Náš dnešní emitent dluhopisů, firma Energetická výstavba finance, má tak trochu matoucí název, protože za vybrané peníze nehodlá financovat nic s energetikou. Je součástí skupiny šesti nových společností, které si chtějí za výtěžek z dluhopisů zkusit development. Firmy samy nic kromě základního kapitálu nevlastní, z podlimitních emisí už ale nadělaly dluhy za 11,4 milionů korun. Sám emitent je jen prázdná schránka na vydávání dluhopisů.
Žádný projekt se ještě nezačal realizovat, firma má ale plány na dva. První (Rezidence Českobrodská) má stát na východním okraji Prahy v obci Újezd nad Lesy, kde chce firma vykoupit nemovitost a předělat ji na dům s několika rodinnými byty. Náklady (včetně úrokových nákladů spojených s dluhopisy) se mají vyšplhat na 29 milionů korun. Podle prospektu chce firma nejpozději v tomto čtvrtletí začít stavět, projekt přitom ale ještě nemá ani potřebná povolení. Realizuje jej firma Výstavba Praha Újezd.
Druhým projektem bude výstavba dvou rodinných domů se čtyřmi bytovými jednotkami. Ten realizuje firma INVESTINGSAFELY. Nacházet se má v obci Stochov na Kladně. K lednu 2024 má dokončenou transakci týkající se koupě pozemku, na kterém bude projekt realizován.
Jeden ze společníků v projektu, Jan Lebl, je zároveň jediným společníkem firmy LG Stavby, která bude z podstatné části zajišťovat výstavbu projektů.
Vizualizace projektu Rezidence Českobrodská:
Skupina pak mimo jiné prostřednictvím společnosti Energetická výstavba realizuje výstavbu solárních elektráren. Tato společnost se vyprofilovala ze tří technických týmů, které se zabývaly instalacemi FVE od roku 2008. V portfoliu instalací jsou standardní FVE na rodinných domech, ale i větší FVE na provozních budovách a velké fotovoltaické farmy na volných plochách. Realizované instalace jsou na území Česka, ale i v dalších zemích. Více informací o této činnosti nemáme. Výtěžek z dluhopisů údajně na aktivity spojené s fotovoltaikou jít nemá.
Skupina firem sestává z těchto společností:
- INVESTINGSAFELY s.r.o.
- Výstavba Praha Újezd s.r.o.
- Energetická výstavba holding s.r.o.
- Energetická výstavba finance s.r.o.
- Energetická výstavba s.r.o.
- Energetická výstavba invest s.r.o.
Toto je základní přehled jejich ekonomik:
Toto jsou jejich vzájemné vztahy:
Stářím společností Energetická výstavba a Energetická výstavba invest (roky založení 2020 a 2021) se nenechte zmást, fakticky vznikly až letos. Současní společníci je koupili jako ready-made společnosti, stejně jako ten zbytek. Vše jsou to tedy nové firmy jen se vstupním kapitálem.
Kdo za tím stojí:
Jan Lebl (1980) a Josef Růžička (1995), majitelé a jednatelé těchto šesti firem. Žádná jiná jména v těchto firmách nefigurují. Za projektové společnosti jedná Jan Lebl, zatímco jednatelem a jediným společníkem emitenta je Josef Růžička.
Kolik si chce firma půjčit?
V prosinci 2023 si u ČNB nechala schválit dluhopisový prospekt společnost Energetická výstavba finance. Prospekt je na dluhopisový program, na který může vydat dluhopisy až do výše 300 milionů korun. Zatím jsou bez emise, takže neznáme konkrétní podmínky. Už teď ale víme, že nebudou nijak a ničím zajištěné a nebudou obsahovat ani jinou formu ochrany investorů (kovenanty). Firma si tak s penězi může dělat co chce, může se jakkoliv zadlužit nebo může majetek zastavit ve prospěch kohokoliv jiného.
To třetí už se děje. Firma v prospektu jasně uvádí, že majetek, který za peníze z dluhopisů půjčí projektové společnosti na development, se následně zajistí ve prospěch společnosti Energetická výstavba invest. Ta totiž v září 2023 zapůjčila firmě INVESTINGSAFELY (projektová společnost) částku 4,8 milionu korun za účelem nákupu pozemku pro realizaci projektu Stochov.
Tato zápůjčka má být zajištěna zástavním právem ve prospěch právě společnosti Energetická výstavba invest. Existence tohoto zajištění je sice „předpokládáno jako dočasné“, žádnou právní povinnost refinancovat výtěžkem z dluhopisů tyto dluhy ale firma nemá, protože s výtěžkem si podle smluvních podmínek může dělat co chce. Tím se vracíme k absenci jakýchkoliv kovenantů, které by určovaly mantinely toho, kam smí peníze jít. Emitent dluhopisů vydaných v rámci tohoto programu totiž vybrané peníze půjčí také INVESTINGSAFELY na projekt. A pokud se tato společnost dostane do úpadku, dluhopisoví věřitelé společnosti Energetická výstavba invest budou ve výhodě. A i kdyby byla firma poctivá a záměr refinancovat emisi vykonala, dokud na dluhopisech neupíše alespoň 4,8 milionu, majetek zůstane zajištěný a v případném konkurzu by dluhopisoví věřitelé těchto dluhopisů přišli zkrátka.
Kolik už dluží?
Nejedná se o první dluhopisy této skupiny, pouze o první veřejné. Na webových stránkách se totiž propagují tyto tři podlimitní emise, které pro změnu vydávala právě společnost Energetická výstavba invest. To je ta firma, která získá do zástavy nemovitý majetek ve skupině.
Z těchto tří emisí už stihla získat 11,4 milionů korun. Za tyto bondy dokonce osobně ručí sám majitel Josef Růžička vlastním majetkem. Za tímto účelem byl také zřízen agent pro zajištění. Otázka je, kolik má tento 28letý podnikatel osobního majetku.
Minimální investice se pohybuje od 100 tisíc do jednoho milionu korun (=cena za 1 kus dluhopisu). To by nás zajímalo, kdo si to koupil. Výnosy kromě níže uvedeného fixního úroku zahrnují také protinflační bonus. Tento bonus a jeho výše není v podmínkách ale nijak definována. Pokud se jím myslí dorovnání fixního úroku v případě, že by ho roční inflace přesáhla, tak na něj investoři mohou pravděpodobně zapomenout, protože inflace přes 11 % už nás velmi pravděpodobně nečeká. Ale marketingově to může na lidi fungovat.
Tyto podlimitní emise doposud financovaly hlavně výstavbu solárních elektráren.
Závěr:
Po předchozím článku na rizikové emitenty z uplynulých let tu máme důkaz, že junk bondy se vydávají i dnes. Máme tu skupinu šesti nových firem se souhrnným vlastním kapitálem 2,4 milionů a dluhy z dluhopisů přes 11 milionů. Majitelé nemají s developmentem dohledatelné zkušenosti, ale mají schválený prospekt na dalších 300 milionů. Nemovitosti pak chtějí zastavit ve prospěch někoho jiného a s penězi si mohou dělat, co chtějí. S trochou nadsázky se dá říct, že takto špatně připravený dluhopis vstupuje na trh jen výjimečně.
Redakční články jsou ty, který vznikají jako unikátní obsah pro naše čtenáře a jsou vytvářeny zcela a pouze naší redakcí. Veškerá finanční data a informace byly získány z veřejných zdrojů jako je server Justice.cz, ČNB, webové stránky, účetní podklady a výroční zprávy jednotlivých společností.