GFF vydala nezajištěné dluhopisy za 2.6 miliardy korun, na její majetek už si ale dělá zálusk finanční úřad i noví věřitelé

GFF plní od loňského podzimu titulky některých médií v souvislosti s celou řadou kauz. Opožděné projekty, odchod jednoho z majitelů, kontroverzní auditor, kontroverzní metody prodeje dluhopisů, opožděné splátky dluhopisů, nezaplacené daně finančnímu úřadu, rozprodej majetku… zkrátka je toho víc.

GFF je investiční skupina s investicemi ve všemožných firmách různého zaměření a s vydanými dluhopisy za více než dvě miliardy korun. Kolik reálně na trhu získala, se dá jen hádat. Představitelé skupiny do médií tvrdí, že asi půl miliardy. Nikde se to ale ověřit nedá, protože výsledky úpisů skupina v prospektech uvádí podle libosti a výkazy dvou největších dluhopisových emitentů investorům také moc neřeknou.

Ve skupině jsou klíčoví dva dluhopisoví emitenti, kteří vydávají nadlimitní („velkoobjemové“) emise:

GFF Invest s.r.o:

Tato firma se postarala o tři dluhopisové prospekty (v letech 2021, 2022 a 2023), na které vydala do dnešního dne emise za 680 milionů korun + 3,5 milionu EUR +2 miliony PLN, což při kurzech platných k 28.3.2024 odpovídá celkem na 781 milionů korun vydaných dluhopisů. Když se ale podíváme na nejnovější výkazy této firmy z roku 2022, měla na konci daného roku cizí zdroje jen za 103 milionů (je téměř jisté, že se jedná výlučně o dluhopisy). Splatná zatím nebyla ani jedna emise. Většinu z nich byla vydána až v roce 2023 na nejnovější prospekt z loňského května. Aktuální výše závazků z dluhopisů je tak ve hvězdách.

Dluhopisové emise GFF Invest:

 

Aquaponic Farming Technology s.r.o.:

Podstatně menší emitent než GFF Invest. Aquaponic Farming Technology za svou historii vydala dluhopisy za cca 400 milionů korun celkem ve třech emisích. Ani zde ještě nemusela skupina GFF platit žádné jistiny. První splátka ji čeká v listopadu tohoto roku.

A účetní výkazy? Poslední jsou z roku 2021, na jehož konci měla tato firma celkové závazky za 94 milionů korun (opět půjde o dluhopisy). Emise ale mohly být upisovány i v roce 2022, konečná hodnota dluhů tak může být o něco vyšší.

Dluhopsiové emise Aquaponic Farming Technology:

 

To ale není celý příběh. Skupina GFF je totiž obrovským hráčem i na poli podlimitních emisí do 25 milionů korun. A v rámci skupiny je vydávalo skoro 40 firem. Do dnešního dne vydala GFF podlimitní dluhopisy za celkem 1,43 miliardy korun! Kolik peněz skutečně získala, se opět nedozvíme.

 

To máme za celou skupinu vydané dluhopisy v objemu za cca 2,611 mld. korun.

Zajímavým detailem jsou data splatnosti. Všechny výše uvedené emise, a že jich není málo, jsou splatné v letech 2024 a dál. Pouze dvě z těch desítek emisí, které měly splatnost před rokem 2024, jsou dvě „podlimitky“ za 25 milionů korun každá, splatné 31.10. a 31.12. loňského roku. A kdy se začala GFF zpožďovat se splácením dluhopisů? Na podzim 2023. GFF se tedy dostala do problémů se splácením hned při splátce prvních jistin dluhopisů, a to navíc u malých emisí za 25 milionů. Pokud má firma s vydanými dluhopisy za 2,6 miliardy korun (a upsanými alespoň za půl miliardy) problémy již takhle brzo, nevěstí to pro dluhopisové věřitele vůbec nic dobrého.

Pokud bychom chtěli zjistit, kolik na dluhopisech reálně tyto firmy dluží, jediná možnost jsou jejich nejnovější finanční výkazy. Konečné číslo by ale bylo v nejlepším případě hodně orientační, protože firmy mají výkazy někde k roku 2022, někde jen do roku 2021 a někde vůbec (a takových případů není málo).

Navíc i kdybychom měli k dispozici výkazy za 2022, podlimitní emise stejně jako ty nadlimitní vydávala GFF i v loňském roce. Zkrácené rozvahy navíc neukazují strukturu dluhů, takže bychom museli předpokládat, že závazky = upsané dluhopisy. Ve většina případů to bude nejspíše pravda, protože se jedná v první řadě o dluhopisové emitenty. Je ale samozřejmě možné, že někde se mohou v závazcích ukrývat i jiné dluhy. Zkrátka zjistit kolik peněz GFF na dluhopisech skutečně vybrala a kolik jich má k dnešnímu dni nesplacených je nemožný úkol.

 

Problémy s finančním úřadem

V listopadu vyšla zpráva, že je GFF pozadu se splácením dluhopisů. Konkrétně šlo o společnost Future Farming, která měla na konci října splatnou jednu ze svých podlimitních emisí. GFF měla investorům slíbit, že zpoždění nebude trvat dlouho a ještě dostanou jakousi „hmotnou kompenzaci“. Zpožděné platby ale přetrvávají, někteří věřitelé měli splatné pohledávky v lednu a dle médií čekají dodnes. GFF s nimi navíc údajně komunikuje velmi sporadicky.

A dluhopisoví věřitelé nejsou jediní. Ukazuje se, že GFF má minimálně od loňského prosince potíže i s placením státu. Údajně mají firmy ve skupině nezaplacené daně finančnímu úřadu v jednotkách milionů korun. Začalo to zastavením podílů v některých firmách na začátku prosince, kdy představitelé GFF slibovali sjednat rychlou nápravu. Máme konec března a finanční úřad pro Jihomoravský kraj si kvůli nezaplaceným daním musel vzít do zástavy dalším firmy v holdingu.

Aktuálně má jihomoravský „finančák“ v zástavě podíly společnosti Commerce Trade, která dle rozhodnutí finančního úřadu zveřejněného ve sbírce listin dluží na daních 6,4 milionu korun. Zastaveny jí proto byly podíly ve firmách jako například prodejce energetických nápojů Paddock Drink, firma provozující brněnský Ignis Club nebo obchodník s výživovými doplňky Fitness Commerce. Z finančního hlediska jsou to pro nás blackboxy (dvě nemají zveřejněné žádné výkazy a třetí naposledy k roku 2020 a to pouze zkrácenou rozvahu).

Není to ale jediná firma, na kterou si finanční úřad pro Jihomoravský kraj „posvítil“. V březnu totiž nechal zastavit také některé podíly ve vlastnictví Future Farming, která zase příslušnému finančnímu úřadu dluží 5,7 milionů korun. Úřad tak má v zástavě třeba firmu Future Farming Kaly, která provozuje akvaponickou farmu v Kalech u Tišnova. Zastavený je ale také podíl třeba v jednom z dluhopisových emitentů Aquaponic Farming Technology, který vydává nadlimitní emise. Ale i další emitenti vydávající podlimitní emise.

 

Podíly společností Future Farming a Commerce Trade, které dluží finančnímu úřadu (schéma z května 2023):

 

 

Kvůli problémům s placením už také začala skupina GFF rozprodávat majetek. Zbavila se podílu v auditorské společnosti Audit Morava (částečně možná i kvůli kontroverzi, že to byl zároveň její auditor) a 8. února se rovněž vzdala 20% podílu ve společnosti TK Holding, která vlastní firmu Trdlokafe International. Ta v Česku provozuje stánky s trdelníky Trdlokafe. Tato firma má sice poslední výkazy k roku 2021, ale za daný rok měla tržby 13 milionů a vydělala 2,5 milionu.

 

Další peníze získala firma na konci minulého roku, a to tři miliony korun. Šlo o půjčku od brněnského podnikatele Drahoslava Jedličky, který si na základě úvěrové smlouvy vzal do zástavy pozemek, který má firma Future Farming Farms v Letonicích na Vyškovsku. Na pozemku firma plánovala výstavbu své první akvaponické farmy na „zelené louce“. S výjimkou spoluvlastnictví farmy v Kalech u Tišnova je to jediný pozemek, který Future Farming patří. A využití peněz z půjčky? Dle vyjádření samotné firmy využila Future Farming Farms prostředky na rozšíření své obchodní činnosti.

GFF už tedy začíná zastavovat svůj reálný majetek. Nechceme předbíhat, ale vzhledem k táhlým finančním problémům, které nyní kulminují v opožděné platby věřitelům i finančnímu úřadu lze spekulovat, jak by to dopadlo, pokud by došlo na insolvenci. Vzhledem k tomu, že dluhopisy upsané v objemech za stovky milionů nijak zajištěné nejsou, zbývá s každým dalším novým zajištěným dluhem méně majetku na dluhopisové věřitele.