Válka na Ukrajině, kterou rozpoutal Putinův režim, zvýšila celkové geopolitické napětí na planetě. A jestli má nějaké „vítěze“, je to zbrojařský průmysl po celém světě. Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka) a Czechoslovak Group, dva největší zbrojařské holdingy v Česku, měly v loňském roce „díky“ válečnému konfliktu rekordní tržby i zisky. Zvýšený zájem o jejich produkty je přiměl investovat do zvýšení kapacit a expanze, kterou se mimo jiné rozhodly financovat dluhopisy. Na nové investice letos obě společnosti vydaly dluhopisové emise za miliardy, po kterých se jen zaprášilo. Zbrojovka si půjčila necelé dvě miliardy, CZG rovnou čtyři a půl. S dluhopisy se investoři mohou setkat na pražské burze.
Colt CZ, ovládaná podnikatelem René Holečkem, patří mezi pětici největších výrobců ručních palných zbraní na světě. Od roku 2020 výrazně expanduje do USA, ze které pochází skoro polovina jejích příjmů. Letošní emise (nutno říct velmi kvalitně připravená) nebyla její první, dluhopisové emise v miliardových objemech vydávala na financování svého rozvoje i v předchozích letech. Například v roce 2020, kdy si šla na trh pro pět miliard, aby měla na nákup tradičního amerického výrobce střelných zbraní Colt’s Manufacturing Company, dlouhodobého dodavatele americké armády.
Svou expanzi v USA ale Colt CZ končit nechce. V listopadu zaslala společnost návrh na fúzi dalšímu významnému americkému výrobci, společnosti Vista Outdoor. Ta je největším dodavatelem munice pro civilní trh v USA i pro americké policejní a bezpečnostní složky.
Tímto krokem ale Zbrojovka tak trochu leze do zelí konkurentovi Czechoslovak Group, který vlastní Michal Strnad. Jeho holding totiž o měsíc dříve podepsal s Vistou dohodu na koupi její muniční divize s názvem Sporting Products, která obsahuje zavedené zbrojní značky jako Remington a CCI. Koupí této divize plánuje Czechoslovak Group pokračovat ve své strategii expandovat v muniční výrobě, poté co v loňském roce získala 70 procent v italském výrobci munice Fiocchi Munizion.
Do segmentu malokalibrové munice se Czechoslovak Group rozhodla proniknout před třemi lety, přičemž s nabídkou na odkup oslovila prakticky všechny výrobce. Ještě před americkým nákupem tvořila výroba munice asi čtvrtinu jejích tržeb a ještě větší podíl tvořila tato divize na zisku. Za finančně úspěšnou americkou muničku zaplatí Strnad podle dohody 1,91 miliardy dolarů. V přepočtu to je asi 45 miliard korun, což z obchodu dělá dosud největší českou investici za velkou louží. Nákup bude firma financovat pod vedením americké banky J.P.Morgan, přičemž po akvizici by se stala jedním z nejvýznamnějších výrobců munice na světě. Transakce ale ještě není dokončena, musí ji schválit regulační úřady a akcionáři Visty, přičemž její dokončení se předpokládá v průběhu příštího roku.
O tom, že chce Vista vydělit divizi Sporting Products, rozhodla už dva roky nazpět. O divizi se tehdy zajímal i Colt CZ, ale se svou nabídkou neuspěl a na transakci se Vista nakonec letos v říjnu dohodla právě s Czechoslovak Group. Skupina Colt CZ se ale nechtěla vzdát a do celého obchodu se pokusila v listopadu hodit vidle. Představenstvu Visty poslala dopis, ve kterém se snažila akcionáře firmy přesvědčit, aby do toho s Czechoslovak Group nešla.
Podle Colt CZ by Vistě vyčlenění její sportovní divize vyrábějící munici uškodilo. Ziskové marže této divize jsou totiž výrazně vyšší a zbylá divize Visty, která se zabývá výrobou rekreačních zbraní, by byla méně zisková a odolná. Namísto odprodeje divize společnosti Czechoslovak Group navrhl v dopise Vistě šéf zbrojovky Jan Drahota zachování Visty jako celku a fúzi s Colt CZ do jedné entity. Vedení společnosti Colt CZ si fúzi představuje jako konsolidaci ikonických západních značek, která posílí jejich globální působení na trhu střelných zbraní a střeliva.
Plán fúze by měl proběhnout tak, že by Colt CZ zpětně odkoupila akcie současných akcionářů Visty, a to až do výše 900 milionů dolarů (=přes 20 miliard korun). Akcie Visty zbrojovka ocenila zhruba 16 procent nad cenou jejích aktuálních akcií na burze, konkrétně na 30 USD za akcii. Přesto je to méně než letošní maximum tohoto titulu na burze, které činilo 33,78 USD. Sama Colt CZ je ve Vistě drobným akcionářem, v americkém holdingu drží podíl 2,4 procenta (spolu s akciemi Holečka a Drahoty pak 5,7 procent).
Návrh Colt CZ by prý zajistil znovunabytí akcionářské hodnoty, která se ztratila kvůli propadu akcií po oznámení plánu oddělit a prodat divizi outdoorových produktů. Cena akcií Visty totiž za poslední rok a půl, tedy od prvního oznámení záměru Visty vyčlenit segment outdoorových produktů, klesla asi o třetinu. Výkup akcií chtěla Colt CZ financovat úpisem nových akcií na pražské burze v rozsahu až 600 milionů dolarů a dluhovým financováním v rozsahu 300 milionů. To by dovolilo udržet stávajícím akcionářům majoritní podíl ve firmě, konkrétně 55 procent. Současní akcionáři Colt CZ by tak byli v novém uskupení v menšině, majoritní akcionář firmy René Holeček by ale byl v novém celku zřejmě největším individuálním akcionářem. Colt CZ také navrhuje ponechat firmu na akciovém trhu. Na nabídku zbrojovky reagovala burza růstem ceny akcií Visty, které od podání nabídky vzrostly o více než osm procent. Naopak akcie Colt CZ na pražské burze klesly od podání návrhu na spojení s Vistou o dvě procenta.
Představenstvo Visty nabídku od Coltu označilo za „nevyžádanou“ a odmítlo ji s tím, že hodnota takového spojení není pro akcionáře z finančního hlediska výhodnější než zvažovaná transakce s Czechoslovak Group. Ocenění 30 dolarů za akcii, jak předpokládá návrh, podle Visty firmu podhodnocuje. Místo toho chce Vista pokračovat v původním plánu a prodat sportovní divizi firmy Strnadovi.
Czechoslovak Group se k celé záležitosti staví tak, že Colt CZ se podle ní snaží akorát překazit již podepsanou transakci neférovými argumenty a nesplnitelnými sliby akcionářům. Současná situace podtrhuje dlouhodobou rivalitu mezi oběma českými firmami na trhu munice, kde spolu obě společnosti musely již několikrát soutěžit v tendrech. Například když se prodával švýcarský výrobce munice Ruag Ammotec, kterého nakonec získal italský zbrojní holding Beretta.
Colt CZ v listopadu zároveň oznámil ekonomické výsledky za první tři kvartály letošního roku. Skupina za prvních devět měsíců dosáhla čistého zisku (upraveného o mimořádné položky) ve výši 1,5 miliardy korun, tedy o 1,5 procenta víc než za stejné období loňského roku. Tržby celé skupiny naopak meziročně klesly, a to o tři procenta na 9,9 miliardy korun. Jde o důsledek mírného ochlazení poptávky po zbraních v USA, se kterým se potýká i Vista. Firma proto změnila predikci tržeb z původních 16,0-16,4 miliard korun na 15,2-15,5 miliardy korun.
Analytik serveru Dluhopisář.cz. V minulosti připravoval či řídil dluhopisové emise za jednotky miliard korun. Je tedy spíše praktikem, než teoretikem.