Na titulní fotografii, která pochází z webových stránek C2H, vidíte na pozadí díla Jiřího George Dokoupila a Vladimíra Skrepla. Ty jsou podle insolvenčního návrhu součástí majetku Michala Mičky a budete moci si je v blízké budoucnosti pořídit.
Teď ale vážně. V celém insolvenčním návrhu z 26.4. zaujala mainstreamová média zejména výše osobních dluhů Michala Mičky, která dosahuje výše 120 milionů korun. Celkově pak díky ručení i za některé dluhy C2H Equity (firmy financující aktivity skupiny C2H) až 280 milionů. Nás však zaujaly úplně jiné a podstatnější informace.
Už začátkem února poslal tento podnikatel do insolvence trojici firem, které se zabývaly prodejem módních značek Kara a Pietro Filipi, a to s celkovým dluhem přes 700 milionů korun. V obou případech zdůrazňovaly tyto návrhy jako důvod insolvence propad tržeb kvůli uzavřeným prodejnám.
Nechceme zlehčovat situaci zavření obchodů, které celé skupině C2H bezesporu zasadilo smrtící ránu. V těžkých problémech je hned několik retailových řetězců. Není však pravdou, že skupina byla v dobré kondici v době před covidem, což Michal Mička v médiích rád tvrdí.
„..ještě na začátku března jsme žádné závazky po splatnosti neměli. Navíc obě naše společnosti rostly. Rostl jak obrat, tak marže,“ přibližuje Mička předcovidovou ekonomickou kondici firem – tolik citace z rozhovoru pro Forbes.
Už na podzim 2019 však měla skupina vyšší desítky milionů korun po splatnosti. Bavíme se o roce 2019, tedy o době před jakýmkoliv covidem a opatřením.
Nejnovější insolvenční návrh na samotného podnikatele zaujme informací, že situace byla špatná už na jaře 2019. Martin Hes, dřívější obchodní partner žaluje Michala Mičku o 74,4 milionu korun (38 milionů korun plus příslušenství) a je tak největším věřitelem z uvedeného seznamu. V tomto seznamu najdeme mnoho jmen českého byznysu. Namátkou Martin Hájek (Livesport) nebo Vlastislav Bříza (KOH-I-NOOR HARDTMUTH).
Hes zde uvádí, že jeho půjčky jsou po splatnosti již od května 2019. V této době nastala jejich splatnost, ale k jejich zaplacení nedošlo. Platily se pouze úroky. Je to jen další potvrzení faktu, že na covid se nedá vše svést.
Vztah těchto dvou lidí je zajímavý ještě jednou věcí. Martin Hes se na začátku prosince loňského roku stal společníkem a jednatelem společnosti N&F Immovables. Ta se do nedávné doby jmenovala C2H Immovables a patří pod ní další dvě společnosti. Podařilo se mu tak získat tři společnosti, ve kterých měla v minulosti skupina C2H 70% obchodní podíl. A ten byl převeden v době před insolvenčním návrhem a uprostřed extrémně složité finanční situace. Je tak na místě si položit otázku, zda touto transakcí nebyly poškozeny zájmy věřitelů vzhledem k jejímu načasování.
Třetí informací a ponaučením pro dluhopisové (i jiné) věřitele je pak soupis osobního majetku Michala Mičky. Dvoje luxusní hodinky, vybavení bytu i výše zmíněná sbírka 23 obrazů jsou v kontextu výše uvedených sum nicotné, když na všech osobních účtech máte 15 000 Kč. Zde se ukazuje, že ani osobní ručení majitele společnosti vám jako věřiteli ve finále není moc platné. Za situace, kdy dlužník takto ručí krom vás desítkám dalších lidí.
Analytik serveru Dluhopisář.cz. V minulosti připravoval či řídil dluhopisové emise za jednotky miliard korun. Je tedy spíše praktikem, než teoretikem.