Bondfondy: KB Dluhopisový

KB Dluhopisový je jedním z nejznámějších retailových fondů v Česku zaměřených na dluhopisy. Vzhledem k jeho popularitě a velikosti (AUM přes 5,5 miliardy korun) jsme se rozhodli podívat se mu pod kapotu. Jak si fond vede? Co vlastně drží? A dává jeho konstrukce v roce 2025 ještě smysl?

Fond vznikl v roce 2007 a dnes spravuje majetek za 5529 milionů korun. Portfoliu dominuje přibližně z 85 % český státní dluh, který doplňují korporátní emise především z finančního sektoru a průmyslu (včetně např. několika bank, Českých drah, CSG nebo Colt CZ), zatímco necelou desetinu tvoří hotovost a krátkodobé pokladniční poukázky. Regionálně je fond z více než 92 % koncentrován v Česku, zbytek připadá na západní Evropu. Naprostá většina portfolia (90+ %) nese investiční rating.

Marketing fondu cílí na drobné retailové investory bez větších zkušeností, kteří mají možnost investovat již od pár set korun. Historické ztráty (-7,77% v roce 2021 a -6,45 % v roce 2022) jsou ale na konzervativní fond poměrně vysoké. Durace portfolia (která zjednodušeně ukazuje průměrnou dobu do splatnosti dluhopisového portfolia) činila na konci dubna 4,93 roku a hrubý výnos do splatnosti se pohyboval kolem 4 % p.a. (což portfoliu převážně státních bondů celkem odpovídá).

Jedná se obecně o fond s vysokou citlivostí na sazby, jak dokazují ony vysoké ztráty v letech 2021–2022. Zisk v roce 2023 pak tyto předchozí propady pouze kompenzoval. Z dlouhodobého pohledu je fond téměř na nule, např. na pětiletém horizontu má nyní kumulativní ztrátu -2,28 %. Naopak kdo investoval na začátku roku 2023 trefil jackpot.

 

Když se podíváme na strukturu poplatků, zjistíme že si fond účtuje jednorázový vstupní poplatek ve výši 2 procent a další 1 % každoročně za správu. To je třetina loňského hrubého výnosu, což může být na fond investující dominantně do českých státních bondů relativně dost.

 

 

Závěr:

Problém konzervativních dluhopisových fondů je, že i když plánují držet portfolio do splatnosti, musejí vzhledem k tomu, že to jsou fondy, zohlednit do ceny dluhopisů změnu sazeb v ekonomice a tím pádem ovlivnit i výnos. Investor, který je averzní vůči ztrátám, by v posledních několika letech udělal lépe, kdyby dluhopisy nakoupil přímo a pouze přijímal úroky bez nutnosti řešit změny cen dluhopisů na trhu. Kromě toho by fondu nemusel platit vstupní nebo správcovský poplatek a u státních bondů by zároveň neměl na sekundárním trhu problém s likviditou. Ztráty fondu v letech 2021/22 navíc bolí i proto, že i pokud fond ztratí např. 10 %, musí rok nato udělat výnos větší než 10 %, aby byl opět na nule.

KB Dluhopisový fond tak retailovým investorům sice nabízí jednoduchý přístup k českým státním dluhopisům, ale za cenu, která úplně neodpovídá přidané hodnotě. S vysokou durací, nízkým reálným výnosem po nákladech a historií výrazných ztrát je otázka, zdali lze fond považovat za skutečně konzervativní.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *