Duben na dluhopisovém trhu

V dubnu se na dluhopisovém trhu představily čtyři firmy, z toho dvě vůbec poprvé. Emise vyšla zatím pouze jedna. Ta nabízí výnos 11 % ročně.

  • PFC Invest s.r.o.
  • ALEMAR Food Group s.r.o.
  • RSBC Development Financing s.r.o.
  • JTPEG Croatia Financing I, a.s.

 

PFC Invest

Společnost PFC Invest s.r.o. vznikla v roce 2020 s cílem investovat na českém realitním trhu. Menší část prostředků hodlá investovat také do venture kapitálu. Na konci loňského roku vlastnila aktiva za 8 milionů. Je součástí větší skupiny, kterou vlastní František Provodský.

13. dubna jí vyšel aktualizovaný prospekt na dluhopisový program z loňského roku. Ten je na 377 milionů korun a na 7 let. Dluhopisy jsou nezajištěné a bez jakéhokoliv ošetření rizik. Loni na program vyšla první emise za 47 milionů korun, z které upsala 1,5 milionu. O rok dřív vydala i jednu podlimitní emisi, u které z poptávaných 16,8 milionů upsala 2,4 miliony. Nový prospekt je zatím bez emise, výtěžek má jít na nemovitostní projekty.

ALEMAR Food Group

ALEMAR Food Group s.r.o. je společnost založená v březnu loňského roku za účelem vytvoření holdingu zaměřeného na výrobu a prodej konzerv. Ambice má velké, v oboru výroby konzerv se chce stát špičkou v Evropě. Celou skupinu vlastní Martin Ioan Košťál. Firma na konci loňského roku nevlastnila žádný majetek.

15. dubna jí vyšel prospekt na její první dluhopisový program. Ten je na půl miliardy a na 15 let. Dluhopisy jsou nezajištěné a bez jakéhokoliv ošetření rizik. Na prospekt zatím vyšla jedna emise:

  • CZ0003540213, kupón 11 %, 40 000 000 Kč, splatné 2026 (5 let)

Výtěžek firma použije na rozvoj svého podnikání a na splacení podlimitních emisí, které jí vyšly v minulosti. Ty byly čtyři a vycházely postupně v loňském a předloňském roce. První tři za 40,5 milionů korun upsala v plné výši, čtvrtou emitoval sám majitel a z 22,5 milionů upsal něco málo přes čtyři miliony.

RSBC Development Financing

Tato firma v dubnu zřídila svůj již druhý dluhopisový program na 20 milionů eur. Již jsme jí věnovali celý článek v Bondshow.

JTPEG Croatia Financing I

JTPEG Croatia Financing I a.s. je nová firma na vydávání dluhopisů. Je součástí mezinárodního holdingu, který podniká v různých odvětvích. Aktivní je zejména v Chorvatsku v sektoru hotelnictví a volného času a v oblasti distribuce léků a zdravotnického materiálu. Majetek mateřské společnosti činil k 31. prosinci 2020 přibližně 300 milionů korun.

23. dubna vydala tato účelově založená firma prospekt na 710 milionů korun. Výnos je na bázi diskontu, s tím že emisní kurz každého dluhopisu činí 69 % jeho jmenovité hodnoty. Za dluhopisy se zaručila mateřská společnost a program je dále obohacen o silné kovenanty včetně omezení míry zadlužení. Výtěžek má jít na rozvoj skupiny, zvýšení podílu v jednotlivých firmách a refinancování závazků.