Účetní zisk, reálný mínus: Příběh dluhopisového financování Wood Seeds

Společnost WOOD SEEDS si v první polovině prosince nechala schválit další dluhopisový prospekt. Na další rok tím tak prodlužuje platnost prvního dluhopisového programu z roku 2019. Tento program vyšel původně v maximálním objemu půl miliardy korun, firma si ale v letech 2022-2023 tento objem nechala navýšit na 900 milionů. A má k tomu důvod. Pokud dáme stranou historickou finanční injekci od majitelů ve výši 150 milionů korun na pokrytí ztrát, jedná se o firmu financovanou pouze dluhopisy, která díky nim za poslední 4 roky vyrostla prakticky z ničeho na skupinu s miliardovým majetkem. To už na českém dluhopisovém trhu není vůbec zanedbatelná částka.

 

Kolik kapitálu z dluhopisů (veřejných i podlimitních) již nasbírala, v mil. Kč:

 

 

Co zaujme ještě více je to, že tempo jejího zadlužování prostřednictvím dluhopisových emisí v čase zrychluje. V letošním roce vybrala z obligací větší částku (310 milionů) než v kterémkoliv z předchozích let, a to má navíc do konce roku čas nějaké ty dodatečné miliony ještě upsat. Jen pro kontext: na konci loňského roku měla Wood Seeds z dluhopisů větší dluhy než třeba BICZ, která je dvakrát větší. Wood Seeds si přitom podle emisních podmínek jednotlivých emisí zajišťuje prodej dluhopisů sama. K tomu mimo jiné využívá i komerční prezentace v médiích, a to jak v seriózních médiích, tak i v bulváru:

 

Jako reklama dluhopisům poslouží i nedávno uzavřené partnerství firmy s plzeňským extraligovým hokejovým klubem HC Škoda Plzeň, díky kterému se WS stala součástí jedné z nejsledovanějších a nejoblíbenějších sportovních soutěží v Česku. Společnost to samozřejmě zdůvodňuje úmyslem podporovat mladý talent, jedná se ale o zajímavý tah hlavně z hlediska marketingu a PR. Na marketing má firma dokonce založenou vlastní dceru WS Marketing, do které loni z nově upsaných dluhopisů nalila skrze navýšení peněžitých vkladů přes 200 milionů korun, údajně k posílení její finanční stability. Marketing je mimo jiné součástí provozních nákladů, ve kterých se dle nového prospektu až dosud „utopilo“ 266 milionů korun, tedy cca čtvrtina všech peněz, které kdy firma z dluhopisů vybrala.

Prodej dluhopisů drobným střadatelům probíhá mimo výše uvedené také přes nevyžádaný telemarketing, jak dokládají i recenze na internetu:

 

 

Poprvé v zisku! Jenže..

V létě také Wood Seeds publikovala výroční zprávu s výsledky za loňský rok. Podle ní se majetek této společnosti na konci 2023 meziročně navýšil z 591 milionů na 922 milionů korun na konci minulého roku, tedy o +331 milionů korun. Vlastní kapitál ale za stejné období vzrostl o +57 milionů, firma tak značně navýšila své zadlužení úpisem nových dluhopisů.

Za období 2023 společnost dosáhla tržeb ve výši cca 33 milionů korun, meziročně o 4 miliony méně. Šlo zejména o tržby z prodeje překoupeného dřeva a dále tržby generované z licencování databáze lesních pozemků. Naopak provozní náklady (výkonová spotřeba) vzrostly meziročně z 25 na 106 milionů korun, tedy o +81 milionů. Provozní VH se i přesto dostalo meziročně ze ztráty -2 miliony do zisku skoro +103 milionů korun. Jak je to možné? Díky jednorázovému prodeji části podniku na dceřinou společnost WS Quercus za částku 198 milionů korun (+ za podíl na obratu této dcery). Účetní hodnota majetku byla přitom pouze 9 milionů korun, firma si tím tak jednorázově vylepšila celkový zisk v minulém roce minimálně o +190 milionů, ovšem pouze na papíře.

V prospektu je k této transakci uvedené následující: Jednalo se o prodej části závodu v Břasích zaměřeného na zpracování dubové kulatiny a skladování a sušení dubového řeziva. Jako důvod prodeje se oficiálně uvádí záměr oddělit výrobní činnost od ostatních aktivit Wood Seeds v rámci celé skupiny WS Holding. Co zaujme je to, jak byla transakce vypořádána. Oněch 198 milionů, které tvoří kupní cenu, byly uhrazeny formou zápočtu pohledávky, kterou měla tato dcera za Wood Seeds na zaplacení příplatku mimo základní kapitál. Co to znamená?

Wood Seeds v minulosti poskytla této dceřiné společnosti WS QUERCUS příplatek mimo základní kapitál. Jenže do ní žádné peníze nakonec nevložila, což vedlo k tomu, že dceři WS QUERCUS vznikla za Wood Seeds pohledávka. A právě tuto pohledávku použila tato dceřiná společnost jako „platební prostředek“ za tento závod. K žádnému pohybu peněz tedy nedošlo a s trochou zlehčení se dá říct, že žádný „výnos“ zde nenastal. Resp. nastal, ale pouze účetně. Wood Seeds se prostě v minulosti zavázala, že své dceři poskytne peníze, které nikdy neposkytla, a místo nich poskytla tento závod. Takže tento „výnos“ z prodeje závodu je v podstatě jen to, že firmě Wood Seeds opadla povinnost dát do své dcery peníze, které se v minulosti zavázala do ní vložit.  Že to vypadá jen jako snaha o vylepšení výsledku hospodaření na papíře pak dokládá i to, že tato transakce proběhla doslova v posledních dnech minulého roku (28.12.2023). Wood Seeds má za závod dostat zaplaceno také z obratů dcery v letech 2024–2026, což má být taková druhá část úhrady kupní ceny. Tato platba je stanovena jako fixní procento z obratu (minimálně 1 %, maximálně 12 % p.a.), přičemž je zajištěna minimální garance pomocí sazby PRIBOR + 1 %. To ovšem nic nemění na to, co bylo napsáno o úhradě kupní ceny 198 milionů a loňském zisku.

Že si prodejem firma svůj loňský účetní zisk vylepšila jen kosmeticky ukazují i loňské výkazy cash flow, které má stále v červených číslech. Z provozní činnosti (bez změn pracovního kapitálu) šlo o -82 milionů korun čistého peněžního odliv a dalších -58 milionů musela zaplatit na úrocích. Dalších -119 milionů v cashi firmě odteklo na nákup nového dlouhodobého majetku. Celkem se tedy jednalo o čistých odliv peněžních prostředků ve výši -155 milionů korun z provozní a investiční činnosti. Díky úpisu nových dluhopisů jí ale přiteklo 149 milionů nového kapitálu.

 

Výsledky firem ve skupině:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *