BondNews: Zprávy ze světa dluhopisů

Saunia to přehnala s podlimitními emisemi, dostala pokutu

Saunii, firmě která zápasí se svými finančními výsledky, se nyní ještě přihoršilo. Tento ztrátový provozovatel saunových světů totiž nedávno obdržel pokutu od České národní banky. Podle regulačního orgánu nabízela společnost větší objem podlimitních dluhopisů, než jí stávající dluhopisová legislativa umožňuje. Limit do jednoho milionu eur totiž emitentům dovoluje vydat dluhopisy i bez takzvaného prospektu, který o společnosti odhaluje rozsáhlou škálu informací a emise tím z administrativního hlediska značně prodražuje.

Společnost tento limit ale přestřelila nabídkou dluhopisů v objemu skoro 80 milionů korun, za což si od centrální banky vysloužila pokutu 300 tisíc korun. Kromě toho měla forma prodeje bondů firmy na jejích webových stránkách zároveň mylně vzbuzovat zdání, že jde o dluhopisy zajištěné majetkem této společnosti. Proti tomuto rozhodnutí se firma rozhodla odvolat, regulátor ovšem své dřívější rozhodnutí v závěru října potvrdil a argumenty firmy vyhodnotil jako neodůvodněné. Společnost v odvolání nesouhlasí zejména s pojetím definice podlimitní emise podle ČNB a nyní chce podávat správní žalobu. Mimo jiné i proto, že podle centrální banky neobsahovaly webové stránky firmy některé povinné údaje, které tam údajně byly.

Saunia v tom rozhodně není sama. V minulosti mělo s překročením limitu pro podlimitní emise (resp. s nezveřejněním prospektu) problém více emitentů na dluhopisovém trhu a padaly i pokuty v jednotkách milionů korun. Na českém dluhopisovém trhu se však taková pokuta udělá maximálně 1-2x ročně, nejedná se tedy o příliš častý jev. Jedná se zároveň o symbolické pokuty ve výši menší než jedno procent z upsaných dluhopisů, které byly důvodem pokuty. Firmám to tak může uškodit spíše z pohledu PR. Saunia přitom pro další chod svého podnikání spoléhá především na příliv dalšího dluhopisového kapitálu, aby refinancovala své dluhy. Její podnikání totiž výrazně zasáhla pandemie a i přes nárůst tržeb v posledním roce se jí stále nedaří úplně zotavit. Už druhým rokem v řadě prodělala přes 100 milionů korun a do toho má obrovské dluhy, které výrazně převyšují účetní hodnotu jejího majetku. Ve stejné době přitom realizuje expanzi do okolních zemí, na kterou už vydala celou řadu dluhopisových emisí včetně těch, za které nyní dostala pokutu.

 

 

BICZ se chystá opustit investici, která značně zkrášluje její finanční výsledky

Skupina BICZ, která si letos v lednu nechala schválit nový dluhopisový program na 1,5 miliardy korun, získává peníze na své financování všemožnými způsoby. Přes dluhopisy, zápůjčky od friends&family, neúčelové úvěry se zástavou, bankovní úvěry nebo kvalifikované investory. Raising nového kapitálu se jí dlouhodobě daří, jen za loňský rok získala od investorů jednu miliardu nového kapitálu. Od svého začátku je známá hlavně jako realitní developer, nově se ale označuje spíše za skupinu investiční, protože se od developmentu stále více posouvá ke kapitálovým investicím do externích projektů, jakou byla v minulosti třeba investice do zeleného startupu Refork. Právě ten byl hlavní příčinou jejího zisku v minulém roce, který dosáhl +157 milionů, tedy podobně jako v předloňském roce. Zisk ale ani tentokrát netvořila skupina z provozní činnosti, tedy z prodeje nemovitostí (která opět skončila ve ztrátě), nýbrž především právě z prodeje podílu v Reforku.

BICZ za tento prodej získala údajně téměř 270 milionů korun, čímž se jí tato investice podařila zhodnotit o 340 %. Tento český startup má na trh dodávat unikátní ekologický materiál, který se má velice snadno rozkládat a přispět tak ke snížení užívání plastů. Start-up se specializuje hlavně na výrobu ekologických příborů. Vzhledem k výši zisku BICZ z prodeje tohoto podílu musí někdo v budoucnost tohoto projektu opravdu věřit, protože v minulém roce měl tento startup provozní ztrátu -41 milionů korun (při celkových tržbách 35 milionů) a finanční ztrátu dalších -20 milionů. Firma, která špatné finanční výsledky zdůvodňuje mimo jiné nekalou konkurencí na trhu a slibuje být v zisku napřesrok, měla navíc nemalé dluhy a minimální vlastní kapitál. Start-up přitom v minulosti od investorů získal kolem 160 milionů korun. Zčásti i prodejem tokenu EFK, který se nedávno propadl téměř na nulu. BICZ, která do start-upu vstoupila v roce 2020 (tedy jen rok po jeho vzniku), přitom v této firmě stále vlastní 56% podíl, který nyní plánuje také prodat. Komu své podíly prodává není jasné, ve výroční zprávě ale uvedla, že z původně investovaných desítek milionů chce získat až 650 milionů korun. Společnost zároveň uvedla, že na podobné investice nepoužívá kapitál získaný z dluhopisů, ale z jiných dluhových nástrojů.

 

 

O dluhopisy Gevorkyan byl u investorů velký zájem

Tato společnost je další z českých dluhopisových emitentů, který letos přišel na trh s nabídkou zelených dluhopisů. Na začátku roku informovala firma o emisi pětiletých dluhopisů za 7,11 % ročně, které jsou vydávány v souladu s principy Mezinárodní asociace pro kapitálové trhy a kde má každý dluhopis nominální hodnotu 1000 eur. Dluhopisy plánovala vydávat ve dvou tranších. První tranše v únoru nabídla dluhopisy v objemu 22,5 milionů eur a v září společnost oznámila zahájení prodeje druhé části v objemu 7,5 milionů eur, která se upisovala do začátku října. Firmě se nakonec podařilo celý tento objem upsat, přičemž zájem o tyto pětileté dluhopisy byl podle finančního ředitele společnosti výrazně vyšší, než kolik nabízela.

Gevorkyan se dlouhodobě věnuje vývoji a výrobě produktů metodou práškové metalurgie, jež je obecně považována za energeticky a materiálově udržitelnější technologii ve srovnání s klasickou metalurgií, což firmě umožňuje pyšnit se prakticky bezodpadovou výrobou. Dnes tímto způsobem vyrábí produkty (zejména součástky) pro celou řadu odvětví. V posledních letech také zásadně investovala do automatizace a robotizace a zaměřuje se i na rozvoj v oblasti ekologicky udržitelných projektů, což je také důvod, proč jsou dluhopisy označovány jako „zelené“. Tyto bondy, které jsou kotovány na burzách v Praze a Bratislavě, mají financovat hlavně rozšíření kapacit a energetické úspory. Zelené dluhopisy ale představují pouze jeden zdroj financování společnosti, firma má také od července 2022 akcie kótované na pražské burze.

 

 

Papírově miliardová H2 Global Group přidává k dluhopisům i podíly

Skupina H2 Global Group, která se zabývá vývojem a výrobou nových produktů na bázi vodíku, sama sebe v této oblasti označuje za světového lídra. Konkrétně se specializuje na produkty do zdravotnictví, lázeňství nebo například pro wellness a krásu. Nabízí například tablety takzvaného molekulárního vodíku, vodíkovou vodu nebo zážitek inhalace vodíku ve virtuální realitě a pomocí molekulárního vodíku chce podle svých vyjádření léčit i Alzheimerovu chorobu. Nově kromě dluhopisů nabízí poprvé veřejnosti možnost participovat na jejím potenciálním úspěchu také zakoupením podílu ve společnosti. Jedno procento podílu má podle materiálu hodnotu dvou milionů dolarů, tedy v přepočtu přibližně 46 milionů korun, což by odpovídalo valuaci firmy ve výši 4,6 miliardy korun. Společnost podnikatele Davida Maršálka je přitom podle posledních zveřejněných finančních ukazatelů k roku 2022 ztrátová a nové výsledky hospodaření dosud nevydala.

Valuace 4,6 miliardy je zřejmě postavena na prognóze budoucího vývoje finančních výsledků v propagačním materiálu, dle kterého mají tržby skupiny vyrůst z údajných loňských 67 milionů korun do roku 2028 na 2,3 miliardy. Firma přitom už dříve na svých stránkách zveřejnila valuaci, která se týkala pouze jejího know-how. Posudek provedený znalkyní Kateřinou Valentovou oceňoval toho know-how na 306 milionů korun, podle expertů ale mohl být nadhodnocen. Mimo jiné i proto, že neobsahoval veškeré budoucí náklady na dluhopisy.

Firma už dříve avizovala, že investoři u některých emisí mohou svůj dluhopis přeměnit na podíl ve firmě namísto vyplacení jistiny. Mělo se jednat o uzavření opční smlouvy s možnou kapitalizací pohledávky mimo základní kapitál, kde měla být cena pro každého většího investora stanovována individuálně. Nyní to podle prezentace vypadá, že podíl mohou koupit nejen držitelé dluhopisů, ale i zájemci, kteří dosud do firmy vůbec neinvestovali. Pro kontext je potřeba dodat, že valuace 4,6 miliardy by skupinu zařadila mezi nejhodnotnější firmy v Česku. Podobně valuované firmy mají ale na rozdíl od H2 Global Group tržby dlouhodobě v miliardách korun a zisky ve stovkách milionů.