Další dluhopisový emitent je v insolvenci

18. října 2021 | Martin Dočekal

Další z dluhopisových emitentů je v insolvenci. Společnost BROOC GLOBAL INVESTMENTS, která v lednu roku 2017 vydala dluhopisový prospekt, na který úspěšně upsala 127 150 000 Kč, je od minulého týdne v úpadku. Celkový objem na trhu upsaných dluhopisů je však vyšší, veřejnému prospektu přecházela ještě neveřejná emise ve výši 25 milionů korun. 

Společnost, která si podle svých internetových stránek kladla za cíl „zhodnocovat kapitál osvědčeným know-how přinášející stabilitu a jistotu“ tak ve svém snažení neuspěla. Získané prostředky společnost investovala do ubytovacích projektů na Kanárských ostrovech, konkrétně na ostrově Tenerife.

Pro bližší informace jsme se obrátili přímo na jediného majitele společnosti, pana Romana Zicha: 

Jaký je aktuální stav společnosti Brooc? 

Brooc se nachází v druhotné platební neschopnosti. Jeho příjem je zcela závislý na výplatách dividend ze svých dcer. Ty jsou již 19 měsíců bez jakýchkoliv příjmů. Naší poslední nadějí, ke které se ubíral celý svět, byla vakcína. Proočkovanost populace a letní sezóna 2021 měla znovu byznys nastartovat a my měli naskočit do původního režimu. Bohužel se stal přesný opak, ostrovy zejí prázdnotou a o osudu Brooc tak bylo definitivně rozhodnuto.

Resuscitace cestovního průmyslu bude několikaletý proces. Změnil se klient a jeho chování a firmy vstupují na úplně jiné postpandemické hřiště. Musí dojít k prodeji veškerých podílů ve společnostech, které jsme nakoupili.

Jaká je předpokládaná výše zpeněžitelného majetku, ze kterého mohou být uspokojeny nároky věřitelů?

Na tuto otázku bych před pandemií dokázal odpovědět bez váhání a pozitivně. Nyní jsem však v tomto ohledu velmi opatrný a netroufám si jakkoliv spekulovat o tržní ceně námi nakoupených podílů v zahraničních společnostech. Všechny naše aktivity jsou směřovány pouze do cestovního ruchu na Kanárských ostrovech, které jsou na něm zcela ekonomicky závislé.

Většina resortů je zavřená a spousta z nich již zkrachovala a jsou k prodeji. V červnu 2021 se psalo, že je více než 100 hotelů k prodeji. V prosinci 2017, kdy jsme akvizici dělali my, tam nešlo koupit téměř nic. Pokud se něco vyskytlo, bylo to hned prodané. Dnes je zde situace opačná, investoři se majetku zbavují. Takže trh a čas nám ukáže, jak se situace vyvine.

Co se na byznys modelu nepodařilo?

Z naší strany neselhalo nic. V roce 2019 jsme dokonce zahájili kroky k akvizici dalšího resortu. Jen a pouze dopady pandemie Covid-19 nám zlikvidovaly naše podnikání, když jsme 15. 3. 2020 museli resort během dvou dnů vyklidit a všichni turisté museli ostrov opustit. Pak jsme procházeli celou řadou nadějí a pádů až k dnešnímu dni.

Které poradenské a zprostředkovatelské sítě dluhopisy nabízely? 

Naše dluhopisy prodávala společnost Datalife a několik dalších drobných upisovatelů. Datalife má ale nejvíce klientů. Naše společnost vždy úroky platila a dařilo se jí, tedy až do začátku pandemie. Bohužel podáním insolvenčního návrhu se vztahy s vedením Datalife dramaticky změnily. Vedení společnosti se k nám otočilo zády. Vůbec mi to nedává smysl a očekával bych, že právě nyní se ještě více spojíme a společně budeme s klienty komunikovat a i nadále řešit nově vzniklou situaci.

__

Doporučený postup pro věřitele podle Dluhopisáře: 

Krajský soud v Brně rozhodl o úpadku společnosti a vyhlášení konkursu 7. října 2021. 

Insolvenční správcem byla určena společnost GESTORE. Zde najdete kontakt, na který se obracejte.

Na přihlášení svých pohledávek máte 2 měsíce času. Lhůta tedy končí 7.12.2021. Do této doby je musíte přihlásit.

Přihlášení pohledávky má své povinné údaje, jinak vám hrozí její neuznání. Doporučujeme používat vzory, které publikuje přímo Ministerstvo spravedlnosti.

Přezkum pohledávek proběhne dne 14. 1. 2022 v 9:00 hod. v budově Krajského soudu v Brně (č. dv. 054).

Pro své zastupování si můžete vybrat jakoukoliv advokátní kancelář, které věříte. Nenechte se pod tlakem a emocemi vnutit do zastupování subjektem, který neznáte, nebo který je vám jakoukoliv osobou vnucován. Jejich motivy mohou být odlišné od těch vašich.

Index dluhopisového investora

Výběr redakce

Další dluhopisový emitent je v insolvenci

Další z dluhopisových emitentů je v insolvenci. Společnost BROOC GLOBAL INVESTMENTS, která v lednu roku 2017 vydala dluhopisový prospekt, na ktRead more...

Bondshow: Czech Home Capital

Czech Home Capital a.s. je česká společnost, která investuje do nájemního bydlení zejména na území České republiky. Byla založena v srpnuRead more...

Září na dluhopisovém trhu

Září bylo na počet nových dluhopisů ještě slabší než srpen - představeny byly pouze čtyři dluhopisové prospekty. Tři z firem žádajíRead more...

Bondshow: Pale Fire Capital

Pale Fire Capital SE (PFC) je investiční společnost, která byla založena v červnu 2015. Investuje do technologických společností a technologiRead more...

Bondshow: SOLEK

SOLEK HOLDING SE je energetickou společností, která už 11 let podniká v oblasti obnovitelných zdrojů se zaměřením na solární energetiku. SRead more...

Dluhopisářova statistika

Na trhu nám chyběla statistika, která by se věnovala oblasti firemních dluhopisů. Tak jsme se do ní pustili. Index českého dluhopisového Read more...

Rubriky

Štítky