Analýza dluhopisů: TRL Space Systems

TRL Space Invest je firmou, která v říjnu obohatila dluhopisový trh svým prospektem na půl miliardy korun, kterým bude financovat svou mateřskou společnost TRL Space Systems. Tu na sklonku roku 2021 založil brněnský podnikatel Petr Kapoun, který u nás již roky funguje ve vesmírném průmyslu a Česko v něm hodně zviditelnil. Do založení TRL Space Systems působil jako šéf a minoritní vlastník společnosti SAB Aerospace, která se jako první česká společnost zapojila do kosmických experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici. Je zároveň zakládajícím členem Brno Space Cluster, která si bere za cíl blíže propojit firmy pro spolupráci na vesmírných projektech.

V roce 2021 odešel založit právě TRL Space, jejíž název odkazuje ke slovnímu spojení Technological Readiness Level, pojmu běžně používanému v kosmickém průmyslu. Tato firma se od roku 2022 zabývá výrobou minisatelitů na míru, s vesmírem má ale ještě velké plány, a to i mimo Česko. Kromě nás totiž působí i na Rwandě, ze které chce učinit africké centrum pro stavbu malých satelitů.

Zákazníkem vesmírných firem jsou totiž často soukromé společnosti, které chtějí mít vlastní družice. Na těchto kontinentech to ale může být stát, který potřebuje monitorovat hranice, mít pod kontrolou zemědělství, mapovat úrodu nebo rovnou řídit kombajny. V zemi má proto firma aktuálně zakázku na výstavbu a vypuštění dvou družic za miliony eur, a to do příštích tří let. Podobného modelu jako v Rwandě nyní plánuje dosáhnout i v Asii (se sídlem v Kambodži) a na Blízkém východě (se sídlem v Dubaji), kam letos plánuje expanzi.

V letošním roce se firma zároveň pustila na úplně nový trh. Na začátku listopadu totiž měla do vesmíru poslat vlastní družici s názvem TROLL, díky které se z Česka stane další stát využívající vlastní satelit, který bude vybaven hyperspektrální kamerou. Ta na rozdíl od běžné kamery údajně dokáže zachytit snímky ve více barvách, což umožňuje detailní rozlišení různých jevů na základě jejich specifického odrazu světla. Díky tomu má kamera velký potenciál pro odhalování environmentálních problémů, jako jsou nelegální skládky, stavby, kácení lesů, znečištění vodních toků či monitorování stavu vegetace.

Satelit tak z oběžné dráhy Země poskytne detailní snímky republiky které najdou využití hlavně v oblasti ochrany životního prostředí, ale také třeba v rámci plánování staveb.  Podobné satelity navíc nepokrývají Českou republiku a jsou vzácné i na globální úrovni. Česko tím tedy získá unikátní příležitost využít důležitá data například v zemědělství, ochraně životního prostředí či v bezpečnosti. Satelitní snímky jako první zákazník využije Česká inspekce životního prostředí, pořídit si je ale bude moci jakákoliv instituce a subjekt v Česku i jinde.

Společnost si zároveň na družici TROLL otestuje vlastní produkty, které nabídne svým zákazníkům na všech osídlených kontinentech včetně Afriky. Patří mezi ně například unikátní laser LiDAR, kamera na hyperspektrální snímkování, či jednotka pro tzv. onboard data processing a šifrovanou komunikaci. Díky této investici se firma zařadí mezi hrstku evropských systémových integrátorů – tedy firem, které jsou schopny stavět kompletní družice. Jedná se o službu s vysokou přidanou hodnotou, která může konečně českou montovnu přetvořit na mozkovnu, kde se navrhují ambiciózní vesmírné mise, což je role tradičně omezená pouze pro větší západní státy.

To ale není vše, společně s Evropskou kosmickou agenturou také firma staví první českou misi na Měsíc. Mise nese název LUGO a realizuje se za účelem průzkumu podpovrchových struktur na Měsíci. Na oběžnou dráhu Měsíce se má sonda vydat do roku 2030. Má se jednat o nejkomplexnější a největší vesmírnou misi vedenou novými členskými státy ESA, která svým rozsahem nemá mezi státy střední a východní Evropy obdoby. Podílí se na ní vědecký tým, který zahrnuje 18 organizací.

 

 

 

Vlastnická struktura:

Kapoun ve firmě vlastní přímo i nepřímo podíl 47,25 %. Jedním z vlastníků je skrze firmu Vega Capital i David Rusňák, majitel velkého dluhopisového emitenta DRFG (tak třeba to byl právě on, kdo cestu přes dluhopisy doporučil i zde). Menší podíl má ve firmě i zmíněná Regionální hospodářská komora Brno, ve které je Kapoun členem SO.

 

 

Dluhopisy:

Bondy vydává dceřiná TRL Space Invest, která vznikla loni v září a letos si v Česku nechala schválit dluhopisový program na 500 milionů korun. Na něj už vydala první emisi, která do světa posílá balík tříletých bondů v částce 25 milionů korun za 6,95 % ročně.

Dluhopisy, které nebudou nijak zajištěné a ani neponesou kovenanty, bude prodávat obchodník s cennými papíry EFEKTA. Ta si za jejich distribuci řekla dle emisních podmínek skoro 9 %.

 

Parametry emise:

 

 

 

Ekonomika:

Emitent vznikl dne 11. září 2023 a na konci 2023 měl 6 milionů v cizích zdrojích. Společnost TRL Space Systems měla na konci 2023 majetek za 85 milionů korun a 53 milionů vlastního kapitálu (příplatky do kap. fondů). V loňském roce utržila 51 milionů korun (tržby pocházejí převážně ze zahraničí), na provozní činnosti ale vydělala pouze 785 tisíc korun a celkově prodělala -170 tisíc korun.

 

 

 

 

 

Závěr:

Vesmír již dávno není doménou vlád a obranných společností. Díky nedávnému technologickému pokroku ve výrobě, pohonu a vynesení do orbitu, který nejen usnadnil ale i zlevnil přístup do vesmíru a provádění misií, dominují v sektoru čím dál více soukromé společnosti, které se na nové příležitosti zmíněného technologického pokroku snaží naskočit a chopit se jich. Stejně, jako se o to pokouší tato firma, která se věnuje hlavně dodávkám menších satelitů.

Těch se dnes na oběžné dráze naší planety pohybuje přes 5500 a odhaduje se, že do roku 2029 jich tam bude přes 100 tisíc. Potenciál pro růst zde tedy existuje velký.  Firma navíc zatím nemá v Česku příliš konkurenci a v zahraničí zase velcí hráči obecně nemají o výrobu podobně malých satelitů zájem a ti menší obsluhují spíše západní trhy (zatímco tato společnost cílí na trhy v rozvojových zemích v Africe, Asii a Jižní Americe).

Na papíře to tedy zní hezky, ale je třeba pamatovat na to, že velká část oněch činností je zatím stále jen na tom papíře a v reálu je tedy firma aktuálně neposkytuje. Jedná se tak opět o další start-up, kterému kvůli krátkému stáří logicky chybí relevantní historické výsledky.

Nechceme shazovat zkušenosti, historické úspěchy ani budoucí podnikatelské plány majitele, pokud ale budeme hodnotit dluhopisovou emisi, stále platí náš závěr, že dluhopisy by neměly nahrazovat rizikový kapitál. Investovat do vesmíru je sice sexy, likvidita investice a poměr rizika a výnosu by ale stále měl hrát vyšší roli.