Bondshow: Natland

Česká investiční skupina Natland se zaměřuje na investování do soukromého kapitálu, venture kapitálu a rezidenčního developmentu na českém a slovenském trhu. Private equity investice jsou zaměřeny na středně velké společnosti se specializací na společnosti ve složité ekonomické situaci. Mateřskou společností skupiny Natland je firma Natland Group SE. Ta má přímý nebo nepřímý podíl v celkem 69 společnostech.

 

Oborová diverzifikace investic skupiny:

Zdroj: Výroční zpráva Natland Group SE

Skupina byla založena v roce 2002. Původně začínala jako poradenská firma, postupně se však vyvinula v investiční společnost. Tvoří ji čtyři vlastníci, kteří se podílejí na jejím řízení:

Tomáš Raška

  • český podnikatel, filantrop, zakladatel a majoritní akcionář skupiny Natland, který zodpovídá za její strategii a řízení klíčových projektů. Je expertem na krizový management. Vlastní 91,5 % akcií společnosti.

Karel Týc

  • managing partner zodpovědný za developerskou část skupiny

David Manych

  • partner skupiny zodpovědný za finance

Jana Sečkářová

  • partnerka skupiny se zaměřením na developerské projekty

Private Equity (soukromý kapitál):

Natland investuje do majetkových účastí ve středně velkých firmách. Při investicích do soukromého kapitálu vyznává aktivní a přímé zapojení do řízení jednotlivých majetkových účastí. Zaměřuje se na firmy, které se ocitnou v nejrůznějších problémech, od složitých obchodních či vnitropodnikových vztahů až po adaptaci na nové tržní nebo legislativní podmínky.

Natland těmto společnostem předává své znalosti a zkušenosti s krizovým managementem. Tyto firmy se snaží restrukturalizovat, stabilizovat a nasměrovat jejich další růst. V současné době má 60 dokončených a 13 aktivních projektů.

V rámci Private Equity aktuálně financuje tyto společnosti:

Energo příbram

Teplárenská společnost, která pro město Příbram dodává teplo, páry do tamních technologických provozů a zdroj elektrické energie. Natland firmu koupil loňský rok a stal se jejím majoritním vlastníkem. Zafinancoval ukončení její dlouholeté insolvence a do technologických úprav investoval více než 100 milionů korun.

Ekoklima

Ekoklima je poskytovatel komplexního technického zařízení budov. Firma vznikla hned v roce 1989 a je tak nejstarší kontinuální společností na trhu. Vedle českého trhu realizovala zakázky také na zahraničních trzích včetně EU, Číny, USA, Turecka či Ruska. Natland ve společnosti vlastní minoritní podíl.

EC Financial Services

EC Financial Services (pod značkou ExpressCash) patří mezi přední poskytovatele nebankovních půjček a půjček zajištěných nemovitostí. Společnost je jedním z prvních licencovaných poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, podléhající kontrole České národní banky.

Natland tuto ztrátovou společnost dokázal do dvou let od akvizice přeměnit na vydělávající firmu se ziskem 25 milionů, který od té doby rok od roku roste.

Prague City Golf

Golfový areál v Praze s největším tréninkovým zázemím v České republice. Vznikl z návrhu Alexe Čejky a Jeremy Forda. Skupina Natland je jeho majoritním vlastníkem.

Digital People

Společnost vlastnící prodejce módy ZOOT, Bibloo a UrbanStore. Natland byl věřitelem této společnosti od prosince 2018. Vedl přípravu reorganizačního plánu, restrukturalizaci dluhu, zajišťoval také finanční podporu v průběhu formálního procesu reorganizace. V dubnu 2020 se Natland se stal většinovým vlastníkem.

V říjnu 2021 vyšla zpráva, že Natland tuto společnost prodává společnosti Across e-commerce ze skupiny CS Apparel Group. Ta v Česku zastupuje například módní značku Gap, americkou značku Under Armour a českou značku Sam 73.[1]

Inferity

Společnost Inferity se věnuje vývoji a aplikaci pokročilé diagnostické technologie s využitím umělé inteligence, která umožňuje decentralizovaný, rychlý a vysoce individualizovaný přístup ke zdravotní péči. Nemocem tak umožňuje předcházet s velkým předstihem.

Natland vstoupil do společnosti v roce 2020 a pomohl zvýšit testovací kapacitu Covidu-19 v České republice. V roce 2021 došlo ke spojení se start-upem Aiolite zaměřeným na zpracování zdravotnických dat. Natland ve společnosti vlastní 20% podíl.[2]

KLIKA-BP

Společnost KLIKA-BP poskytuje komplexní protipožární ochranu. V roce 2020 se proměnila na holding. Natland v této investici vlastní majoritní podíl.

NEY sd

NEY sd je spořitelní družstvo poskytující bankovní služby jako např. platební styk nebo poskytování úvěrů. Její služby využívají zejména podnikatelé a malé a střední podniky. Je licencována Českou národní bankou a již čtyři roky v řadě je držitelem 1. místa v ocenění „Nejlepší finanční produkt“. Natland do společnosti investoval v roce 2013 a je minoritním vlastníkem.

Bello

Společnost Bello vlastní a provozuje fotovoltaickou elektrárnu v Litoměřicích s výkonem převyšujícím 4,9 MW. Natland v této společnosti vlastní 50% podíl.

 

Venture Capital investice:

CleverMaps

Společnost CleverMaps vyvíjí chytrá řešení pro rozhodování podnikatelů za využití prostorové vizualizace, která umožňuje lépe analyzovat obchodní data a přináší tak potřebný kontext rozhodování uživatelům na všech úrovních, od manažerů po datové analytiky.

CleverFarm

Společnost CleverFarm poskytuje komplexní řešení pro správu zemědělských firem, moderní senzory, evidence skladů i účetnictví. Její aplikace umožňuje nákladově efektivní řízení farmy, kontrolu legislativních požadavků souvisejících s dotacemi a zvýšení efektivity a produktivity hospodářských činností.

GaussAlghorithmic

Tato společnost poskytuje firemní poradenství na základě Big Data, specializuje se na systémy identifikace nových zákazníků. Analýza a predikce jsou založeny na strojovém učení a rozvoji umělé inteligence.

Augmented Society

Společnost Augmented Society vyvíjí všestranná použití v oboru rozšířené reality. Od marketingu, průmyslových řešení, výuky až po výzkum a vývoj.

Cognito

Tato společnost se zabývá vývojem digitálních aplikací, produktů a marketingu.

 

Development

Firma do nemovitostí investuje přes deset let. Věnuje se především rezidenčnímu bydlení, v portfoliu má však i komerční budovy. Hodnota všech nemovitostí činí cca 3 miliardy korun. Developerské projekty získaly řadu cen.

Za dobu existence dokončila skupina Natland čtyři rezidenční projekty. Aktuálně pracuje na dalších pěti a v přípravě je pak pět dalších projektů. V roce 2020 prodal Natland téměř stovku bytů a byla zahájena výstavba dalších 170 jednotek.

Aktivní projekty:

Prague City Golf Apartments

Tento projekt představuje výstavbu 33 nových apartmánů o velikosti 1+kk až 4+kk v pražských Lipencích.

Apartmány jsou nabízeny investorům s možností zajištění jejich pronájmu a s dalším doplňkovým servisem. Apartmány se nabízejí v cenovém rozmezí od 4 430 000 korun do 13 100 000 korun.

Rezidence Harfistka

Projekt Rezidence Harfistka představuje polyfunkční bytový dům, který se skládá z bytů, ateliérů i studií různých rozměrů a dispozic. Nachází se v Praze 9 a čítá 159 bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk.

Výstavba byla zahájena v roce 2019 a dokončení projektu se odhaduje na červen příštího roku. Projekt získal Cenu odborné poroty v soutěži Realitní Projekt Roku 2020. V současnosti je na prodej pouze posledních osm bytových jednotek, zbytek byl již prodán nebo rezervován.

Bubeneč Gardens

Bubeneč Gardens je rezidenční projekt v pražské čtvrti Bubeneč. Projekt nabídne luxusní bytové jednotky, které jsou navrženy jako otevřené obytné plochy s velkými ložnicemi se šatnami a koupelnami. Součástí bytů jsou zimní zahrady či samostatné zatravněné plochy s terasami, jež disponují pohledem do okolní zeleně.

Projekt nabídne celkem pět takových bytů. Ty budou mít rozlohu od 64 do 224 m2. Projekt získal Cenu architektů 2018 v soutěži Realitní projekt roku.[4]

Kromě rezidenčního bydlení vlastní skupina Natland také výnosové budovy, které poskytují komerční či skladové prostory. Aktivní jsou tyto projekty:

N Tower a.s.

AZ Tower je brněnská budova postavená v letech 2011 až 2013. Se 116 metry se jedná o nejvyšší budovu Česka. Nabízí kancelářské a komerční plochy o rozloze 17 tisíc m2.

Průmyslový park MIadá Boleslav

Tento průmyslový areál se sklady, hospodářskými budovami a ubytovacími prostory se nachází v centru Mladé Boleslavi v těsné blízkosti hlavního areálu Škody. Provozuje ho firma MCM-IMMO, a.s., ve které skupina Natland získala 100% podíl na podzim roku 2020.

Areál má celkovou rozlohu 41 400 m2, zastavěná plocha potom činí 6 700 m2. Areál je přímo na hranici mezi rezidenční a průmyslovou oblastí. Součástí společnosti je také menší průmyslový areál v Mělníce s rozlohou 9 600 m2, také s bohatými možnostmi rozvoje.

Další realitní projekty firmy:

K dalším projektům, které společnost dosud realizovala, patří především Čakovický park v Praze 9 s více než 800 byty. Jednalo se o jeden z největších pražských developerských projektů. V soutěži Realitní projekt roku opakovaně zvítězil v kategorii Cena veřejnosti. Díky tomu patří Čakovice k nejrychleji se rozvíjejícím městským částem v Praze.[5]

Další činnosti:

Skupina Natland poskytuje klientům tzv. litigační financování, tzn., financuje soudní spory (ať už na straně žalobců nebo žalovaných) a v případě prohry u soudu se toto financování nemusí společnosti vracet. Ta si nárokuje podíl pouze v případě, že klient spor vyhraje, a to z vysouzené sumy. Skupina Natland se věnuje také obchodu s pohledávkami.

Dále nabízí lidem, kteří mají volný kapitál a chtějí zhodnotit své peníze, možnost spoluinvestovat především prostřednictvím fondů kvalifikovaných investorů a dalších finančních nástrojů. V roce 2020 vzrostla výnosnost Natland rezidenčního investičního fondu (NRIF) na 5,8 % a umístil se mezi nejlepšími fondy kvalifikovaných investorů Top Realitní fondy HN a Institutu strategického investování VŠE.

Natland se také angažuje v dobročinné činnosti.  Finančně přispívá řadě neziskových organizacích na podporu obětem domácího násilí, trvale nemocných osob, dětí z dětských domovů, vzdělávacích programů, nezávislé žurnalistiky aj. Dále podporuje think-tank Liberální institut, různé sportovce a umělecké aktivity.

Dříve skupina čelila obviněním a spekulacím, že ji ovládají pražští lobbisté Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička. [6][7][8][9]

 

Dluhopisy:

Dluhopisy vydává k tomu založená společnost Natland Bonds s.r.o., která pro financování skupiny zřídila již dva dluhopisové programy.

14. listopadu 2021 schválila ČNB této firmě aktualizovaný prospekt na dluhopisový program z loňského roku. Ten je na deset let a lze na něj upsat dluhopisy až za jednu miliardu korun. V jeho rámci doposud vydala dluhopisy o celkové hodnotě 51 330 000 korun ve čtyřech emisích. Dluhopisy v tomto programu jsou nezajištěné a nenabízí žádnou nadstandardní ochranu investorů v podobě kovenantů. Na nově aktualizovaný prospekt firma zatím nevydala žádnou novou emisi.

Účel použití výtěžku z dluhopisů nebyl upřesněn, firma pouze uvádí, že finanční prostředky z dluhopisů použije na financování svých provozních potřeb a na poskytnutí úvěru ostatním společnostem na refinancování minulých závazků.

Dosavadní finanční prostředky získané v obou dluhopisových programech poskytla emitující firma mateřské společnosti Natland Group SE na základě úvěrových smluv. Jednalo se o prostředky v objemu 182 020 000 korun, což představuje přibližně 88 % aktiv společnosti Natland Bonds. Společnost Natland Group SE tyto finanční prostředky použila k úhradě části kupní ceny za 50 % podíl ve společnosti CPCFS a.s., která je projektovou společností, jejímž primárním účelem je držba a správa majetkových účastí. Společnost Natland Group SE finanční prostředky dále použila k poskytnutí úvěru dalším společnostem ve skupině za účelem investic.

Přehled všech uvedených dluhopisových emisí naleznete v Dluhopisáři. Aktuálně nabízené emise jsou tři:

Natland Bonds III. – 2020-2025 / 5 % p.a.
ISIN: CZ0003528812
Lhůta pro úpis: od 25.listopadu 2020 do 14. listopadu 2022
Celkový počet dluhopisů: 2000 kusů.
Hodnota dluhopisu: 50 000 Kč
Doba splatnosti: 5 let
Objem emise: 100 000 000 Kč
Čistý výtěžek: 91 650 000 Kč
Náklady: 8 350 000 Kč
Administrátor: EFEKTA obchodník s cennými papíry, spadající do skupiny DRFG

k 11. listopadu 2021 již byly umístěny dluhopisy o celkové hodnotě 84 700 000 korun.

Natland Assets Bonds V. – 2021-2025 / 6,3 % p.a.
ISIN: CZ0003532269
Lhůta pro úpis: od 10. května 2021 do 14. listopadu 2022.
Celkový počet dluhopisů: 15 000 kusů
Hodnota dluhopisu: 10.000 Kč
Doba splatnosti: 4 roky
Objem emise: 150 000 000 Kč
Čistý výtěžek: 142 765 000 Kč
Náklady: 7 135 000 Kč
Administrátor: CYRRUS a.s.

k 11. listopadu 2021 již byly umístěny dluhopisy o celkové hodnotě 2 670 000 korun.

Natland Assets Bonds VI. – 2021-2026 / 6,6 % p.a.
ISIN: CZ0003532285
Lhůta pro úpis: od 10. května 2021 do 14. listopadu 2022.
Celkový počet dluhopisů: 15 000 kusů
Hodnota dluhopisu: 10.000 Kč
Doba splatnosti: 5 let
Objem emise: 150 000 000 Kč
Čistý výtěžek: 142 765 000 Kč
Náklady: 7 135 000 Kč
Administrátor: CYRRUS a.s.

k 11. listopadu 2021 již byly umístěny dluhopisy o celkové hodnotě 3 260 000 korun.

Ekonomika:

Skupina Natland sestavuje konsolidovanou účetní závěrku. Aktiva skupiny v roce 2020 dosahovala téměř 3,2 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy pocházelo z cizích zdrojů. Celková hodnota aktiv společností, v nichž má Natland významný vliv, dosahovala 6 481 milionů korun a jejich obrat činil 2 696 milionů korun. Reálná hodnota těchto majetkových účastí skupiny činila 2 146 881 korun. V loňském roce dosáhla skupina Natland na čistý zisk 168 milionů korun. V současnosti má firma přes 800 zaměstnanců.

Konsolidované finanční údaje skupiny Natland Group SE:

Finanční údaje z konsolidované rozvahy:

Hodnoty v tis. Kč 31. 12. 2020 31. 12. 2019
Aktiva celkem 3 153 947 3 785 617
Majetkové účasti v dceřiných společnostech 2 146 881 1 690 147
Vlastní kapitál 1 805 505 1 695 947
Cizí zdroje 1 348 442 2 089 670
Úvěry od bank a dalších finančních institucí 498 051 850 035
Jiné zápůjčky 331 827 363 276

 

Finanční údaje z konsolidované výsledovky:

Hodnoty v tis. Kč 1. 1. 2020 – 31. 12. 2020 1. 1. 2019 – 31. 12. 2019
Tržby z prodeje služeb 49 192 35 732
Výnosové úroky 65 892 77 630
Výnosy z dividend 158 984 42 668
Výnosy z pohledávek 51 415 43 664
Nákladové úroky 52 676 44 147
Finanční výsledek hospodaření 187 442 217 903
Výsledek hospodaření před zdaněním 172 149 173 623

Zde je přehled ostatních nejvýznamnějších společností ze skupiny, u nichž se předpokládá, že jim bude poskytnuto financování z výtěžku dluhopisů:

 

Natland Real Estate, a.s.

Hodnoty v tis. Kč 31. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020
Aktiva celkem 10 892 15 443 9 180
Vlastní kapitál 2 421 2 238 2 375
Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb 25 941 21 739 24 038
Výsledek hospodaření za účetní období 1 353 – 171 152

 

Natland rezidenční investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.:

Hodnoty v tis. Kč 30. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020
Aktiva celkem 798 705 873 539 1 095 116
Výše fondového kapitálu (investiční i neinvestiční) 416 321 447 623 565 675
Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb 329 884 353 590 223 460
Výsledek hospodaření za účetní období 102 544 75 430 180 413

 

Natland Management s.r.o.

Hodnoty v tis. Kč 31. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020
Aktiva celkem 99 949 101 316 48 711
Vlastní kapitál 87 495 87 807 36 580
Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb 43 949 52 172 55 131
Výsledek hospodaření za účetní období 1 553 313 19 356

 

CPCFS a.s.:

Hodnoty v tis. Kč 31. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020
Aktiva celkem 443 753 413 460 402 496
Vlastní kapitál 367 818 333 128 361 212
Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb 0 0 0
Výsledek hospodaření za účetní období 3 769 – 34 690 -19 250

 

 Natland Majetková a.s.:

Hodnoty v tis. Kč 31. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020
Aktiva celkem 44 815 43 856 50 079
Vlastní kapitál 12 555 10 529 12 090
Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb 0 0 0
Výsledek hospodaření za účetní období -1 824 -2026 1 561

 

MELIT a.s.:

Hodnoty v tis. Kč 31. 12. 2018 31. 12. 2019 31. 12. 2020
Aktiva celkem 103 839 104 210 104 052
Vlastní kapitál 76 638 76 538 76 356
Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb 0 0 0
Výsledek hospodaření za účetní období -1 956 -100 -182

 

Závěr: 

Skupina má nezpochybnitelnou, úspěšnou historii i odpovídající ekonomiku. Výhodou pro investora může být rozkročení mezi několik oborů jejího zájmu. Škoda jen nulového ošetření rizik pro investory. Konkurence ukazuje, že to jde dělat i přívětivěji.

 

 

[1] https://byznys.hn.cz/c1-66982340-natland-prodava-e-shopy-s-modou-vcetne-zoot-cz-skupine-cs-apparel-group-obchod-nyni-posuzuje-uohs

[2] https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/natland-a-start-up-aiolite-vytvareji-medicinskou-skupinu-zapojili-se-do-testovani-na-covid-1378820

[3] https://zpravy.aktualne.cz/denik-insider/kdo-vydelal-na-solarni-blamazi/r~i:insider:article:17993/

[4] https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/381155-za-projekt-bubenec-gardens-ziskal-natland-real-estate-oceneni-v-soutezi-realitni-projekt-roku

[5] https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/381155-za-projekt-bubenec-gardens-ziskal-natland-real-estate-oceneni-v-soutezi-realitni-projekt-roku?campaignsrc=tn_clipboard

[6] https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/natland-sisak-hrdlicka-janousek-spojeni-pry-neexistuje.A110719_123642_pozice_28691

[7] https://zpravy.aktualne.cz/denik-insider/kdo-vydelal-na-solarni-blamazi/r~i:insider:article:17993/

[8] https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/podivna-transakce-proc-koupil-natland-podil-v-prazskych-sluzbach.A110621_055612_pozice_20578

[9] https://www.e15.cz/rozhovory/ted-hromadime-hotovost-rika-zakladatel-natlandu-tomas-raska-1347382