Nové dluhopisy (listopad 2024)

Listopad byl měsíc velkých firem: na českém dluhopisovém trhu se po delší odmlce ukázal Rohlík, HB Reavis a J&T Real Estate.

 

 

Rohlík se vrátil pro další tři miliardy korun

Rohlík, největší tuzemský online prodejce potravin, zavítal na dluhopisový trh tentokrát již potřetí. Nová emise od Rohlik.cz Finance II, na které se podílely tři české banky, nabídne dluhopisy v objemu tří miliard korun s možností navýšení až na 1,5násobek. Bondy nabídnou 6% zhodnocení ročně na příštích pět let. Nastavení výnosu je ale na poměry českého trhu docela nezvyklé, výnos se totiž obohatí o speciální prémii ve výši 27,5 % z nominální hodnoty dluhopisů pokud bude valuace 100 % akcií Rohliku Group při splatnosti (konečné nebo předčasné) vyšší než 3,5 mld. eur, čímž investor v podstatě participuje na růstu ekvity společnosti, což by u tohoto nástroje bylo běžně vyloučené. Jedná se tedy o spíše o takový hybrid dluhopisů a akcií. Nárok na speciální výnos dostanou investoři i při nižších metách: u hodnot mezi 2,5 a 3,5 miliardami eur má bonus činit 25 % a u hodnoty nižších než 2,5 miliardy eur pak 20 %.

Majitel Tomáš Čupr věří, že tato emise se, stejně jako ty předchozí, vyprodá do pár dnů. Dluhopisy, které by měly refinancovat stávající dluhy i přispět k dalšímu rozvoji rozvážkové služby, budou prodávat tři české banky: J&T Banka, Česká spořitelna a PPF banka. Dluhy budou zajištěny ručením mateřské společnosti Rohlik.cz investment a.s. až do výše 9 mld. korun, zástavním právem k akciím ve společnosti Rohlik Group a dalšími. Emise obsahuje i velké množství kovenantů.

V říjnu si také Rohlík prošel auditem od Grant Thorntonu. Podle zveřejněného auditu konsolidované účetní závěrky společnosti Rohlik.cz investment čelí skupina zápornému vlastnímu kapitálu ve výši -5,5 miliardy korun (a společnost je ekonomicky závislá na finanční podpoře akcionářů) a za poslední účetní rok, který skončila k 30. dubnu 2024, vykázala ztrátu -1,5 miliardy korun. Červená čísla jsou podle dokumentu důsledkem vysokých nákladů spojených s expanzí v Česku i v zahraničí a svou roli měly sehrát i odpisy kladného konsolidačního rozdílu přes 48 milionů korun. Vedení společnosti z těchto důvodů podniká kroky k dosažení kladného vlastního kapitálu, který by účetnictví skupiny trochu zkrášlil. Firma za tímto účelem například emituje nové akcie, což jí letos vyneslo přibližně 160 milionů eur, tedy něco kolem 4 miliard korun. Podíl Čupra na firmě kvůli tomu klesl na 42,19 % (ještě v roce 2019 přitom jeho podíl činil přes 70 %).

 

Název emise: ROHLIK FII 6,00/29
Emitent Rohlik.cz Finance II
ISIN CZ0003566770
Datum emise 20. 12. 2024
Datum splatnosti 20. 12. 2029
Úroková sazba (p.a.) 6 % (+ prémie)
Frekvence výplaty půlročně
Objem 3 mld. Kč s možností navýšení až o 50 %
Minimální investice 10 tisíc Kč
Emisi bude nabízet J&T BANKA, Česká spořitelna, PPF banka
Lhůta pro úpis od 13. 11. 2024 do 30. 10. 2025
Podřízenost ne
Zajištění ano
Kovenanty ano
Burzovně obchodovatelné ano (PCBB)
Možnost předčasného splacení ano

 

 

 

 

 

Zelené dluhopisy od KOOR ESG SICAV

Tento fond kvalifikovaných investorů financuje slovenskou společnosti KOOR, která je u našich východních sousedů největší čistě lokálně vlastněnou energetickou skupinou. Tato skupina, která vznikla v roce 2010, se zabývá zvyšováním efektivnosti teplárenských zařízení a snižováním energetické náročnosti budov

Za tímto účelem vyšel v listopadu fondu KOOR ESG SICAV historicky první dluhopisový prospekt na nový program do výše až 500 milionů korun, které se budou prodávat i v domácím Slovensku.  Na nový program emise ještě žádná nevyšla, dluhopisy programu budou ale nezajištěné. Budou však obsahovat řadu kovenantů, z nichž nejdůležitější je omezení zadluženosti společnosti KOOR na 80% aktiv a limity pro další zadlužování. Dle prospektu se však tyto kovenanty vztahují pouze na individuální mateřskou společnost KOOR, nikoliv na skupinu jako celek. Podobný kovenant na sebe uvalil i podfond, který musí svůj fondový kapitál udržovat ve výši alespoň 40% pasiv. K dalším kovenantům patří povinnost nezřídit zajištění, povinnost neposkytnout ručení, omezení nakládání s majetkem (majitelé nezcizí své zakl. akcie) nebo povinnost uskutečňovat transakce jen za tržních podmínek. Společnost KOOR s.r.o. má ale sama další existující dluhy, které jsou svázány kovenanty. Na základě tohoto seniorního zadlužení musí firma dodržovat poměr krytí dluhové služby a poměr celkové likvidity.

Na tento dluhopisový prospekt jsme v listopadu již vydali analýzu.

 

 

 

 

Miliardy na přeměnu Rohanského ostrova (Rohan financing)

Tyto dluhopisy vydává společnost J&T Real Estate CZ, do které se v minulosti vyčlenily české developerské projekty z mezinárodní J&T Real Estate. Ta působí v devíti evropských zemích, kde za svou historii dokončila přes 50 developerských projektů v hodnotě 1,6 mld. eur. Vyčleněná J&T Real Estate CZ působí výlučně v Česku, kde se zaměřuje hlavně na Prahu a hlavně na kanceláře a rezidenční nemovitosti.

Nové dluhopisy budou financovat vůbec největší developerský projekt této české developerské odnože. Projekt zahrnuje výstavbu nové městské čtvrti s bytovými domy, administrativními budovami a plochami pro maloobchod a služby na pomezí pražského Karlína a Libně, která bude stát přes 3 miliardy korun. Nový prospekt je od účelové firmy Rohan financing s.r.o., která vydává nový dluhopisový program na 2,5 mld. korun. Zatím vyšla jedna emise na 1,1 mld. korun, která nabízí pětileté diskontované dluhopisy, které nevyplácejí průběžné kuponové platby a úroky dostanete až na konci spolu s jistinou. Vnitřní výnosové procento činí cca 6,77 %, což je výnos, o který se vám investice zhodnotí za každý rok, ale peněžní toky čekejte až na konci.

Bondy se prodávají od 26. listopadu v J&T Bance a zájemce si je může koupit za 10 tisíc korun jeden. Čas má až do listopadu příštího roku, kdy se prodej ukončí. Prodat je pak může i na pražské burze, kde budou kótovány. Náklady na přípravu a úpis emise by podle emisních podmínek neměly přesáhnout 2,2 %. Pokud jde o předčasné splacení, firma tuto možnost může využít jakémukoli dni, ale až po roce od data emise. Vlastníci tuto možnost mají jen v případě porušení podmínek.

Pokud jde o ochranu investorů, ani zde nepřijdou zkrátka. Emise obsahuje různé formy zajištění i dlouhý seznam kovenantů.

Název emise: ROHAN FIN. 0,00/29
Emitent Rohan financing s.r.o.
ISIN CZ0003567679
Datum emise 17. prosince 2024
Datum splatnosti 17. prosince 2029
Úroková sazba (p.a.) výnos na bázi diskontu (emisní kurz 72,14 %)
Diskontní sazba (IRR) 6,77%
Frekvence výplaty jednorázově ke dni splatnosti
Objem 1,1 mld. Kč
Minimální investice 10 tis. Kč
Lhůta pro úpis 26. listopadu 2024–25. listopadu 2025
Podřízenost ne
Zajištění ano
Kovenanty ano
Burzovně obchodovatelné ano (BCPP)
Možnost předčasného splacení emitent (ano, rok po emisi), vlastník (ano, podmíněno)

 

Ve středu bude vycházet podrobná analýza těchto dluhopisů.

 

 

 

 

HB Reavis zpátky na trhu po dvou letech

HB Reavis je mezinárodní developerská společnost se zaměřením na kancelářské prostory, která patří slovenskému miliardáři Ivanu Chrenkovi. Jedná se o holding založený v 90. letech, který působí v několika evropských zemích (sídlo má v Lucembursku), kde za svou více než třicetiletou historii postavil projekty s více než 1 mil. m2. Po výstavbě projektů si je běžně drží v portfoliu a spravuje.

Na českém na dluhopisovém trhu se v minulosti již párkrát ukázala a nechodila si zrovna pro malé částky. Nové dluhopisy vydává účelová HB Reavis Finance CZ III, s.r.o., která přišla s novým programem na 2 mld. korun. Zatím vyšla jedna emise nabízející pětileté dluhopisy za 7 % ročně. Za ty se zaručila lucemburská matka HB Reavis Investments Holding. Emisi, kterou bude prodávat Komerční banka a Unicredit Bank, nechybí ani hromada kovenantů.

 

Název emise: HBRFIN III 7,00/30
Emitent HB Reavis Finance CZ III
ISIN CZ0003567588
Datum emise 9. ledna 2025
Datum splatnosti 9. ledna 2030
Úroková sazba (p.a.) 7,00 % ročně
Frekvence výplaty Ročně
Objem 750 mil. Kč (možné navýšení až na 1,5 mld. Kč)
Minimální investice 10 tisíc Kč
Lhůta pro úpis 25. listopadu 2024 až 21. listopadu 2025
Podřízenost ne
Zajištění ano (ručení)
Kovenanty ano
Burzovně obchodovatelné ano (PCBB)
Možnost předčasného splacení ano

 

 

 

 

Horské apartmány v Krkonoších a na Šumavě (Aequitas Capital Investment)

Majitelem této společnosti je advokát Jan Langmeier se specializací na insolvenční právo. Zde ovšem vystupuje jako podnikatel v oboru developmentu horských chat. V této disciplíně se zaměřil na Krkonoše, kde loni dokončil svůj první projekt: horskou apartmánovou chatu na břehu Labe. Nyní pracuje na dalších dvou projektech (tentokrát i na Šumavě), které si vyžádají nové investice ve stovkách milionů korun.

Peníze z nových emisí by tyto projekty měly financovat, prospekt ale zatím žádnou emisi neobsahuje (loňská tříletá emise byla úročena 10 %). Pokude jde o kovenanty, společné emisní podmínky obsahují limity dluhu vůči kapitálu, účelové využití prostředků, zákaz transakcí s propojenými osobami.

Emitenta jsme před rokem podrobně analyzovali.