Bondshow: Savarin

14. ─Źervence 2021 | Martin Do─Źekal

Dnes se pod├şv├íme na emisi, kterou p┼Öipravovala J&T Banka. Jedn├í se o dluhopisy ambici├│zn├şho developersk├ęho projektu Savarin, kter├Ż vznik├í rekonstrukc├ş budov a vnitrobloku mezi V├íclavsk├Żm n├ím─Ťst├şm a ulicemi Na P┼Ö├şkop─Ť, Pansk├í a Jind┼Öi┼ísk├í. Na 1,7 hektaru m├í vzniknout 55 tis├şc metr┼» ─Źtvere─Źn├şch obchod┼», restaurac├ş a kancel├í┼Ö├ş. Stoj├ş tyto dluhopisy za pozornost?┬á

Emitentem dluhopis┼» je maltsk├í firma Savarin p.l.c., p┼Öes kterou jsou ovl├íd├íny pod├şly ve spole─Źnostech, kter├ę tvo┼Ö├ş zmi┼łovan├Ż projekt Savarin. Tato firma pat┼Ö├ş pod nemovitostn├ş skupinu Crestyl, kter├í na ─Źesk├ęm realitn├şm trhu p┼»sob├ş od roku 2005, kdy ji zalo┼żil Omar Koleilat.

Nejprve se zam─Ť┼Öovala na development komer─Źn├şch objekt┼» ur─Źen├Żch pro kancel├í┼Öe a obchodn├ş jednotky, pot├ę se za─Źala orientovat na reziden─Źn├ş v├Żstavbou v Praze a dal┼í├şch m─Ťstech. V sou─Źasnosti skupina spravuje 31 projekt┼» v celkov├ę hodnot─Ť 15 miliard korun.

O projektu Savarin:

Po dokon─Źen├ş nab├şdne hrubou pronaj├şmatelnou plochu p┼Öes 55 tis├şc metr┼» ─Źtvere─Źn├şch. 35 tis├şc metr┼» ─Źtvere─Źn├şch bude vyhrazeno pro retailov├ę prostory (p┼Öes 150 komer─Źn├şch jednotek) a zbytek pro kancel├í┼Ösk├ę prostory. Cel├Ż projekt m├í st├ít 231 milion┼» eur (t├ęm─Ť┼Ö 6 miliard korun) a jeho dokon─Źen├ş se pl├ínuje na rok 2025. Hodnota dokon─Źen├ęho projektu m├í ─Źinit 508 milion┼» eur (cca 13 miliard korun).

Plán projektu:

Projekt bude realizov├ín ve dvou f├íz├şch, vlastn─Ťn├Ż dv─Ťma samostatn├Żmi spole─Źnostmi. Prvn├ş f├íze spo─Ź├şv├í v rekonstrukci historick├ęho pal├íce Savarin, kter├Ż vlastn├ş spole─Źnost Palace Savarin s.r.o., a druh├í, hlavn├ş ─Ź├íst projektu spo─Ź├şv├í ve v├Żstavb─Ť komer─Źn─Ť-administrativn├şho prostoru, kterou vlastn├ş spole─Źnost WELWYN COMPANY.

Ekonomika: 

Ekonomick├ę parametry projektu Savarin:
P┼Öedpokl├ídan├í hodnota projektu po dokon─Źen├ş 508 126 000 ÔéČ
P┼Öedpokl├ídan├ę n├íklady projektu do dokon─Źen├ş 231 045 000 ÔéČ
Rizikov├í mar┼że developera 89 322 000 ÔéČ
Aktu├íln├ş tr┼żn├ş hodnota projektu 187 759 000 ÔéČ
Pen─Ť┼żn├ş prost┼Öedky k 31. 12. 2020 5 777 923 ÔéČ
Bankovn├ş ├║v─Ťry k 31. 12. 2020 81 970 000 ÔéČ
Upisovan├í hodnota bondu ÔÇô 71,288 % nomin├ílu v ÔéČ 60 320 615 ÔéČ
Pom─Ťr zadlu┼żenosti k ├║pisu bondu 72,71 %
Bankovn├ş ├║v─Ťr k datu dokon─Źen├ş projektu 293 163 000 ÔéČ
Nomin├íln├ş hodnota bondu 82 089 552 ÔéČ
Pom─Ťr zadlu┼żenosti ke splatnosti bondu 73,85 %
Harmonogram projektu:
Zah├íjen├ş v├Żstavby 2022
Dokon─Źen├ş v├Żstavby 2025 2025
┬á Kancel├í┼Ösk├ę prostory Obchodn├ş prostory
ÔéČ/m2 /m─Ťs├şc
N├íjem v nejlukrativn─Ťj┼í├şch lokalit├ích (Prime rent) 22,50 155ÔÇô210
P┼Öedpokl├ídan├Ż n├íjem v projektu Palace Savarin 21,00 110,00
P┼Öedpokl├ídan├Ż n├íjem v projektu Savarin 22,00 43,56
O─Źek├ívan├Ż investorsk├Ż v├Żnos: Kancel├í┼Ösk├ę prostory Obchodn├ş prostory
Trh 3,90 % 3,75 %
Palace Savarin 4,00 % 4,25 %
Savarin 4,25 % 4,50 %

 

Dluhopisy:

Spole─Źnost Savarin p.l.c. vydala v lednu leto┼ín├şho roku seniorn├ş bezkup├│nov├ę dluhopisy v r├ímci dluhopisov├ęho programu v celkov├ę v├Ż┼íi 2,2 miliardy korun (s mo┼żnost├ş nav├Ż┼íen├ş na 3,3 miliardy korun). Dluhopisov├Ż prospekt byl dne 7. 1. 2021 schv├ílen ─îeskou n├írodn├ş bankou. Administr├ítorem, mana┼żerem a agentem pro zaji┼ít─Ťn├ş dluhopis┼» je J&T BANKA a.s., aran┼ż├ęrem dluhopis┼» je spole─Źnost J&T IB and Capital Markets a.s.

Dluhopisy jsou bezkup├│nov├ę, tzn., ┼że emitent se ke dni splatnosti zavazuje splatit nomin├íln├ş jmenovitou hodnotu dluhopisu. V├Żnos investora je tzv. diskont, tedy rozd├şl mezi prodejn├ş cenou dluhopisu (emisn├ş kurz) a jeho nomin├íln├ş hodnotou. Tento typ dluhopis┼» tedy neobn├í┼í├ş kup├│nov├ę spl├ítky (ne├║ro─Ź├ş se). Jestli┼że nen├ş cel├í ─Ź├ístka (jmenovit├í hodnota) ┼Ö├ídn─Ť splacena v term├şnu jej├ş splatnosti, bude a┼ż do dne splacen├ş ├║ro─Źena tzv. diskontn├ş sazbou. Diskontn├ş sazba p┼Öedstavuje 6,9 % p. a. jmenovit├ę hodnoty dluhopis┼».

Emituj├şc├ş spole─Źnost je opr├ívn─Ťna dluhopisy p┼Öed─Źasn─Ť splatit (nejd┼Ö├şve v┼íak k┬ádruh├ęmu v├Żro─Ź├ş data emise) nebo kdykoliv odkoupit. Za vydan├ę dluhopisy neru─Ź├ş ┼ż├ídn├í jin├í firma, v┬áprospektu se v┼íak emitent zavazuje k┬ámnoha omezen├şm, tzv. kovenant┼»m, kter├ę jsou pops├íny n├ş┼że.

Parametry dluhopisů:

Emitent: Savarin p.l.c.
Název dluhopisů: SAVARIN 0,00/26.
ISIN: CZ0000001300
Jmenovit├í hodnota jednoho dluhopisu: 50 000 K─Ź
P┼Öedpokl├ídan├í celkov├í jmenovit├í hodnota dluhopis┼»: 2 200 000 000 K─Ź
Maxim├íln├ş celkov├í jmenovit├í hodnota dluhopis┼»: 3 300 000 000 K─Ź
Emisn├ş kurz v┬áden ├║pisu: 71,288 % jmenovit├ę hodnoty
Datum emise: 12. ledna 2021
Lh┼»ta pro upisov├ín├ş: od 9. 1. 2021 do 8. 1. 2022
Diskontn├ş sazba: 6,9 % p. a.
Den kone─Źn├ę splatnosti dluhopis┼»: 12. ledna 2026

K┬ádluhopis┼»m je rovn─Ť┼ż z┼Ö├şzeno zaji┼ít─Ťn├ş. Dluhopisy jsou zaji┼ít─Ťny z├ístavn├şm pr├ívem k┬áakci├şm emitenta, v─Źetn─Ť ve┼íker├Żch jeho pohled├ívek.

Finan─Źn├ş prost┼Öedky z prodeje dluhopis┼» vyu┼żije emitent na akvizici 100% pod├şl┼» ve spole─Źnostech Palace Savarin HoldCo, s.r.o. a Savarin HoldCo, s.r.o, kter├ę skrze sv├ę dce┼Öin├ę spole─Źnosti WELWYN COMPANY a.s. a Palace Savarin s.r.o. vlastn├ş projekt Savarin. Zbyl├ę prost┼Öedky poputuj├ş na financov├ín├ş n├íklad┼» tohoto projektu, v─Źetn─Ť t─Ťch finan─Źn├şch.

Emitent dluhopis┼» se v┬áprospektu zav├ízal, ┼że a┼ż do splacen├ş dluhopis┼» bude┬ádodr┼żovat mnoh├í omezen├ş:

  • nez┼Ö├şd├ş zaji┼ít─Ťn├ş ┼ż├ídn├ęho budouc├şho dluhu
  • pom─Ťr ─Źist├ę zadlu┼żenosti bude udr┼żovat pod 80┬á%
  • omez├ş nakl├íd├ín├ş s┬ávlastn├şm majetkem
  • nevyplat├ş pod├şl na zisku nebo vlastn├şm kapit├ílu
  • z┼Ö├şd├ş zaji┼ít─Ťn├ş k┬ádluhopis┼»m (pops├íno v├Ż┼íe)
  • nezm─Ťn├ş majoritn├şho majitele nebo formu
  • ve┼íker├ę vnitroskupinov├ę ├║v─Ťry budou pod┼Ö├şzen├ę t─Ťmto dluhopis┼»m
  • do doby splacen├ş neprovede jinou akvizici nemovitost├ş nebo spole─Źnost├ş nebo development jin├Żch projekt┼»
  • d┼»le┼żit├ę informace budou v┼żdy na webu emitenta
  • emitent z┼»stane 100% vlastn├şkem dce┼Öin├Żch spole─Źnost├ş

Z├ív─Ťr:

Jedn├í se o vysoce ambici├│zn├ş lukrativn├ş stavbu v┬ásam├ęm centru Prahy, kter├í vznikne podle n├ívrh┼» design├ęra Thomase Heatherwicka a┬ájeho architektonick├ęho studia. To pat┼Ö├ş ke sv─Ťtov├ę ┼ípi─Źce a┬ástoj├ş za unik├ítn├şmi projekty po┬ácel├ęm sv─Ťt─Ť.

Emitent je sou─Ź├íst├ş skupiny Crestyl, kter├í na ─Źesk├ęm trhu p┼»sob├ş u┼ż od roku 2005 a m├í za sebou mnoho ├║sp─Ť┼ín├Żch investi─Źn├şch projekt┼». Prospekt je kvalitn─Ť p┼Öipraven├Ż, dluhopisy jsou zaji┼ít─Ťn├ę a jsou opat┼Öeny mnoha kovenanty. P┼Ö├şsn├Ż dohled finan─Źn├şk┼» z J&T je tak vid─Ťt. Ve spojen├ş s v├Żnosem a┼ż 6,9 % ro─Źn─Ť se tak jedn├í o l├íkavou nab├şdku.

Index dluhopisov├ęho investora

V├Żb─Ťr redakce

─îervenec na dluhopisov├ęm trhu

─îervenec byl co do po─Źtu nov├Żch dluhopis┼» o dost slab┼í├ş, ne┼ż m─Ťs├şc minul├Ż. Slab├í je i celkov├í kvalita, nebo┼ą drtiv├í v─Ťt┼íina firem nemyRead more...

Dluhopisářova statistika

Na trhu n├ím chyb─Ťla statistika, kter├í by se v─Ťnovala oblasti firemn├şch dluhopis┼». Tak jsme se do n├ş pustili. Index ─Źesk├ęho dluhopisov├ęho Read more...

Bondshow: RD R├Żma┼Öov Invest Develop

Dne┼ín├ş spole─Źnost├ş, kterou si p┼Öedstav├şme, je emitent RD R├Żma┼Öov Invest Develop. Tato firma pat┼Ö├ş do nemovitostn├ş skupiny RD R├Żma┼Öov. ZamRead more...

Novodob├í historie dluhopisov├ęho financov├ín├ş v ─îR

V minul├ęm ─Źl├ínku jsme se zab├Żvali histori├ş dluhopis┼» od konce 19. stolet├ş do roku 2011. Dnes se pod├şv├íme na dobu ned├ívno minulou, kdy byl naRead more...

Bondshow: CONTEG Group

Dnes se pod├şv├íme na dluhopisov├ęho emitenta, kter├Ż p┼»sob├ş v pr┼»myslu. A p┼Öedes├şl├íme, ┼że to bude hezk├ę ─Źten├ş.┬á CONTEG Group a.s. je hoRead more...

Rubriky

┼át├ştky