GEEN nezvládá splácet dluhopisy, už se omlouvá investorům
Energetická skupina GEEN, která v Evropě za dluhopisový kapitál dlouhodobě provozuje fotovoltaické i malé vodní elektrárny, již delší dobu vykazovala známky finančních problémů. Ty se potvrdily nejdříve zveřejněním nových finančních výsledků před pár týdny a následně i informací, že je skupina v prodlení se splátkou jistiny dluhopisů, které byly splatné na začátku listopadu. Tak si to alespoň investoři společnosti mohli přečíst v dopise, který jim GEEN nedávno zaslala:
Aktuální potíže s dluhopisy se týkají výplaty jistiny dluhopisové emise splatné 5. listopadu. Neschopnost firmy je včas uhradit sváděla v dopise částečně i na nedávné povodně a držitelům dluhopisů slíbila, že představí plán, jak hodlá potíže se splácením svých závazků vyřešit. Čas si dala do 15. listopadu, termín ale nestihla a nyní žádá o prodloužení do konce měsíce. Při tom ujišťuje, že finanční kondice skupiny je dobrá a čeká se jen na dokončení prodeje některých aktiv. Ještě v listopadu má přitom splatné další dvě dluhopisové emise dohromady za dalších více než 50 milionů korun a podobně velké peníze splácí i v další emisi na konci prosinci.
Problémy s cash flow měla firma řešit prodejem stálého majetku, tedy svých elektráren. Nějaké elektrárny měla prodat teď na podzim, ale právě kvůli povodním, které je měly údajně poškodit, se prodej nerealizoval a cash flow tlaky tedy přetrvávají. Firma však i přes očividné problémy trvá na tom, že jsou její finance v pořádku, což dokládá například rostoucím ziskem EBITDA, který ignoruje náklady na odpisy, úroky nebo daně. Meziročně ale došlo třeba také k poklesu tržeb, což byl však podle firmy plánovaný tah, jak zvýšit ziskovost přechodem na projekty s vyšší přidanou hodnotou.
A firma má pravdu, ziskovost se loni meziročně skutečně zlepšila. Podstatná je ale výše jejího zadlužení, které očividně nezvládá ustát. Jen vůči bankám má dluh 1,3 miliardy korun (z toho 585 milionů splatných letos) a dalších 2,3 miliard korun má z dluhopisů od drobných investorů. A bondy prodává dál, jen letos jich vydala za stovky milionů korun. Nový kapitál ale zkouší získat i z jiných kanálů, v letošním roce například zkusila i prodej akcií.
Vigo Investments se rozrostla o další investici
Začínal u pojištění, stále více se ale rozkročuje i do dalších oborů. Podnikatel Pavel Řehák přes svou investiční skupinu Vigo Investments dnes kromě pojišťovny Direct vlastní i projekty jako Direct auto, Fidoo a nově i investiční platformu Fondee, která se specializuje na investování do ETF fondů a která má celkem zhruba 17 tisíc klientů. Většina z nich je v Česku, platforma ale ve velmi rané rozvojové fázi běží i na Slovensku a v Polsku.
Nyní má za sebou sedm startupových let a podle původních zakladatelů, dvojice Jana a Evy Hlavsových, již dospěla do fáze, kdy se může propojit s kapitálově silným hráčem, který ji pomůže k dalšímu růstu. Oba zakladatelé, kteří svůj projekt odprodali Řehákovi za neznámou částku, ve firmě nadále zůstávají jako lídři. Vigo Investments nyní s firmou plánuje expanzi, která by jí dostala na 100 tisíc klientů. Momentálně je sice firma ztrátová, do zisku by se ale podle Řeháka měla překlopit již v prvním čtvrtletí příštího roku.
Pokud jde o dluhopisy, skupina Vigo Investment vydala historicky první veřejné bondy v únoru 2022 přes firmu Direct Financing, která si šla na trh pro 650 milionů. Za tímto účelem vydala čtyřleté dluhopisy za 6,85 % ročně a následně přidala ještě druhou emisi na 200 milionů, kde už byl výnos 9,50 %. Loni v listopadu vydala nový dluhopisový program, a to na půl miliardy korun. V první emisi na 200 milionů nabízela čtyřleté dluhopisy, tentokrát za výnos 8,60 %. Dluhopisy byly adekvátně zajištěné a obsahovaly i dobrou řádku kovenantů.
Zkrachovalý Premiot už nevlastní Spodniak, ale někdo na Srí Lance
Insolvenční příběh Premiotu odstartoval loni v lednu stížností prvních investorů, že nedostali výplatu úroků z držených dluhopisů této firmy. Netrvalo dlouho, a jednotlivé firmy ze skupiny, která jich čítá desítky, začaly padat do insolvence. Konala se již i první přezkumná jednání a kauza je i pod dohledem státního zastupitelství. U společností v úpadku, u kterých byl již prohlášen jeho způsob řešení, se zatím vždy jednalo o řešení úpadku konkursem. Na reorganizaci tedy zatím nedošlo a zřejmě už asi nedojde.
Podle posledních informací totiž vlastnickou strukturu mateřské společnosti, která skupinu Premiot zastřešuje z Velké Británie, opustil zakladatel Ondřej Spodniak. V tamní Premiot Group Ltd. mu akcie údajně zastavil zástavní věřitel, který ho ze společnosti odvolal a dosadil tam své lidi. Jak vyplývá ze říjnového dokumentu v britském obchodním rejstříku s názvem „confirmation statement“, Spodniak převedl celý podíl v mateřské společnosti Premiot Group už v závěru letošního dubna, a to ve prospěch blíže neurčeného člověka s příjmením Villagahdi Muthiayya Raju (křestním jménem Ramachandra Raja Muthukrishnan), který má sídlit na Srí Lance a být indického původu.
Podle znalců se odchodem z mateřské společnosti mohl Spodniak hypoteticky vyhnout potenciálním soudním sporům, v případě nevymožitelných pohledávek vůči mateřské společnosti by totiž věřitelé mohli jejího majitele či statutární orgán teoreticky žalovat. Ve výsledku tak Spodniak dle aktuálních dat britského i českého obchodního rejstříku působí jen ve dvanácti firmách navázaných na byznys skupiny Premiot, a to jen v pozici statutárního orgánu, tedy nikoli v roli majitele či spolumajitele.
Nad problémy skupiny Premiot se začalo spekulovat už v roce 2022. Naplno pak propukly loni v červenci, kdy do insolvenčního řízení vstoupila česká matka Premiot Group, a vyvrcholily letos v únoru vyhlášením jejího úpadku. Podle soupisky závazků měl jen samotný Premiot Group k letošnímu červenci přihlášené dluhy za bezmála 910 milionů korun. V rozhodující většině přitom firma dluží držitelům svých dluhopisů z řad drobných investorů. Bondy v řádu desítek milionů korun ale vydávala i celá řada dceřiných společností ze skupiny.
Michal Strnad jako možná šedá eminence Soleku
Mezinárodní developer solárních elektráren Solek Holding si v posledních měsících prošel celkem otřesem. Na konci října ztratil klíčového investora, kterým byl průmyslník a miliardář Petr Otava s jeho energeticko-průmyslovou skupinu MTX Group. Ten měl za Solekem pohledávku ve výši v přepočtu 800 milionů korun, což z něj dělalo největšího individuálního věřitele této developerské skupiny. Svou pozici odprodal Otava společnosti Konvertial SPV vlastněné Michalem Strnadem, šéfem významné zbrojařské skupiny Czechoslovak Group. Pohledávku Strnadovi údajně prodal za částku blízko sto procentům nominální hodnoty.
Zapojení Strnada přineslo do Soleku nového věřitele, o kterém se tvrdí, že je velmi asertivní. To nejprve vyvolalo obavy o jeho potenciálním vlivu na budoucí směřování společnosti. Následně začala týdny dlouhá jednání o podmínkách splácení pohledávky, aby nedávno obě strany vystoupily s tím, že uzavřely dohodu a veřejně hovořily o přátelské spolupráci. Pro Solek to znamená úlevu a možnost dokončit všechny rozdělané projekty plus v rámci expanze rozjet nové. V Evropě jde o chystané portfolio elektráren o výkonu 700 MWp, v Chile pak o 283 MWp.
Sobotka tím také získal klid na hledání nového strategického investora, kterého jeho skupina hledá od léta. Ten může být jak zahraniční tak i domácí a Soleku by měl zajistit injekci alespoň 50 milionů USD do pracovního kapitálu. Skupině jeho peníze mají pomoct dotáhnout do konce zmíněnou expanzi, a to nejen na nové trhy, ale i do nových oborů. Solek s nimi také usiluje o to snížit své vysoké zadlužení, které pochází hlavně z dluhopisů. Zrovna nedávno musela Sobotkova skupina splácet dvě emise dluhopisů v celkovém objemu 300 milionů korun a počátkem prosince musí splácet další emisi za 200 milionů. Další splátky dluhopisových jistin ji čekají příští rok: jen v první polovině roku to bude přes 700 milionů korun.
Tím ale působení Strnada v Soleku nekončí. Po získání pohledávek od Otavy se nyní dle aktuálního zápisu v obchodním rejstříku stal členem představenstva mateřské firmy Solek Holding Strnadův blízký spolupracovník Miroslav Dorňák, který byl do roku 2022 místopředsedou představenstva CSG a dnes ovládá realitní společnost BlackBird Real Estate, ke které má Strnad také blízko. Vstup Dorňáka do představenstva firmy zatím není příliš vysvětlen a není proto jasné, zdali se nejedná o předzvěst vlastnického vstupu Strnada do Soleku.
Nové dluhopisy Rohlíku, fond i výsledky za loňský rok
Největší tuzemský online prodejce potravin, který loni oznámil plány na velkou expanzi, vydává opět po nějakém čase dluhopisy. Emise v objemu tří miliard korun vydávaná prostřednictvím společnosti Rohlik.cz Finance II (která spadá pod Rohlik.cz Investment) nabízí pětileté dluhopisy za 6 % ročně. Nastavení výnosu je ale na poměry českého trhu docela nezvyklé, výnos se totiž obohatí o speciální prémii ve výši 27,5 % z nominální hodnoty dluhopisů, čímž investor v podstatě participuje na růstu ekvity společnosti, což by u tohoto nástroje bylo běžně vyloučené. Jedná se tedy o spíše o takový hybrid dluhopisů a akcií. Nárok na speciální výnos dostanou investoři i při nižších metách: u hodnot mezi 2,5 a 3,5 miliardami eur má bonus činit 25 % a u hodnoty nižších než 2,5 miliardy eur pak 20 %.
Čupr věří, že tato emise se, stejně jako ty předchozí, vyprodá do pár dnů. Dluhopisy, které by měly refinancovat stávající dluhy i přispět k dalšímu rozvoji rozvážkové služby, budou prodávat tři české banky: J&T Banka, Česká spořitelna a PPF banka, přičemž s J&T Bankou zakládá Čupr současně nový investiční fond Rohlik Growth SICAV. Ten bude zaměřen výhradně na akcie Rohlik Group a Čupr do něj plánuje převést 47 tisíc akcií Rohlik Group, tedy 7,9 % na základním kapitálu společnosti, za což ve fondu získá 50,01 % akcií. J&T hodlá přispět akciemi ve výši 4 % na základním kapitálu skupiny a ve fondu bude vlastnit 49,99 %. Celková hodnota fondu přesáhne 120 milionů eur, tedy více než tři miliardy korun. Investoři si budou moci vybrat ze tří tříd investičních akcií, přičemž očekávaný roční výnos se pohybuje mezi 15-20 %.
V říjnu si také Rohlík prošel auditem od Grant Thorntonu. Podle zveřejněného auditu konsolidované účetní závěrky společnosti Rohlik.cz investment čelí skupina zápornému vlastnímu kapitálu ve výši -5,5 miliardy korun a za poslední účetní rok, který skončila k 30. dubnu 2024, vykázala ztrátu -1,5 miliardy korun. Červená čísla jsou podle dokumentu důsledkem vysokých nákladů spojených s expanzí v Česku i v zahraničí a svou roli měly sehrát i odpisy kladného konsolidačního rozdílu přes 48 milionů korun. Vedení společnosti z těchto důvodů podniká kroky k dosažení kladného vlastního kapitálu, který by účetnictví skupiny trochu zkrášlil. Firma za tímto účelem například emituje nové akcie, což jí letos vyneslo přibližně 160 milionů eur, tedy něco kolem 4 miliard korun. Podíl Čupra na firmě kvůli tomu klesl na 42,19 % (ještě v roce 2019 přitom jeho podíl činil přes 70 %).
Dluhopisový nováček r2p invest snižuje svou rizikovou kategorii
Fond kvalifikovaných investorů s názvem r2p invest vznikl v roce 2018 jako pohledávkový fond, který po celém světě vykupuje problémové pohledávky s příslušným diskontem, a to hlavně v Asii. V minulém roce doručil investorům výnos kolem 10 %, přičemž na konci září 2024 spravoval aktiva v hodnotě cca 2,7 mld. korun. V letošním roce si nechal schválit dluhopisový program na 20 milionů eur, na který vydal čtyřletou emisi za 8% roční výnos. Dluhopisy jsou sice nezajištěné, obsahují ale řadu kovenantů.
Nedávno byla u fondu přehodnocena jeho riziková kategorie v rámci rizikového ukazatele SRI. Jedná se o standardizované měřítko, které odhaduje pravděpodobnost ztráty investic v důsledku tržních výkyvů nebo neschopnosti fondu vrátit původně investované prostředky. Fond byl nově přeřazen do nižší rizikové třídy 3 ze 7, což bylo pravděpodobně založeno na analýze jeho dosavadních historických výnosů a zejména na snížení volatility těchto výnosů. Fond tím tak upevňuje svou pozici mezi dobře řízenými investičními nástroji.
WOOD SEEDS jako nový sponzor českého hokeje
V novinách plzeňského kraje vyšla v listopadu zajímavá zpráva. Společnost Wood Seeds se údajně rozhodla navázat partnerství s plzeňským extraligovým hokejovým klubem HC Škoda Plzeň, čímž se stala součástí jedné z nejsledovanějších a nejoblíbenějších sportovních soutěží v Česku. Společnost to samozřejmě zdůvodňuje úmyslem podporovat mladý talent, jedná se ale o zajímavý tah hlavně z hlediska marketingu a PR, firma totiž dlouhodobě sbírá kapitál na dluhopisovém trhu. Dluhopisy prodává retailovým investorům, přičemž dosud byla v této disciplíně i poměrně úspěšná.
Jen v letošním roce totiž zvládla získat třetinu peněz, které kdy z dluhopisů naraisovala, přestože obligace jsou jejím hlavním zdrojem financování už od jejího vzniku v roce 2019. Ještě loni v říjnu na dluhopisech dlužila „jen“ kolem 650 milionů, o rok později už je to přes miliardu. Sponzoring hokeje by jí nyní mohl na její dluhopisové cestě pomoci přilákat další investory a příliv nového investičního kapitálu tím podpořit i do budoucna. Bude to určitě větší tahák, než dosavadní hospodářské výsledky, které u investorů této společnosti podnikající v oboru dřevozpracovatelského průmyslu příliš optimismu vyvolávat nemohou.
Redakční články jsou ty, který vznikají jako unikátní obsah pro naše čtenáře a jsou vytvářeny zcela a pouze naší redakcí. Veškerá finanční data a informace byly získány z veřejných zdrojů jako je server Justice.cz, ČNB, webové stránky, účetní podklady a výroční zprávy jednotlivých společností.