodnoty v PLN 2020 2019 2018
Tržby 16 840 006 1 280 808
Růst tržeb y.o.y. 1 215 %
EBITDA -24 405 612 -13 318 339 -1 908 570
Provozní výsledek hospodaření – 24 785 762 – 13 893 977 -1 961 524
Hospodářský zisk za účetní období – 25 728 865 – 13 942 721 – 1 980 240

 

Semantic Visions

Společnost Semantic Visions vznikla 31. ledna 2011 a za loňský rok dosáhla na celkové tržby ve výši 78,89 milionů korun. Celková aktiva byla v loňském roce 28,6 milionů korun a byla tvořená zejména pohledávkami (43 %) a hotovostí (51 %). Společnost neměla v roce 2020 žádný externí dluh.

Finanční výsledky Semantic Visions:

Hodnoty v tis. Kč 2020 2019 2018
Tržby 78 890 68 976 36 189
Růst tržeb y.o.y. 14 % 91 % 306 %
EBITDA 29 118 33 824 13 819
Provozní výsledek hospodaření 28 863 33 722 13 767
Hospodářský zisk za účetní období 26 758 26 289 13 133
Aktiva celkem 28 623 22 791 10 475
Vlastní kapitál 17 719 18 197 – 3 495

 

UptimeRobot:

Společnost UptimeRobot vznikla 17. června 2016. Za loňský rok měla tržby téměř 2 miliony amerických dolarů. EBITDA činila 1,4 milionů USD a celková aktiva byla 1 779 000 USD. Společnost v roce 2020 neměla žádný externí dluh.

Finanční výsledky UptimeRobot:

Hodnoty v tis. USD 2020 2019 2018
Tržby 1 925 1 248 915
Růst tržeb y.o.y. 54 % 36 %
EBITDA 1 408 939 656
Provozní výsledek hospodaření 1 408 939 656
Hospodářský zisk za účetní období 915 610 426
Aktiva celkem 1 779 953 603
Vlastní kapitál 918 1,35 1,35

 

Závěr:

Máme tu po delší době opět kvalitně připravenou emisi, kde je vidět péče finančníků ze skupiny J&T o své investory. Vzhledem ke konstrukci předpokládáme, že se co nevidět objeví i v retailových fondech skupiny J&T. I přes relativně menší výnos (5,75 % p.a.) s přihlédnutím k současné míře inflace a rostoucích sazeb se jedná bezpochyby o dluhopisy, které si po právu najdou na našem trhu své místo.