Investicím do distressed aktiv se v Česku doposud věnovali hlavně tuzemští hráči. Někteří čistě z pozice obchodníka s pohledávkami u firem v insolvenci nebo před insolvencí jako je brněnský fond kvalifikovaných investorů IFIS, který funguje od roku 2013 a za kterým stojí advokát Marek Indra se specializací na obchodní a insolvenční právo. Jeho fond takových pohledávek vlastní za miliardy korun, přičemž je kupuje hlavně od bank, které už za ním dnes chodí samy. Sehrál významnou roli i třeba v insolvenčním řízení Arcy, největšího dluhopisového krachu v našich dějinách, kde věřitelům nabízel buď zastupování, 95 % budoucího výtěžku za postoupení pohledávky nebo prodej pohledávky za 10 % nominální hodnoty. Ve stejné kauze se angažovala i třeba skupina Natland, která v průběhu insolvenčního řízení skoupila zajištěné pohledávky od J&T Banky. Mimo obchodování s pohledávkami se ale skupina Natland, kterou v roce 2002 založil Tomáš Raška, věnuje i přímé a aktivní finanční nebo manažerské podpoře problematických firem ještě před jejich pádem do insolvence.
Dalším ostříleným hráčem v tuzemském insolvenčním byznysu je společnost Gomanold, za kterou stojí Marek Gavlas a která je podle státního zastupitelství dlouhodobě spojená se zájmy Jaroslava Strnada. Obchodníkem s pohledávkami, který má původ v Česku, je také společnost APS Holding finančníka Martina Machoně, která se orientuje na balíky pohledávek velkých bank či celých států. Tuzemské banky jsou ale podle ní příliš opatrné a Česko jí tak přijde malé a nezajímavé. Podniká tak mimo naše hranice, zejména na jihu a východě Evropy.
Nyní naopak ze zahraničí do Česka přichází jiný tým právníků, který říká, že se chce zaměřovat přímo na korporátní dluhopisy, přesněji řečeno na možnou blížící se smršť miliardových krachů, které v Česku zatím bublají pod pokličkou. Západní skupina s názvem Albatris, která je původem ze Švédska, se napříč Evropou zaměřuje na firmy v problémech a pod sebou má aktiva v přepočtu kolem 10 miliard korun.
V Česku proto zakládá nový investiční fond Albatris Special Opportunity Fund, který bude tyto firmy zachraňovat novým kapitálem, a to z pozice přátelského partnera, který jim pomůže ještě před insolvencí. Albatris údajně disponuje vlastní analýzou dluhopisových prospektů, podle které je v příštích dvou letech na trhu splatných cca 35-40 miliard korun, přičemž podle Albatrisu to dobrých 60 % těchto firem nemá šanci přežít. Fond by se chtěl zaměřit na zbylých 40 %, kterým už nepůjčí banka, ale stále mají naději to zvládnout při získání bridgeového financování.
Na firmám financovaných doposud čistě dluhopisy je láká to, že tyto bondy nebývají často nijak zajištěné, což těmto firmám ostatně často vytýkáme i na našem serveru. Přesto si tyto bondy český retail často vesele kupuje a talent na raising kapitálu na českých dluhopisových emitentech oceňuje i sám tento nový hráč, který říká že dokážou sice peníze vybrat a možná někdy i dobře zainvestovat, ale kritizuje je za špatné finanční řízení. Finanční vzpruha ze strany nového fondu ale nebude zadarmo, nový kapitál jim půjčí jen za přísných podmínek. Využít chce právě toho, že díky absenci zajištění u dluhopisů nemají tyto firmy nijak zastavený majetek, což nabízí prostor „zabrat“ si volná aktiva u dané firmy, přičemž sama cílí na zástavy v hodnotě alespoň 140 % výše půjčky. Pro dluhopisové věřitele těchto emitentů tak může jít o dvojsečnou zbraň – buď nový fond Albatrisu dostane tyto firmy ze šlamastiky a pomůže jim překonat hrozící problémy, nebo je v insolvenčním řízení „oškube“ tak, že na investory do dluhopisů už nic nezbyde.
V čele nové pražské pobočky Albatrisu stojí specialista na risk management Roman Binter, který má s řízením investičních fondů v Česku i zahraničí patnáctiletou zkušenost. Před příchodem do Albatrisu působil právě ve zmíněné APS Holding, pro kterou již v minulosti jeden úspěšný fond zakládal. Po nabídce účastnit se expanze Albatrisu na český trh se spojil se známým právníkem Janem Eisenreichem, který se dlouhodobě specializuje na insolvenční právo a pohledávky a profesně je spojený zejména se společností Litfin, která se zaměřuje na financování soudních sporů a pohledávkový byznys. Litfin na sebe nedávno upozornil například během ostře sledovaných kauz, jako byl krach Sberbank či mediální skupiny Empresa Media Jaromíra Soukupa.
Nový fond, který investory láká na vysoký výnos kolem 13 %, už v tuto chvíli disponuje asi 150 miliony korun, přičemž část dodala zahraniční struktura Albatrisu. Cílová velikost fondu je kolem 500 milionů korun a aktuálně jeho manažeři jednají s potenciálními investory z řad českých podnikatelů. V Česku by chtěla firma udělat zhruba pět transakcí ročně, přičemž již nyní údajně drží pohledávku v jednom nejmenovaném případu a na dosah má prý několik dalších investic. Ty se mají pohybovat od 50 milionů do miliardy korun v závislosti na potřebách daného případu, velikosti zajištění a také na tom, v jaké fázi svých problémů se firma nachází. Tak třeba bude v tuzemském byznysu distressed aktiv, kde zatím dominují české skupiny, o této švédské značce ještě hodně slyšet.
Redakční články jsou ty, který vznikají jako unikátní obsah pro naše čtenáře a jsou vytvářeny zcela a pouze naší redakcí. Veškerá finanční data a informace byly získány z veřejných zdrojů jako je server Justice.cz, ČNB, webové stránky, účetní podklady a výroční zprávy jednotlivých společností.