Problémy ATS Compan...
 
Oznámení
Smazat vše

Problémy ATS Company a SINCOM

6 Příspěvky
4 Uživatelé
0 Reactions
1,251 Zobrazeno
(@adaada)
New Member
Přidal se: před 1 rokem
Příspěvky: 1
Úvodní téma  

Máte také špatnou zkušenost s investičními společnostmi ATS Company a SINCOM, včetně jejich dceřiných společností, v souvislosti s dlužnými úroky za dluhopisy? Napište sem bližší info:)


   
OdpověďCitace
(@malamorava56)
New Member
Přidal se: před 1 rokem
Příspěvky: 1
 

Jesm na tom podobně jako mnoho ostatních.Splatnost dluhopisu byl stanoven na 1.7.2023 a jistinu mi dodnes nepřipsali na účet. na telefony vůbec nereagují.Můžete někdo poradit jak se mám zachovat?


   
OdpověďCitace
(@alenamorcinkova)
New Member
Přidal se: před 1 rokem
Příspěvky: 2
 

Podvodná firma, nereaguje, vydala nové emisní podmínky v rozporu se zákonem o dluhopisech č. 190/2004 Sb.


   
OdpověďCitace
(@alenamorcinkova)
New Member
Přidal se: před 1 rokem
Příspěvky: 2
 

@adaada Ano, mám stejné zkušenosti s touto firmou. Nesplácí dluhopisy ani výnosy z nich. Podvodná firma


   
OdpověďCitace
(@dev)
Člen Admin
Přidal se: před 4 roky
Příspěvky: 25
 

Dobrý den, před dluhopisy firmy Sincom jsme důsledně varovali: https://dluhopisar.cz/bondshow-sincom-capital/

 


   
OdpověďCitace
(@dev)
Člen Admin
Přidal se: před 4 roky
Příspěvky: 25
 

O kauze již informuje server E15: https://www.e15.cz/dluhopisy/dluhopisar-sincom-s-pompou-nabral-stamiliony-korun-nyni-cast-penez-nesplaci-1411567

Tuzemský trh firemních dluhopisů řeší další kauzu. Přinejmenším čtvrt roku už na své peníze čekají dluhopisoví věřitelé společností ze skupiny Sincom Capital. Loni jí ČNB schválila vydání dluhopisové emise o potenciálním objemu až 2,5 miliardy korun. Sesterské firmy Sincomu pak vydaly hned několik emisí bondů o objemu až jednoho milionu eur. Podle advokátů zastupujících poškozené může mít Sincom a s ní propojené sesterské společnosti až stovky věřitelů. Přesný objem závazků skupiny, která nabírala peníze na nákup apartmánů v Dubaji, je však neznámý, může ale jít do stamilionů korun. Podle informací e15 už někteří z věřitelů firmy ze skupiny zažalovali.

 

„V současné chvíli vyčkáváme, kolik klientů se nám ozve, abychom vymysleli efektivní způsob vymáhání jejich pohledávek. Zatím se nám přihlásily nižší desítky klientů,“ uvádí Filip Svoboda, právník advokátní kanceláře Petráš Rezek. Na tu se začali držitelé dluhopisů společnosti Sincom Investment Company a spřízněné ATS Company obracet už v srpnu letošního roku s tím, že firmy jim dluží úroky, některým z nich i jistinu vkladu.

 

„Máme informace, že problémy s plněním svých závazků má více společností s označením Sincom nebo ATS v názvu,“ dodává Svoboda. Kancelář nabídla věřitelům hromadné zastupování při vymáhání jejich pohledávek. „S ohledem na větší počet dluhopisových emisí lze očekávat, že celkem budou mít společnosti stovky věřitelů a celkový objem závazků může být i několik set milionů korun.“

O tom, že potíže firem kolem Sincomu budou nejspíš mnohem rozsáhlejší, svědčí i fakt, že termín „Sincom“ aktuálně využívá ve svém sponzorovaném webovém odkazu na služby hromadného zastupování například i advokátní kancelář Žižlavský.

„Před společností Sincom a sesterskou ATS jsem varoval investory už v srpnu loňského roku. Jejich dluhopisy jsem nazval zlem dluhopisového trhu, protože splňují všechny předpoklady prašivého dluhopisu,“ uvádí expert na firemní bondy a zakladatel portálu Dluhopisar.cz Martin Dočekal. Podle něj se problémy se splácením daly očekávat: „U této společnosti jsem si jistý, že toto dluhopisové dobrodružství nebude mít pro investory šťastný konec.“

Samotný Sincom si na reakci na otázky e15 vymínil zhruba desetidenní lhůtu, odpovědi ale ani po jejím uplynutí do uzávěrky tohoto vydání přes urgenci nedodal. „Velice rádi se Vám budeme věnovat. Koncem příštího týdne bychom Vám poskytli informace k Vašemu dotazu,“ sliboval e15 na počátku listopadu informace člen představenstva společnosti Sincom Capital Juraj Šedovič.

Firmě schválila ČNB vydání obří bondové emise už v únoru loňského roku. Jaký objem dluhopisů od té doby firma dokázala prodat investorům, ale není známo a neexistují ani odhady. Investorům přitom loni v únoru nabízela roční úrok 7,25 procenta. Inflace v Česku přitom tehdy byla 11,1 procenta, výnos tak ani nepokrýval tempo růstu cen. Sincom Capital vznikl v dubnu 2021 a do sbírky listin nedodal za dobu své existence žádné výkazy o hospodaření nebo své ekonomické situaci. Obdobný nedostatek informací panuje u všech spřízněných firem.

Podle jejich webových stránek se firmy ze skupiny měly věnovat nákupu, rekonstrukci a pozdějšímu prodeji nemovitostí. Firma se přitom orientovala především na nemovitosti v Dubaji, za peníze získané od investorů měla nakupovat tamní apartmány.

„Projekty firmy jsou ale nejasné, stejně jako využití získaných peněz. Struktura skupiny je nepřehledná a dluhopisy jsou nezajištěné,“ shrnuje byznys firem kolem Sincomu dluhopisový expert advokátní kanceláře Havel & Partners Jan Topinka. Ve šťastný konec nevěří: „Zdá se to buď jako čistý tunel od začátku, anebo velikášský záměr, co se tváří ‚exkluzivně‘, ale je amatérsky zpracovaný.“

Předsedkyní představenstva firmy a podle Evidence skutečných majitelů i jediným koncovým vlastníkem Sincom Capital je paní Lenka Macurová. Ta je zároveň spojovacím článkem celé skupiny a podle Sbírky listin figuruje ve vedení či zároveň jako spoluvlastník s Šedovičem celkem v jedenácti firmách, které obsahují názvy Sincom či ATS. Kromě toho je angažována i v pěti dalších firmách, z nichž například e-shop Golden Diva je taktéž emitentem dluhopisů. Macurová vlastní mimo jiné i společnost s názvem Investiční centrum dluhopisů.

Kancelář Petráš Rezek momentálně promýšlí různé scénáře řešení situace věřitelů skupiny Sincom. Jedním z nich je insolvence. Její výsledek ale nemusí naplnit představy věřitelů. „Pravděpodobnost, že investoři přijdou o své peníze, je značná. Výtěžnost z konkurzu je v řádu jednotek procent,“ upozorňuje Lumír Schejbal z advokátní kanceláře Schejbal & Partners, která se také zabývá problematikou korporátních dluhopisů. Někteří z věřitelů, kteří si přáli zůstat v anonymitě, přitom už na Sincom podali v uplynulých měsících trestní oznámení.

„V současné době je bohužel podobných dluhopisových průšvihů víc,“ upozorňuje advokát Svoboda z kanceláře Petráš Rezek. „Často se jedná o důsledek selhání business plánu. Není však výjimkou, že podobné případy končí v trestním řízení.“


   
OdpověďCitace
Sdílet: